Zaproś wiosnę do domu: zielone i kwitnące pędy w wazonie

2020-03-06 9:23 Aldona Zakrzewska

Nie czekaj, zaproś wiosnę do domu już teraz! Zetnij kilka gałązek, wstaw je do wody, a gdy zakwitną - udekoruj nimi mieszkanie. Zielone i kwitnące pędy w wazonie to oczekiwany powiew wiosny w domu.

W naszym klimacie drzewa i krzewy liściaste zapadają w sen zimowy, dzięki czemu mogą przetrwać nawet silne mrozy. Na gałęziach pozostają tylko osłonięte łuskami pąki, z drzemiącymi w środku zawiązkami kwiatów i liści. Na przedwiośniu łatwo sprawić, by obudziły się w domu – wystarczy je podpędzić. Naprawdę warto - zielone i kwitnące pędy w wazonie są uroczą ozdobą wnętrza.

Kiedy ścinać pędy do wazonu?

Kiedy ściąć gałązki, by szybko zakwitły lub pokryły się listkami? Jeśli zetniemy je jesienią lub wczesną zimą, znajdujące się na nich pąki raczej się nie rozwiną, gdyż drzewa i krzewy są jeszcze głęboko uśpione. Jednak już od połowy stycznia sytuacja się zmienia – ogrodowe rośliny zdążyły się na tyle wychłodzić, że są gotowe do pobudki. Wystarczy je ściąć i wstawić do wody. Na zielone i kwitnące pędy w wazonie trzeba jednak wówczas czekać około 3 tygodni. Ale im bliżej wiosny, tym czas ten się skraca. Jeśli pędzenie rozpoczniemy pod
koniec marca, kwiaty i liście pojawią się już po kilku dniach!

Jakie rośliny można pędzić w wazonie

Na przedwiośniu w wodzie mogą zakwitnąć gałązki tylko tych drzew i krzewów, które zawiązały pąki kwiatowe przed zimą. Przeważnie pędzimy w domu forsycje, ale zielone i kwitnące pędy w wazonie można uzyskać również z innych gatunków, m. in. brzozy, dereni, kasztanowców, jabłoni, klonów, krzewuszki, leszczyny, migdałowca, olch, pigwowców, porzeczek, tarniny, tawuł (gatunków kwitnących wiosną), wierzb, wiśni. Natomiast gatunki kwitnące późną wiosną lub latem, np. jaśminowce, rozwiną tylko delikatne liście.

Jeśli zależy nam na przyspieszeniu pękania pąków liściowych i uzyskaniu nie kwiatów, lecz listków, wstawiajmy do wody pędy gatunków w naturze wcześnie budzących się do życia, np. brzozy, wierzby,bzu lilaka.

Lilak pospolity (bez) w ogrodzie: uprawa, odmiany, pielęgnacja >>>

warto wiedzieć
  • Spośród drzew owocowych najszybciej zakwitają w wodzie pędy mirabelek, potem wiśni, a na końcu jabłoni.
  • Na kwiaty migdałka w wazonie trzeba poczekać nawet kilkanaście dni.
  • Dereń jadalny to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów – jego gałązki można wstawiać do wody już w styczniu/lutym.
  • Forsycja zakwita w wodzie bardzo szybko – pędzenie jej gałązek można rozpocząć już pod koniec stycznia.

Jak uzyskać zielone i kwitnące pędy?

Aby szybko uzyskać zielone i kwitnące pędy w wazonie, przyniesionym z ogrodu gałązkom trzeba skrócić końce (pod skosem) i umieścić je w wodzie, w temperaturze pokojowej, najlepiej przy oknie. Do wody warto dodać odżywkę dla roślin o zdrewniałych pędach lub do kwiatów ciętych. Wodę w wazonie należy zmieniać jak najczęściej (najlepiej codziennie), za każdym razem podcinając końce pędów, aby zapobiec zatykaniu wiązek przewodzących (gdy się zatkają, pędy zaschną). A potem pozostaje już tylko czekać, aż gołe gałązki wypuszczą
liście i kwiaty.

Bukiety z gałęzi i kwiatów

Z pędzonych gałązek można tworzyć bukiety, wianki i inne cuda. A potem dekorować nimi mieszkanie, żeby już teraz poczuć tchnienie wiosny. Zielone i kwitnące pędy w wazonie ładnie wyglądają solo i w towarzystwie innych kwitnących gałązek. Pięknym dodatkiem do takich kompozycji są kwiaty storczyków, frezji, gipsówki, śniedka, ciemiernika, hipeastrum, konwalii i innych gatunków cebulowych. Aranżacje można uzupełniać szarymi tilandsjami, mchem i kawałkami brzozowej kory.

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe! [WIDEO]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE