Pelargonia Calliope zachwyci dużymi kwiatami i zdobi cały sezon. Jak pielęgnować pelargonie z serii Calliope?

2024-03-21 8:25

Pelargonia Calliope to efektowna roślina o dużych kwiatostanach i lekko zwisających pędach. Można uprawiać ją w domu, ale najczęściej zdobi balkony, tarasy i małą architekturę ogrodową. Czym charakteryzują się pelargonie z serii Calliope? Jak je uprawiać, by kwitły długo i obficie?

Pelargonia Calliope
Autor: GettyImages Pelargonia Calliope

Spis treści

  1. Pelargonia Calliope – jak wygląda?
  2. Odmiany pelargonii Calliope
  3. Wymagania pelargonii Calliope – jakie stanowisko i podłoże?
  4. Galeria zdjęć: Pelargonie na balkonie i tarasie
  5. Kiedy sadzić pelargonie Calliope? Jak zimować?
  6. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
  7. Rozmnażanie pelargonii Calliope
  8. Gdzie uprawiać pelargonię Calliope?

Pelargonia Calliope – jak wygląda?

Pelargonia Calliope to mieszaniec międzygatunkowy, który powstał ze skrzyżowania efektownych pelargonii rabatowych o pokroju wzniesionym z pelargoniami pnącymi. Od pierwszego „rodzica” Calliope przejęła bardzo duże kwiatostany, od drugiego - pokrój. Zwykle długość zwisających (bądź płożących) pędów wynosi 30 cm. Liście są typowe dla pelargonii: okrągławe, karbowane na brzegach, często z ciemniejszym, fioletowym bądź brązowym „rysunkiem” z wierzchu. Seria Calliope charakteryzuje się zwiększoną odpornością.

Kwiaty pelargonii Calliope są liczne, zebrane w okazałe okrągłe kwiatostany. Roślina kwitnie bardzo długo: od maja do jesiennych przymrozków. Barwa kwiatów zależy od odmiany.

Odmiany pelargonii Calliope

Największym wzięciem cieszą się rośliny o kwiatach intensywnie czerwonych, np. ‘Calliope Coral Red’. Pelargonia ‘Calliope Soft Coral’ kwitnie na różowo, ‘Calliope Peach’ na łososiowo, a ‘Calliope White’ na biało.

Pelargonia Calliope
Autor: GettyImages Pelargonia Calliope

Wymagania pelargonii Calliope – jakie stanowisko i podłoże?

Pelargonia Calliope najobficiej kwitnie w miejscach słonecznych. Znosi nawet bezpośrednie nasłonecznienie, np. na wystawie południowej. Toleruje lekkie zacienienie do półcienia. Nie ma sensu uprawiać jej w dużym zacienieniu. Traci wtedy swoje walory i staje się podatna na choroby.

Roślina ma wysokie wymagania glebowe. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze, a zarazem przepuszczalne. Najczęściej używa się uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych bądź balkonowych, ale warto wymieszać ją z odrobiną piachu. Dobrym dodatkiem są także chipsy/włókna kokosowe. Na etapie sadzenia do ziemi można dodać hydrożel, który działa jak magazyn wody.

Pelargonia Calliope radzi sobie bez tego, jednak jest to rozwiązanie ułatwiające pielęgnację, np. zapobiega przesuszeniu roślin przy braku systematyczności czy krótkich urlopach (przy długim trzeba poprosić kogoś o podlewania bądź podłączyć automatyczny system podlewania dla roślin doniczkowych). Rośliny warto sadzić w donicach lub skrzyniach w taki sposób, aby miały przynajmniej 25-30 cm przestrzeni. Na dnie donicy usypuje się 3-4 cm drenażu, np. keramzytu lub perlitu.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: Pelargonie na balkonie i tarasie

Kiedy sadzić pelargonie Calliope? Jak zimować?

Na zewnątrz pelargonie ustawia się ją dopiero w drugiej dekadzie maja, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 12ºC. Trzeba ją chronić przed ewentualnymi przymrozkami, np. czasowo przenosząc do pomieszczenia. W ogrodzie stanowi dekorację aż do jesiennych przymrozków, w domu można uprawiać ją przez cały rok. Zimą woli widne, lecz chłodne pomieszczenia (nawet 5-10ºC).

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

  • Podlewanie – pelargonię należy podlewać systematycznie, latem nawet codziennie. Podłoże przed kolejnym podlaniem powinno być suche (np. na głębokości do 2 cm – można sprawdzić palcem). Seria pelargonii Calliope jest nieco wytrzymalsza od typowych pelargonii rabatowych i znosi krótkotrwałe niedobory wody, jednakże źle reaguje (np. opadaniem kwiatów) na dłużej utrzymującą się suszę. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Nie powinno się moczyć roślin podczas podlewania, to zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
  • Nawożenie – pelargonia Calliope ma duże wymagania pokarmowe. Wynika to m.in. z bardzo obfitego i długiego kwitnienia. Rośliny warto nawozić od wiosny przez całe lato. Stosuje się nawozy wieloskładnikowe, zwłaszcza te, które zawierają dużo potasu i fosforu (np. dla kwitnących roślin pokojowych). Polecane są również organiczne nawozy humusowe.
  • Cięcie – młodym roślinom warto uszczykiwać pędy, dzięki temu lepiej rozkrzewiają się i mają atrakcyjniejszy, gęstszy pokrój. Na bieżąco usuwa się przekwitające kwiatostany, wtedy nie „śmiecą”, a roślina nie traci niepotrzebnie energii na zawiązywanie nasion, co wydłuża termin kwitnienia. Pelargoniom przechowywanym w pomieszczeniu przez zimę warto wiosną skrócić pędy (do 15-20 cm) dla pobudzenia wzrostu. Przy okazji można wykorzystać je jako sadzonki. Zabieg przeprowadza się, gdy roślina już rozpocznie okres wegetacyjny.
  • Ochrona – rośliny należy chronić przed przymrozkami wiosną oraz jesienią (te zimujące), a także przed chorobami i szkodnikami. Sporadycznie warto je sprawdzać w poszukiwaniu „odstępstw” od normy, np. plam, nalotu czy otworów w liściach. W razie potrzeby stosuje się środki ochrony, a mocno porażone liście usuwa. Dodatkowo, kwitnące pelargonie Calliope uprawiane na stanowisku niezadaszonym, zaleca się przenosić w bezpieczne miejsce przed zapowiadanymi silnymi ulewami oraz opadami gradu. Silne opady mogą doprowadzić do zniszczenia kwiatów.

Rozmnażanie pelargonii Calliope

Pelargonię Calliope można rozmnażać wiosną przez ukorzenianie sadzonek pędowych (łatwo przyjmują się) lub kupić w sklepie ogrodniczym.

Gdzie uprawiać pelargonię Calliope?

Pelargonia Calliope to uniwersalna roślina, która często jest sadzona w wiszących pojemnikach, koszach i makramach montowanych na balkonach, tarasach i przy altanach. Równie dobrze można ją jednak uprawiać na kwietnikach w ogrodzie czy na kuchennym parapecie.

Nie przegap:

Pelargonie - królowe balkonów!

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa