Saletrzak - uniwersalny nawóz azotowy. Jak stosować saletrzak w ogrodzie?

2024-08-07 13:22

Saletrzak to uniwersalny mineralny nawóz azotowy, składający się z azotanu amonu oraz dodatków węglanu wapnia lub magnezu. Zawartość różnych form azotu oraz dodatkowe składniki sprawiają, że nadaje się do nawożenia niemal wszystkich roślin przez cały sezon. Jaki skład ma saletrzak, jak stosować saletrzak i co warto o nim wiedzieć?

Saletrzak
Autor: GettyImages Saletrzak stosuje się w ogrodach głównie do zasilania drzew i krzewów owocowych oraz warzyw

Spis treści

  1. Saletrzak skład
  2. Saletrzak - jak wygląda, gdzie stosować?
  3. Saletrzak - jak i kiedy stosować?
  4. Saletrzak zabezpiecz przed wilgocią i wodą!
  5. Saletrzak - ile kosztuje?

Saletrzak skład

Saletrzak należy do grupy popularnych saletr amonowych, ale różni się nieco od nich składem - zawiera w podobnych proporcjach zarówno wolniej działający azot w formie amonowej (N-NH4), jak i szybciej pobieraną i przyswajalną przez rośliny formę azotanową (N-NO3). Takie połączenie to cenna właściwość, ponieważ amonowa forma azotu nie ulega wymywaniu w glebie i pierwiastek jest stopniowo, powoli pobierany przez rośliny. Dzięki temu nawóz wspiera optymalny rozwój systemu korzeniowego, a przy okazji wpływa na lepsze przyswajanie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu z gleby. Z kolei forma azotanowa wpływa przede wszystkim na szybszy start wegetacji po zimie, a w kolejnych miesiącach warunkuje prawidłowy wzrost roślin.

Dodatkowo, saletrzak zawiera zwykle także wapń w postaci węglanu wapnia (CaCOȝ) lub dolomit zawierający magnez (w postaci MgCOȝ). Dostarczenie roślinom na start sezonu nie tylko azotu, ale także wapnia i magnezu wpływa na szybszą regenerację systemu korzeniowego i wzrost roślin.

Takie zestawienie składników (szczególnie obu form azotu) sprawia, że saletrzak uważany jest za uniwersalny nawóz azotowy (działający szybko i trwale), który można stosować do zasilania większości roślin przez cały sezon. Saletrzak zazwyczaj zawiera 27% azotu całkowitego (13,5% w formie azotanowej i 13,5% w formie amonowej) oraz 2% wapnia i 4% magnezu.

Saletrzak - jak wygląda, gdzie stosować?

Saletrzak zwykle ma postać beżowych granulek. Choć stosowany jest głównie w rolnictwie - do nawożenia zbóż, roślin przemysłowych czy użytków zielonych - to z powodzeniem można stosować go także w ogrodach przydomowych – głównie do zasilania drzew i krzewów owocowych oraz warzyw. Warto pamiętać, że saletrzak może zawierać sporą ilość wapnia, co sprawia, że nie należy stosować go do nawożenia roślin, które nie tolerują wapnia w glebie (np. roślin kwasolubnych).

Przeczytaj też:

Saletrzak - jak i kiedy stosować?

Saletrzak można stosować przez cały sezon - na wiosnę, od początku wegetacji roślin (przedsiewnie lub przed sadzeniem roślin) i później przez całe lato (pogłównie). Pamiętajmy jednak o zasadzie, że od końca lata nie nawozimy już roślin ogrodowych nawozami azotowymi, a jedynie fosforowo-potasowymi.

Aby zawarte w saletrzaku składniki, właściwie zasiliły glebę i rośliny, ważny jest właściwy sposób nawożenia. Zwykle zaleca się stosować saletrzak trzy razy w sezonie, przy czym pierwsze nawożenie powinno być wykonane wczesną wiosną wraz z ruszeniem wegetacji.

W przypadku saletrzaku z magnezem, oferowanego często w sklepach ogrodniczych, dawkowanie uzależnione jest od wielkości roślin.

  • Jednorazowa zalecana dawka nawozu wynosi od 2 - 20 g/roślinę (krzew lub drzewo).
  • Przy nawożeniu na większych powierzchniach, zaleca się stosować od 3 do 5 kg nawozu na 100 m².

Saletrzak najlepiej rozsiewać równomiernie wokół roślin, a następnie delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby (ze względu na zawartość wapnia i magnezu) i na końcu podlać odpowiednią ilością wody. Jeśli nie ma możliwości wymieszania nawozu z glebą, najlepiej nawozić na wilgotną glebę lub przed deszczem.

Saletrzak zabezpiecz przed wilgocią i wodą!

Ważne! Aby zabezpieczyć saletrzak przed zbrylaniem się oraz dla zachowania jego właściwości, a także własnego bezpieczeństwa, saletrzak należy właściwie transportować i przechowywać. Najważniejsze jest, aby zabezpieczyć go przed wilgocią i działaniem wody (np. opadami atmosferycznymi), a także przed bezpośrednim nasłonecznieniem oraz uszkodzeniem opakowania.

warto wiedzieć

Saletrzak - ile kosztuje?

Należy pamiętać, ze cena saletrzaka zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju opakowania, a także od producenta. Obecnie spotkamy w sprzedaży oferty różnych firm i różne wielkości opakowania - od 2 do 25 kg. Średnio (w zależności od wielkości opakowania) cena saletrzaku może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Najlepiej wybierać takie opakowania, które w naszych warunkach będą najłatwiejsze do transportu i przechowywania.

#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.