Pomidory malinowe - sadzenie i odmiany. Jak uprawiać pomidory malinowe?
Pomidory malinowe charakteryzują się cienką jasnoczerwoną skórką i wyjątkowym, słodkim smakiem gęstego miąższu. Polecane są głównie do uprawy amatorskiej pod osłonami i w gruncie, a ponieważ kiepsko znoszą transport i długie przechowywanie, najlepiej nadają się do spożycia bezpośredniego. Jak uprawiać pomidory malinowe?
Spis treści
- Jak uprawiać pomidory malinowe?
- Jakie podłoże do uprawy pomidora malinowego?
- Pomidory malinowe - sadzenie i palikowanie
- Uszczykiwanie i przerzedzanie pomidorów malinowych
- Jak podlewać pomidory malinowe?
- Jak nawozić pomidory malinowe?
- Jakie są odmiany pomidora malinowego?
Jak uprawiać pomidory malinowe?
W klimacie naszego kraju, pomidory, w tym także pomidory malinowe najrozsądniej i najłatwiej uprawiać, sadząc je do gruntu lub pod osłony w drugiej połowie maja.
Można oczywiście rozpocząć przygodę z uprawą pomidora wysiewając nasiona, jednak trzeba pamiętać, że terminy wysiewu uzależnione są od temperatury i warunków atmosferycznych. Warto pamiętać, że nasiona do kiełkowania potrzebują temperatury otoczenia nie mniejszej niż 16 stopni Celsjusza. Z tego względu nasiona pomidorów malinowych siejemy zwykle w pod koniec marca pod osłonami, by następnie siewki przenieść do gruntu po 15 maja. Choć można uprawiać je zarówno w tunelach i szklarniach, jak i w gruncie, to ze względu na podatność pomidora malinowego na pękanie, lepsze efekty przynosi jednak uprawa pod osłonami.
Jakie podłoże do uprawy pomidora malinowego?
Obok terminów siewu czy sadzenia, kluczowym czynnikiem uprawy pomidorów malinowych jest odpowiednio przygotowane podłoże. Pomidory lubią glebę zasobną w próchnicę oraz przepuszczalną, dlatego optymalne podłoże powinno zawierać np. mieszankę piasku z torfem z dodatkiem kompostu lub gotowy substrat do uprawy warzyw (dostępny w sprzedaży).
W miarę możliwości warto zadbać o to, by podłoże i pojemniki użyte do produkcji rozsady były wolne od wszelkich zanieczyszczeń, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. W amatorskich warunkach można także zasilić glebę w ogrodzie obornikiem lub kompostem na jesień, by wiosną rozpocząć uprawę pomidorów, albo po prostu posadzić pomidory wykorzystując odpowiedni substrat do rozsady zakupiony w sklepie ogrodniczym. Pomocnym zabiegiem w uprawie pomidorów jest ściółkowanie podłoża pod sadzonkami. Może służyć do tego torf, słoma, liście lub inna przepuszczalna materia organiczna. Warstwa ściółki ogranicza ubytek wilgoci z podłoża, a także chroni rośliny przed konkurencją chwastów.
Pomidory malinowe - sadzenie i palikowanie
W zależności od siły wzrostu pomidory malinowe należy sadzić w odpowiednich odstępach (rozstawie). Odmiany najsilniej rosnące sadzi się w rzędach oddalonych od siebie o około 80-100 cm, a odległość między poszczególnymi roślinami ustala się na 40-80 cm. Przeciętnie jednak rozstawa dla pomidorów malinowych wynosi 50 x 60 cm.
W związku z tym, że szybko rosnące pędy pomidorów malinowych są dosyć wiotkie, a dojrzewające owoce mogą nadmiernie je obciążać, pomidory wymagają podpór, czyli palikowania. Dlatego, warto każdą sadzonkę wspomóc, wbijając obok palik o długości około 1,5 m. Dzięki temu, rosnące pędy można przywiązać do palików, gdy zaczną się pochylać pod ciężarem pojawiających się zawiązków owoców.
- Uprawa pomidorów w doniczkach
- Opryski pomidorów - kiedy i czym pryskać pomidory na choroby grzybowe?
Uszczykiwanie i przerzedzanie pomidorów malinowych
Pomidory malinowe (podobnie jak pomidory Bawole Serce, również zaliczane do grupy malinowych) prowadzi się na jeden lub dwa pędy, ponieważ ich owoce są zwykle duże lub bardzo duże. Z tego też względu stosuje się uszczykiwanie (usuwanie) pędów bocznych, aby owoce najlepszej jakości zawiązywały się na pędzie głównym. Ponadto, aby rośliny nie były nadto obciążone, a owoce dobrze wykształcone na każdym krzewie zaleca się zostawić nie więcej niż 4 grona. Warto także pamiętać, że owoce równej wielkości uzyskamy, kiedy przeprowadzimy przerzedzanie zawiązków tak, by w każdym gronie pozostało ich maksymalnie pięć.
Zobacz też:
Jak podlewać pomidory malinowe?
Pomidory malinowe wymagają regularnego i obfitego, ale także rozważnego podlewania. Najlepiej podlewać rzadziej, ale obficie, co oznacza, że jednorazowo podlewamy każdą roślinę 10-15 litrami wody, czyli co najmniej przysłowiowym wiadrem wody. Kiedy rośliny mają za mało wilgoci, często zwijają się ich liście lub pojawiają się nekrozy (ciemnienie i zamieranie) pędów. Pamiętać trzeba, iż zbyt obfite podlewanie również nie jest korzystne i może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych (np. szarej pleśni lub zarazy ziemniaka).
Aby unikać kłopotów z roślinami warto także zwracać uwagę, aby w czasie podlewania nie moczyć pędów ani liści roślin, regularnie wietrzyć tunele i szklarnie, a do podlewania najlepiej używać letniej wody.
Jak nawozić pomidory malinowe?
Aby sadzonki wykształciły oczekiwane przez nas, duże owoce potrzebują nawożenia – przede wszystkim fosforem i potasem. Właśnie dlatego warto dostarczyć glebie, na której planujemy uprawę pomidorów wspomnianego już obornika lub kompostu jesienią poprzedniego roku. Rosnące już sadzonki można także zasilać dolistnie przeznaczonymi do tego środkami i nawozami mineralnymi lub stosować naturalne preparaty, jak np. gnojówka z pokrzywy.
Jakie są odmiany pomidora malinowego?
Odmiany pomidorów malinowych mają różne terminy dojrzewania, ale ogólnie zbiory trwają od lipca do października. Popularne i polecane odmiany pomidorów malinowych to np.:
- Malinowy Ożarowski – odmiana wczesna, silnie rosnąca; owoce są kuliste, średniej wielkości, bez skłonności do pękania;
- Maliniak – popularna odmiana karłowata, o wyprostowanych pędach, niewymagających palikowania; owoce są kuliste (o masie do 100 g);
- Bawole Serce – rośnie silnie i wykształca ogromne, podłużne lub gruszkowate owoce (o masie do 600 g); jest wrażliwa na pękanie i wahania temperatury;
- Malinowy Kujawski – odmiana średnio wczesna; wydaje kuliste owoce średniej wielkości;
- Adonis – odmiana wczesna o silnym wzroście; tworzy duże owoce, mało podatne na pękanie
Nie przegap:
- Ogród warzywny. Zasady dobrego zaplanowania warzywnika
- Podwyższone rabaty warzywne – uprawa warzyw na podwyższonych grządkach
- Skrzynia na warzywa: jak zrobić
Autor: Getty Images
Pomidory w ogrodzie.
Przeczytaj też inne artykuły na temat POMIDORÓW