Pomidor Bawole Serce - uprawa, pielęgnacja, zbiory

2020-05-20 10:56

Nasiona i sadzonki pomidora Bawole Serce od lat są cenione i poszukiwane przez amatorów uprawy warzyw ze względu na niezwykły smak i wielkość owoców. Co warto wiedzieć o tej odmianie pomidora? Jak uprawiać pomidory typu Bawole Serce?

Pomidory Bawole Serce wyróżnia się spośród innych pomidorów ponadprzeciętnymi rozmiarami owoców. W zależności od odmiany pojedynczy pomidor może ważyć nawet ponad 500 gram, a jego średnica przekracza 8cm. Ale najbardziej są lubiane przede wszystkim za bardzo słodki, jasnoczerwony, mięsisty i soczysty miąższ, a także za niewielką ilość pestek i małe komory nasienne. Nadają się przede wszystkim do najbardziej do spożycia bezpośredniego.

Spis treści

  1. Pomidor Bawole Serce - uprawa i zbiór
  2. Pomidor Bawole Serca - nawożenie i nawadnianie
  3. Pomidor Bawole Serce - ciekawe odmiany i kształty

Pomidor Bawole Serce - uprawa i zbiór

Nasiona pomidorów Bawole Serce najlepiej wysiewać w połowie marca, ale młode sadzonki sadzimy zwykle do gruntu w rozstawie 50-80 cm dopiero po 15 maja. Pomidory lubią głębokie, luźne gleby o wysokiej zawartości próchnicy i lekko kwaśnym odczynie, dlatego warto dobrze przygotować podłoże (np. zasilić je wcześniej obornikiem lub kompostem). Warto również pamiętać, że odmiany typu Bawole Serce są dość wrażliwe na silne opady deszczu i wahania temperatury, co sprawia, że niektóre z odmian nadają się głównie do uprawy pod osłonami, np. w tunelu foliowym.

Przeczytaj też:

Kiedy i jak sadzić pomidory w ogrodzie >>>

Ze względu na to, że Bawole Serce tworzy dosyć wysokie (nawet do 2 m) krzewy o opadającym pokroju oraz duże ciężkie owoce, zaleca się uprawę przy wyższych palikach (około 1,5 m). Dla uzyskania jak największego plonu, najczęściej prowadzi się je na tzw. 1-2 pędy, co oznacza, że obok pędu głównego wyprowadzamy drugi, który pojawia się nad najniższym gronem. Przez cały okres uprawy i dojrzewania Bawolego Serca, najkorzystniej jest utrzymywać jedynie dwa główne pędy, a pozostałe, boczne uszczykiwać (usuwać). Ponadto, gdy zawiąże się najwyższe grono kwiatowe, powinno się uszczykiwać wierzchołek łodygi. Dzięki temu, zapobiegniemy powstawaniu nadmiernej ilości nowych owoców, które byłyby małe i o mniejszych walorach smakowych. Z tego powodu warto też przerzedzać grona, aby dojrzewało w nich maksymalnie 5 pomidorów.

Pomidory Bawole Serce to najczęściej odmiany średnio wczesne, a zbiory rozpoczynają się od sierpnia i trwają do października.

W pobliżu upraw pomidora warto wysiać aksamitki lub nasturcje, które skutecznie odstraszają mszyce i inne szkodniki.

Pomidor Bawole Serca - nawożenie i nawadnianie

Odmiany pomidorów typu Bawole Serce te potrzebują zasilania przede wszystkim fosforem, potasem, magnezem i wapniem, a dopiero w drugiej kolejności azotem. Najkorzystniej i najprościej jest stosować rożnego rodzaju nawozy dolistne, przeznaczone do zasilania pomidorów i dostępne w sprzedaży.

Przeczytaj też:

Pomidory gruntowe: 10 najpopularniejszych odmian >>>

Nie można zapominać, że pomidory wymagają regularnego podlewania, ale nie należy przy tym moczyć owoców i liści. Ze względu na dosyć dużą wrażliwość na różnego rodzaju choroby, należy także dbać o regularne wietrzenie tuneli foliowych (tak, by wilgotność nie przekraczała 50-60% i nie dochodziło do rozwoju patogenów).

Pomidor Bawole Serce
Autor: GettyImages Bawole Serce to typ pomidorów, który obejmuje wiele odmian

Pomidor Bawole Serce - ciekawe odmiany i kształty

Pomidory określane mianem Bawole Serce są nie tylko duże i smaczne, ale mogą mieć też różne kształty, w zależności od odmiany. Warte polecenia są te krajowego pochodzenia, np.:

  • Oxheart Malinowy – odmiana łącząca w sobie cechy Bawolego Serca i pomidorów malinowych (różowoczerwona skórka); nadaje się do przetwórstwa i do amatorskiej uprawy w gruncie. Owoce są bardzo duże i mogą ważyć od 200 do 600 gramów. Zwykle mają sercowaty lub nerkowaty kształt i często są wyraźnie żebrowane. Odmiana wykształca bardzo wysokie rośliny, mogące osiągać nawet 1,5 metra wysokości, dlatego wymaga palikowania. Termin zbioru przypada na okres lipiec-wrzesień.
  • Corazon – jedna z nowszych odmian pomidora typu Bawole Serce, której smaczne i duże owoce (ważące zwykle ponad 200 gram) mają ciekawy, oryginalny, gruszkowaty kształt. Odmiana polecana głównie do uprawy tunelowej choć dobrze udaje się także w gruncie. Owoce duże (180-200 gram) o oryginalnym kształcie żebrowanej gruszki lub sakiewki. Odmiana przeznaczona do bezpośredniego spożycia, a zbiór owoców przypada na okres lipiec-wrzesień. Krzew osiąga wysokość nawet do 170 cm i potrzebuje palikowania.
Sadzenie pomidorów

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE