Pomidory malinowe - sadzenie, uprawa, odmiany i pielęgnacja

2020-05-22 10:32 Maciej Aleksandrowicz
Pomidory malinowe
Autor: GettyImages

Charakterystyczna, cienka jasnoczerwona skórka i wyjątkowy, słodki smak gęstego miąższu, to cechy rozpoznawcze pomidorów malinowych. Polecane są głównie do uprawy amatorskiej pod osłonami i w gruncie, a ponieważ kiepsko znoszą transport i długie przechowywanie, najlepiej nadają się do spożycia bezpośredniego. Jak uprawiać pomidory malinowe?

W klimacie naszego kraju, pomidory, w tym także pomidory malinowe najrozsądniej i najłatwiej uprawiać, sadząc je do gruntu lub pod osłony w drugiej połowie maja. Można oczywiście rozpocząć przygodę z uprawą pomidora wysiewając nasiona, jednak trzeba pamiętać, że terminy wysiewu uzależnione są od temperatury i warunków atmosferycznych. Warto pamiętać, że nasiona do kiełkowania potrzebują temperatury otoczenia nie mniejszej niż 16 stopni Celsjusza. Z tego względu nasiona pomidorów malinowych siejemy zwykle w pod koniec marca pod osłonami, by następnie siewki przenieść do gruntu po 15 maja. Choć można uprawiać je zarówno w tunelach i szklarniach, jak i w gruncie, to ze względu na podatność pomidora malinowego na pękanie, lepsze efekty przynosi jednak uprawa pod osłonami.

Spis treści

  1. Jakie podłoże do uprawy pomidora malinowego?
  2. Sadzenie i palikowanie pomidorów malinowych
  3. Uszczykiwanie i przerzedzanie pomidorów malinowych
  4. Podlewanie i nawożenie pomidorów malinowych
  5. Popularne odmiany pomidorów malinowych

Jakie podłoże do uprawy pomidora malinowego?

Obok terminów siewu czy sadzenia, kluczowym czynnikiem uprawy pomidorów malinowych jest odpowiednio przygotowane podłoże. Pomidory lubią glebę zasobną w próchnicę oraz przepuszczalną, dlatego optymalne podłoże powinno zawierać np. mieszankę piasku z torfem z dodatkiem kompostu lub gotowy substrat do uprawy warzyw (dostępny w sprzedaży).
W miarę możliwości warto zadbać o to, by podłoże i pojemniki użyte do produkcji rozsady były wolne od wszelkich zanieczyszczeń, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. W amatorskich warunkach można także zasilić glebę w ogrodzie obornikiem lub kompostem na jesień, by wiosną rozpocząć uprawę pomidorów, albo po prostu posadzić pomidory wykorzystując odpowiedni substrat do rozsady zakupiony w sklepie ogrodniczym.
Pomocnym zabiegiem w uprawie pomidorów jest ściółkowanie podłoża pod sadzonkami. Może służyć do tego torf, słoma, liście lub inna przepuszczalna materia organiczna. Warstwa ściółki ogranicza ubytek wilgoci z podłoża, a także chroni rośliny przed konkurencją chwastów.

Opryski pomidorów - kiedy i czym pryskać pomidory na choroby grzybowe? >>>

Uprawa pomidorów
Autor: GettyImages Pomidory malinowe prowadzi się na 1 lub 2 pędy

Sadzenie i palikowanie pomidorów malinowych

W zależności od siły wzrostu pomidory malinowe należy sadzić w odpowiednich odstępach (rozstawie). Odmiany najsilniej rosnące sadzi się w rzędach oddalonych od siebie o około 80-100 cm, a odległość między poszczególnymi roślinami ustala się na 40-80 cm. Przeciętnie jednak rozstawa dla pomidorów malinowych wynosi 50 x 60 cm.

