Winobluszcz trójklapowy więdnie [Porada eksperta]

2013-01-10 13:00

Mój kilkuletni winobluszcz (jedna sadzonka) zaczął więdnąć. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest dla mnie to, że z rozrośniętej rośliny więdnąć zaczęła jedna "połowa". Wykluczam tu uszkodzenie pędu głównego. Pomocy!

Winobluszcz trójklapowy
Autor: GettyImages Winobluszcz trójklapowy
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Trudno określić, jaka to choroba. Proszę starannie obejrzeć liście, może uda się dostrzec symptomatyczne objawy. Najczęściej winobluszcz atakują: 1. mączniak rzekomy: na górnej stronie liści tworzą się nieregularne, często dość duże, brązowe plamy. Na dolnej stronie, w miejscu plam pojawia się biały, delikatny nalot - to grzybnia. Porażone liście w krótkim czasie zamierają. Należy opryskać fungicydem, a jesienią palić zgrabione liście; 2. mączniak prawdziwy: początkowo na liściach pojawiają się niewielkie białe plamy grzybni, które szybko się rozprzestrzeniają, pokrywając całą powierzchnię blaszki liściowej. Tkanki pod grzybnią brązowieją i zamierają. Należy jak najszybciej opryskać fungicydem a opadłe liście grabić i palić; 3. plamistość liści: na liściach porażonych roślin pojawiają się okrągłe brązowe plamy z czerwonawą lub brunatną obwódką. Z czasem, gdy plam jest wiele, liście zamierają. Jak najszybciej należy opryskać fungicydem. Jeśli nie ma na więdnących liściach objawów choroby grzybowej, może to wskazywać na działanie wirusów. Pojawia się wiele chorób wirusowych, które atakują nowe gatunki. Warto wtedy zastosować preparat wzmacniający kondycję rośliny i działający przeciwwirusowo, np. Biosept 33 SL.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają