Basen ogrodowy. Jaki wybrać? Lepszy basen stelażowy czy rozporowy? Z drewna, stali czy tworzywa sztucznego?
Basen ogrodowy można mieć przy domu bez kolosalnych wydatków i prac budowlanych. Najtańsze są gotowe baseny z tworzyw sztucznych albo stalowe. Drewniane są bardziej okazałe i trwałe, ale droższe. Jaki basen wybrać do ogrodu?
Autor: Joanna Siedlar
Na odkryty basen – jeżeli tylko warunki na to pozwalają – warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione (aby woda mogła się w naturalny sposób nagrzewać) i z dala od drzew (żeby spadające z nich liście jej nie zanieczyszczały).
Spis treści
- Basen dla dzieci dmuchany
- Baseny ogrodowe z tworzywa sztucznego
- Baseny ogrodowe rozporowe
- Basen ogrodowy stelażowy
- Baseny ogrodowe stalowe
- Baseny ogrodowe drewniane
- Akcesoria do basenu ogrodowego: pokrywa, filtry, schodki
- Czyszczenie wody w basenie
- Chemia do basenu
Basen w ogrodzie to znakomity pomysł na spędzanie wolnego czasu w letnie miesiące. Pluskanie się w wodzie jest wielką atrakcją nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Obecnie mamy na rynku wiele prostych do montażu basenów przenośnych. Jest kilka rodzajów basenów ogrodowych.
- baseny plastikowe rozporowe,
- baseny plastikowe stelażowe,
- baseny stalowe,
- baseny drewniane.
Jeśli interesuje cię posiadanie basenu ogrodowego, warto również dowiedzieć się więcej na następujące tematy
- baseny dmuchane dla dzieci,
- baseny gotowe do umieszczenia w niecce,
- Basen ogrodowy budowane w gruncie.
Czytaj też:
- Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować basen ogrodowy?
- Jak wybudować basen ogrodowy zgodnie z prawem?
Basen dla dzieci dmuchany
Nie trzeba budować basenu, aby dzieci miały w ogrodzie miejsce na orzeźwiające pluskanie się w wodzie. Basen dla dzieci musi być płytki, mieć miękkie ścianki i szybko napełniać się wodą. Najlepiej więc wybrać basen dmuchany. To zdecydowanie najtańszy i najczęściej kupowany rodzaj basenu ogrodowego. Nie wymaga wyznaczenia stałego miejsca w ogrodzie ani podejmowania jakichkolwiek prac budowlanych. Produkuje się je z cienkiej, ale wytrzymałej gumy. Można do nich nalać nawet kilka metrów sześciennych wody, bez obawy pęknięcia ścianek. Po zakończeniu sezonu można szybko wypuścić z wodę z basenu dmuchanego, zwinąć go i przechować w szufladzie.
Baseny ogrodowe z tworzywa sztucznego
Jeżeli marzy ci się prywatne kąpielisko, ale zniechęca długa budowa basenu, możesz kupić gotowy basen ogrodowy i rozstawiać go tylko latem. Baseny ogrodowe produkuje się z PCW wzmocnionego włóknem szklanym. Materiał ten jest bardzo trwały, wytrzymały i dość elastyczny, a także odporny na działanie promieniowania UV oraz skrajnych temperatur. Taki basen ma budowę wielowarstwową, dodatkowo może być wzmocniony pianką poliuretanową, co daje sztywność i zapobiega wychładzaniu wody. Po zakończonym sezonie basen plastikowy można oczyścić i wysuszyć, a po złożeniu schować w pomieszczeniu gospodarczym albo na pawlaczu.
Sprawdź też jak zbudować oczko wodne w ogrodzie
Baseny ogrodowe rozporowe
Basen ogrodowy rozporowy to najprostsza i najtańsza konstrukcja. Takie baseny przybierają końcowy kształt dopiero po napełnieniu wodą. Bez wody basen wygląda jak płaska niecka z opadającymi ścianami. Trzeba kontrolować proces wypełniania wodą, żeby nie doszło do awarii. Ścianki basenów rozporowych muszą wytrzymać napór tysięcy litrów wody. Należy ustawiać je na wyrównanym i wypoziomowanym terenie. Na pochyłości wypełniony basen może się wywrócić. Konstrukcje rozporowe są dość niskie i mają mniejsze rozmiary niż baseny stelażowe.
Basen ogrodowy stelażowy
Ścianki basenów stelażowych utrzymuje w pionowej pozycji metalowa rama i stelaż o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Wzdłuż obwodu basenu w odstępach kilkudziesięciu centymetrów są ustawione mocne podpory. To one odpowiadają za utrzymanie ciężaru wody. Dzięki temu baseny stelażowe mogą być dość duże i wysokie. Długość prostokątnych dochodzi do 12 m. Baseny stelażowe mogą mieć kształt owalny, prostokątny, eliptyczny. Baseny stelażowe nie muszą być wypełnione w 100% wodą. Powinno się je ustawiać na podbudowie np. z kostki brukowej.