W związku z tym, że szybko rosnące pędy pomidorów są dosyć wiotkie, a dojrzewające owoce mogą nadmiernie je obciążać, pomidory wymagają podpór, czyli palikowania. Dlatego, warto każdą sadzonkę wspomóc, wbijając obok palik o długości około 1,5 m. Dzięki temu, rosnące pędy można przywiązać do palików, gdy zaczną się pochylać pod ciężarem pojawiających się zawiązków owoców.

Pomidory w donicach. Uprawa POMIDORÓW w doniczkach >>>

Pomidory malinowe
Autor: GettyImages Owoce pomidorów malinowych są zwykle duże lub bardzo duże

Uszczykiwanie i przerzedzanie pomidorów malinowych

Pomidory malinowe (podobnie jak pomidory Bawole Serce, również zaliczane do grupy malinowych) prowadzi się na jeden lub dwa pędy, ponieważ ich owoce są zwykle duże lub bardzo duże. Z tego też względu stosuje się uszczykiwanie (usuwanie) pędów bocznych, aby owoce najlepszej jakości zawiązywały się na pędzie głównym. Ponadto, aby rośliny nie były nadto obciążone, a owoce dobrze wykształcone na każdym krzewie zaleca się zostawić nie więcej niż 4 grona. Warto także pamiętać, że owoce równej wielkości uzyskamy, kiedy przeprowadzimy przerzedzanie zawiązków tak, by w każdym gronie pozostało ich maksymalnie pięć.

Podlewanie i nawożenie pomidorów malinowych

Pomidory wymagają regularnego i obfitego, ale także rozważnego podlewania. Najlepiej podlewać rzadziej, ale obficie, co oznacza, że jednorazowo podlewamy każdą roślinę 10-15 litrami wody, czyli co najmniej przysłowiowym wiadrem wody. Kiedy rośliny mają za mało wilgoci, często zwijają się ich liście lub pojawiają się nekrozy (ciemnienie i zamieranie) pędów.

Pamiętać trzeba, iż zbyt obfite podlewanie również nie jest korzystne i może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych (np. szarej pleśni lub zarazy ziemniaka). Aby unikać kłopotów z roślinami warto także zwracać uwagę, aby w czasie podlewania nie moczyć pędów ani liści roślin, regularnie wietrzyć tunele i szklarnie, a do podlewania najlepiej używać letniej wody.

Aby sadzonki wykształciły oczekiwane przez nas, duże owoce potrzebują nawożenia – przede wszystkim fosforem i potasem. Właśnie dlatego warto dostarczyć glebie, na której planujemy uprawę pomidorów wspomnianego już obornika lub kompostu jesienią poprzedniego roku. Rosnące już sadzonki można także zasilać dolistnie przeznaczonymi do tego środkami i nawozami mineralnymi lub stosować naturalne preparaty, jak np. gnojówka z pokrzywy.

Popularne odmiany pomidorów malinowych

Odmiany pomidorów malinowych mają różne terminy dojrzewania, ale ogólnie zbiory trwają od lipca do października. Popularne i polecane odmiany pomidorów malinowych to np.:

  • Malinowy Ożarowski – odmiana wczesna, silnie rosnąca; owoce są kuliste, średniej wielkości, bez skłonności do pękania;

  • Maliniak – popularna odmiana karłowata, o wyprostowanych pędach, niewymagających palikowania; owoce są kuliste (o masie do 100 g);

  • Bawole Serce – rośnie silnie i wykształca ogromne, podłużne lub gruszkowate owoce (o masie do 600 g); jest wrażliwa na pękanie i wahania temperatury;

  • Malinowy Kujawski – odmiana średnio wczesna; wydaje kuliste owoce średniej wielkości;

  • Adonis – odmiana wczesna o silnym wzroście; tworzy duże owoce, mało podatne na pękanie

Nie przegap:

Ogród warzywny. Zasady dobrego zaplanowania warzywnika >>>

Podwyższone rabaty warzywne – uprawa warzyw na podwyższonych grządkach >>>

Skrzynia na warzywa: jak zrobić >>>

Przepis na kiszone pomidory

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE