Pory roku: przedwiośnie, pierwiośnie, wiosna

2012-03-06 11:30

Gdy ktoś nas zapyta o pory roku bez zastanowienia wymieniamy: wiosna, lato, jesień, zima. Fenolodzy wyróżniają ich więcej. Wiosnę dzielą na przedwiośnie, pierwiośnie i pełnię wiosny.

Fenologia zajmuje sie związkiem między zmianami w rozwoju roślin i zwierząt a zmianami klimatycznymi zachodzącymi na danym obszarze.Fenolodzy wyróżniają 8-9 (a czasem nawet 10-12) pór roku, ponieważ biorą pod uwagę więcej zjawisk przyrodniczych, np. kiełkowanie określonych roślin, lęgi danych ptaków, zrzucanie liści na zimę. A jak pięknie brzmią nazwy niektórych z nich, np. przedzimek, spodzimek, pierwiośnie, złota jesień.

Przedwiośnie

Przedwiośnie to zaranie wiosny. Na rozmarzniętych łęgach zakwitły zawilce, w buczynach przylaszczki, w borach sosnowych – sasanki. Alergicy zaczęli narzekać na pyłki kwitnącej leszczyny i olszy. Zakwitły też modrzewie, wierzby i tarniny oraz forsycje. W świecie zwierząt trwają wiosenne gody, tokują cietrzewie, jarząbki i żurawie. Na niebie możemy zobaczyć klucze powracających bocianów, wysoko w górze nad polami uwijają się pracowite  skowronki, a jaskółki znowu będą zwiastować nam deszcz. Zaczyna się ruch w gniazdach ptaków – samice składają jaja. Dla przesądnych pierwsze wiosenne „kuku” to zwiastun finansowego powodzenia lub niepowodzenia w danym roku. Wiosną warto zatem mieć zawsze przy sobie pieniądze.

Zwiastuny wiosny

Pierwiośnie

Po przedwiośniu następuje pierwiośnie, czyli czas, gdy kwitnąca przyroda zaczyna w pełni cieszyć nasze oczy. To czas kwitnienia pierwiosnków, kaczeńców, borówek, porzeczek i poziomek. Łąki stają się zielono-żółte za sprawą wszędobylskich jaskrów (tam, gdzie mokro) lub mleczy (tam, gdzie bardziej sucho). Głogi okrywają się białym kwieciem. Drzewa zaś zaczynają się zielenić, wreszcie widzimy pierwsze listki brzóz, dębów i lip. Najwcześniej wyprowadza lęgi zimorodek,który już w lutym zaczął budować gniazdo w ziemnej norze. Teraz jaja składają myszołowy, bociany, orliki. Cietrzewie składają jaja w gnieździe zbudowanym na ziemi, ukrytym w podszycie. Kocą się rysie, łasice i tchórze, a jelenie i sarny znowu przybierają letnią, bardziej brązowopłową szatę. W ciepłe, słoneczne dni zobaczymy ruch w mrowisku, robotnice wychodzą, żeby ogrzać się na słońcu. Tak samo wygrzewają się na piasku lub kamieniach nasze nieliczne jaszczurki:zwinka i żyworodna. Także pszczoły wylatują już z uli. Może nie powinniśmy cieszyć się na ich widok, bo przysłowie mówi: „Jeśli w kwietniu pszczoły latają, długie chłody zapowiadają”.

Pełnia wiosny

Maj to czas prawdziwej eksplozji w świecie roślin. Kwitną drzewa, które wcześniej rozwinęły pierwsze liście, np. kasztanowce, lilaki (bzy) czy dęby szypułkowe. Kwitną także sosny, klony, jawory, jarząby. W runie leśnym rozwinęły pąki mącznica, bagno, żarnowiec i oczywiście konwalie majowe. Na mokrych łąkach obsypane białym kwieciem czeremchy rozsiewają swój czarowny zapach. Gdy obok wieczorami treluje słowik, to znak, że czas zakochać się tej wiosny!Z sadzawek i strumyków dolatuje kumkanie żab. Z wysokich traw, trzcinowisk, zarośli dobiegają odgłosy ptaków trelujących zalotnie, żeby przywabić samice.W norach zimorodków wykluwają się już pisklęta, a inne, nie tak ranne ptaszki, np. cietrzewie czy szpaki, dopiero składają jaja. Na przełomie maja i czerwca rodzą się młode sarny, jelenie, łosie i żubry.Wybierając się na wiosenny zamiejski spacer z psami, trzymajmy je na smyczy. Jest to nie tylko zgodne z przepisami, ale także pozwoli spokojnie odchować młode zarówno zwierzynie płowej, jak i ptakom. Niestety, samica porzuci gniazdo obwąchane lub ruszone przez psy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE