Pomidory śliwkowe wyróżniają się nie tylko kształtem owoców. Jak uprawiać pomidory śliwkowe?
Pomidory śliwkowe, dzięki walorom smakowym, intensywnej barwie i ciekawemu kształtowi, należą do najsmaczniejszych odmian pomidorów. Nazywane są także pomidorami rzymskimi. Jak wyglądają pomidory śliwkowe? Jak uprawiać i pielęgnować pomidory rzymskie?
Autor: GettyImages
Pomidory śliwkowe
Spis treści
- Jak wyglądają pomidory śliwkowe?
- Pomidory śliwkowe właściwości
- Jak uprawiać pomidory śliwkowe?
- Pomidory śliwkowe - podlewanie i nawożenie
- Najsmaczniejsze odmiany pomidorów śliwkowych
Jak wyglądają pomidory śliwkowe?
Pomidory rzymskie, typu śliwkowego charakteryzują się przede wszystkim wydłużonym, elipsowatym kształtem i intensywnie czerwoną, błyszczącą skórką. Pomidory śliwkowe są twarde i jędrne, mają zwarty, aromatyczny i bardzo smaczny miąższ, przez co doskonale nadają się do spożycia na surowo oraz na różnego rodzaju przetwory (keczup, koncentraty, soki pomidorowe), a także do suszenia. Nazwę zawdzięczają kształtowi owoców, które są wielkości dużej śliwki (zwykle o masie około 25-30 g) oraz dojrzewają w lipcu i sierpniu.
Pomidory śliwkowe właściwości
Pomidory śliwkowe są cenione nie tylko za smak, ale też za niską kaloryczność oraz bogactwo składników odżywczych - zawierają duże ilości witaminy C, a także witaminę A, K, E, B3, B6, kwas foliowy i beta-karoten. To także bogate źródło potasu i innych mikroelementów, np. manganu, magnezu i miedzi. Intensywnie czerwoną barwę skórki, pomidory zawdzięczają związkowi o nazwie likopen, który także ma prozdrowotne właściwości. Wspomaga on pracę serca i układu krążenia oraz jest antyutleniaczem redukującym wolne rodniki (odpowiadające za powstawanie komórek nowotworowych) w naszym organizmie.
Jak uprawiać pomidory śliwkowe?
- Stanowisko i podłoże dla pomidorów śliwkowych
Pomidory śliwkowe wymagają stanowiska słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatrów. Najlepiej rosną w glebie bogatej w składniki pokarmowe, próchnicznej i przepuszczalnej. Podobnie, jak w przypadku innych odmian pomidorów, warto zasilić podłoże pod uprawę nawozami organicznymi – kompostem lub obornikiem. Ponadto, gleba nie może być mocno zakwaszona (idealny odczyn pH dla pomidorów to 6,5-7,5).
- Rozsada pomidorów śliwkowych
Pomidory śliwkowe uprawiane są z rozsady, przygotowanej wcześniej. Wysiew nasion na rozsadę w donicach lub pojemnikach, najlepiej zrobić to w okresie od lutego do połowy kwietnia. Jak wszystkie pomidory, także odmiany rzymskie nie są odporne na mróz. Sadzonki pomidorów śliwkowych na miejsce stałe (w gruncie lub pod osłonami) najlepiej posadzić w drugiej połowie maja lub na początku czerwca, aby unikać ryzyka wystąpienia wiosennych przymrozków. Dla właściwego wzrostu i dojrzewania pomidory śliwkowe potrzebują optymalnej temperatury – najlepiej 20-25 ̊C.
Pomidory śliwkowe - podlewanie i nawożenie
Odmiany śliwkowe pomidorów wymagają obfitego podlewania (szczególnie w czasie letniej suszy) oraz regularnego nawożenia. Należy jednak pamiętać, że zbyt obfite podlewanie może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych (np. szarej pleśni lub zarazy ziemniaka). Ponadto, warto zwracać uwagę, aby w czasie nawadniania nie moczyć pędów ani liści, a do podlewania najlepiej używać letniej wody. Jeśli uprawiamy pomidory śliwkowe pod osłonami, zalecane jest również regularne ich wietrzenie, aby unikać rozwoju chorób.
Przeczytaj też:
- Uprawa warzyw pod osłonami: poradnik ogrodnika
- Opryski pomidorów - kiedy i czym pryskać pomidory na choroby grzybowe?
Do nawożenia pomidorów śliwkowych w czasie wzrostu i zawiązywania owoców najlepiej używać gotowych mieszanek mineralnych (bogatych w fosfor i potas), przeznaczonych do uprawy pomidorów lub preparatów naturalnych na bazie wyciągów pokrzywy (zalecane dla pomidorów). Nawożenie zaczyna się zwykle po około 3-4 tygodniach od posadzenia rozsady i powtarza co 10-14 dni, aż do połowy sierpnia.
Często stosowanym zabiegiem w uprawie pomidorów śliwkowych jest także ściółkowanie podłoża pod sadzonkami, aby ograniczyć ubytek wilgoci z podłoża i chronić sadzonki przed konkurencją chwastów. Do tego celu używane jest np. torf lub słoma (także liście lub inna przepuszczalna materia organiczna).
Autor: GettyImages
Pomidory śliwkowe
Najsmaczniejsze odmiany pomidorów śliwkowych
Do pomidorów typu rzymskiego, nazywanych potocznie śliwkowymi zalicza się ogólnie bardzo liczną grupę o niewielkich i wydłużonych owocach. Popularną i klasyczną odmianą pomidora śliwkowego (rzymskiego) jest np. 'Roma' o charakterystycznym, wydłużonym, elipsowatym kształcie. Wytwarza twarde i jędrne owoce o intensywnie czerwonej i błyszczącej skórce, które nadają się na różnego rodzaju przetwory oraz spożycia bezpośredniego.
Innym przykładem pomidorów śliwkowych jest bardzo plenna odmiana 'Tucano' o wydłużonych, twardych, intensywnie czerwonych i bardzo smacznych owocach (średnia masa owocu wynosi około 200 g). Polecana jest głównie do uprawy pod osłonami, ale udaje się też w gruncie.
Przeczytaj też jak uprawiać:
Autor: Getty Images
Pomidory w ogrodzie.
POMIDORY: uprawa