Baseny ogrodowe stalowe
Na rynku dostępne są również baseny do postawienia w ogrodzie, których konstrukcję stanowią panele z ocynkowanej stali (grubości 0,6–0,8 mm). Ścianki są pokryte od zewnątrz tworzywem sztucznym odpornym na promieniowanie UV, a od wewnątrz – lakierem ochronnym. Baseny stalowe mogą być okrągłe lub owalne. Zbiorniki te mogą mieć długość do 10 m i głębokość do 1,5 m, dzięki czemu nadają się również do pływania. Po rozłożeniu basen ustawia się na przygotowanym podłożu. Nie musi być on wypełniony wodą po brzegi, bo formę utrzymuje stelaż.
Wybieramy też:
Baseny ogrodowe drewniane
Wyglądają solidnie i szlachetnie. Ponadto basen ogrodowy drewniany jest bardzo trwały i utrzymuje długo ciepłą wodę. Baseny wykonuje się z drewna sosnowego, które musi być solidnie zaimpregnowane. Wskazane jest zabezpieczenie go do poziomu IV, czyli tak jak dla wyrobów przeznaczonych do kontaktu z gruntem lub wodą. Wnętrze basenu jest wyłożone folią, którą mocuje się do konstrukcji specjalnymi profilami. Pod basen drewniany konieczne jest wyrównanie i utwardzenie podłoża wylewką betonową lub kostką brukową. Pod spodem układa się matę izolującą. Producenci sprzedają je często wraz z deskami tarasowymi, z których można wykonać estetyczną opaskę wokół basenu. Baseny drewniane są kwadratowe, prostokątne albo ośmiokątne. Można je złożyć samemu i jesienią rozmontować. Konstrukcję drewnianą co jakiś czas trzeba zabezpieczyć lakierem lub olejem.
Akcesoria do basenu ogrodowego: pokrywa, filtry, schodki
Wraz z basenem warto kupić najważniejsze akcesoria, które pozwolą wygodnie z niego korzystać oraz utrzymać wodę w czystości. Bardzo przydatna jest pokrywa, którą zakłada się na basen, gdy nie będziemy z niego korzystać. Atrakcyjna jest pokrywa, w kształcie składanej kopuły. Żeby przedłużyć trwałość basenu, można kupić matę do rozłożenia pod nim na gruncie. Niezbędne są filtry oczyszczające wodę oraz zestaw do zbierania zanieczyszczeń z kijem teleskopowym, sitkiem i szczotką do czyszczenia dna basenu, a także skimer. Warto też pomyśleć o dodatkach podnoszących komfort kąpieli – schodkach czy trampolinach oraz oświetleniu w postaci pływających lampek ledowych, które mogą uatrakcyjnić wieczorne kąpiele.
Czyszczenie wody w basenie
Wodę w basenie należy chronić przed zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem jest kupno specjalnego pokrowca i okrywanie nim basenu. Do oczyszczania wody z liści i innych śmieci pływających po powierzchni można używać specjalnych podbieraków. Wyręczyć nas w tym może skimer, który należy podłączyć do filtra. Skimer to pojemnik z sitkiem, przez który nieustannie przepływa woda. Wszelkie śmieci zatrzymują się na sitku, który trzeba od czasu do czasu oczyścić. Glony natomiast może usunąć wodny odkurzacz.
Chemia do basenu
Żeby woda w basenie była krystalicznie czysta, a jego ścianki nie robiły się śliskie, konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów chemicznych. Najważniejsze jest utrzymanie obojętnego odczynu pH wody, czyli na poziomie 7-7,4. Gdy woda w basenie będzie zbyt kwaśna, może podrażniać nam oczy, zbyt zasadowa podrażnia skórę i sprzyja osadzaniu się kamienia w filtrach. W razie potrzeby należy użyć preparatów powyższającyh lub obniżających odczyn pH wody. Rozwojowi mikororganizmów zapobiega dezynfekcja wody preparatami chlorowymi. Dobrze jest też używać preparatów antyglonowych. Żeby wspomóc oczyszczanie wody, można stosować koagulanty, które zlepiają mikrozanieczyszczenia w większe grudki, łatwiejsze do wyłapania przez filtr.
Autor: Joanna Siedlar
Na odkryty basen – jeżeli tylko warunki na to pozwalają – warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione (aby woda mogła się w naturalny sposób nagrzewać) i z dala od drzew (żeby spadające z nich liście jej nie zanieczyszczały).