Powojnik mandżurski – jak go uprawiać i wykorzystywać w ogrodzie?

2021-05-28 11:52
Powojnik mandżurski
Autor: GettyImages Powojnik mandżurski mimo drobnych kwiatów ma ogromne walory dekoracyjne

Powojnik mandżurski (Clematis mandschurica) to pnącze o wiotkich pędach osiągające niewielkie rozmiary. Zachwyca ilością wytwarzanych gwiazdkowatych kwiatów o czystej, białej barwie. Pod tym względem przypomina nieco powojnika południowego. Jak uprawiać powojnik mandżurski? Jakie ma zastosowanie w ogrodzie?

Powojnik mandżurski (Clematis mandschurica) w środowisku naturalnym występuje w Mongolii, południowo-wschodniej Rosji, północno-wschodnich Chinach oraz w Korei. Należy do grupy Flammula. W Polsce jest znany w uprawie.

Powojniki: kwitnące pnącza

Powojnik mandżurski – opis botaniczny

Powojnik mandżurski jest najczęściej prowadzony na podporach. Dorasta wtedy do 2 m wysokości. Pędy są bardzo cienkie, wiotkie. Pokrywają je atrakcyjne pierzaste liście złożone z owalnych, ostro zakończonych listów. Klematis jest dekoracyjny poza okresem kwitnienia. Ogonki liściowe słabiej owijają się i przytwierdzają do podpór w porównaniu z innymi gatunkami.

Kwitnie długo, najczęściej od lipca do września. Roślina jest wtedy obsypana drobnymi (do 2 cm średnicy), ale bardzo licznymi, gwiazdkowatymi, czteropłatkowymi kwiatami. Mają śnieżnobiałą barwę i efektownie kontrastują z ciemnymi liśćmi. W dodatku wydzielają przyjemny zapach. Gatunek charakteryzuje się silnym wzrostem.

Jakie wymagania ma powojnik mandżurski?

  • Stanowisko. Powojnik mandżurski najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. W takich warunkach najobficiej kwitnie. Jeszcze lepiej, gdy nadziemna część ma dobrą ekspozycję na słońce, a podstawa i ziemia przy pędach jest zacieniona. Roślina sprawdza się na wystawie wschodniej i zachodniej. W przeciwieństwie do niektórych klematisów bardzo dobrze radzi sobie w częściowym zacienieniu. Całkowitego cienia oczywiście trzeba unikać.
  • Podłoże. Gatunek ma przeciętne wymagania glebowe. Toleruje gorsze gleby, byle nie były jałowe, kamieniste lub podmokłe. Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.
  • Mrozoodporność. Powojnik mandżurski jest wystarczająco mrozoodporny, ale problemem są bezśnieżne zimy i anomalie pogodowe.

Przeczytaj też:

Pnącza - zabezpieczanie przed zimą: jakie pnącza należy osłaniać przed mrozem, jak to zrobić >>

Powojnik mandżurski
Autor: GettyImages Powojnik mandżurski sprawdza się w każdym ogrodzie niezależnie od wielkości i obranego stylu urządzania

Uprawa powojnika mandżurskiego

  • sadzenie powojnika mandżurskiego

Pnącza zaleca się sadzić w okresie wiosennym. Wtedy ogranicza się skutki szybko nadchodzącej pierwszej zimy. Rośliny umieszcza się w gruncie nieco głębiej niż rosły w pojemniku.

  • podlewanie powojnika mandżurskiego

W pierwszych tygodniach po posadzeniu wymagają szczególnej opieki. Należy je regularnie podlewać. Starsze egzemplarze nawadnia się jedynie w czasie susz. Podczas podlewania nie wolno moczyć nadziemnej części, gdyż to zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Zabieg wykonuje się rano (najlepiej) lub wieczorem. To ogranicza straty wody, ale jednocześnie stres fizjologiczny wynikający z dużej różnicy temperatur wody i podłoża.

  • nawożenie powojnika mandżurskiego

Sporadycznie roślinę można nawozić (1-2 razy w roku) nawozami o wysokiej zawartości potasu i fosforu.

  • przygotowanie rośliny do zimy

Roślina na zimę zamiera. Jesienią powinno się usypać grubszą warstwę ściółki okrywającej. Ponadto często kopczykuje się podstawę pędu.

  • przycinanie pędów 

Wiosną zaleca się przyciąć pędy nad drugą lub trzecią parą pąków. Zwykle pnącze skraca się nisko, 20-50 cm nad ziemią. Powojnik mandżurski nie czepia się samoistnie podpór i słabo pnie po podporach czy kratownicach. Dlatego często trzeba mu w tym pomóc, np. podwiązując pędy.

  • rozmnażanie powojnika mandżurskiego

Rozmnaża się przez ukorzenianie pędów. Można je przysypać ziemią i odciąć, gdy wytworzą korzenie. Rozmnażanie generatywne przez wysiew nasion również nie jest trudne, ale na efekty trzeba czekać dłużej.

Przeczytaj też:

Pnącza: sadzenie i pielęgnacja. Mało wymagające rośliny pnące do ogrodu >>

Powojnik mandżurski
Autor: GettyImages Kwiaty mają śnieżnobiałą barwę i efektownie kontrastują z ciemnymi liśćmi. W dodatku wydzielają przyjemny zapach

Zastosowanie powojnika mandżurskiego w ogrodzie

Powojnik mandżurski może być uprawiany tradycyjnie – na kratownicach, trejażach, pergolach, altanach i niektórych ogrodzeniach (np. siatkach). Ze względu na wydzielanie przyjemnego, intensywnego zapachu w szczególności warto go uprawiać w strefie rekreacyjnej, przy ławkach, blisko domu i drzwi wejściowych. Ponadto może być sadzony w kompozycjach krzewiasto drzewiastych dla wprowadzenia efektu rozluźnienia. Warto zastosować stelaże (np. z metalu) i stworzyć atrakcyjne figury geometryczne.

Gatunek nadaje ogrodowi naturalistycznego charakteru. Pasuje do ogrodów urządzanych w różnym stylu, z wyszczególnieniem wiejskich, nowoczesnych i orientalnych. Czasem jest uprawiany w pojemnikach jako dekoracja balkonów i tarasów.

Przeczytaj też:

Powojniki w donicach: sadzenie i pielęgnacja powojników na balkonach i tarasach >>

Powojnik mandżurski mimo drobnych kwiatów ma ogromne walory dekoracyjne. Długo i obficie kwitnie, przyjemnie pachnie i atrakcyjnie rozrasta się. Sprawdza się w każdym ogrodzie niezależnie od wielkości i obranego stylu urządzania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają