Popiół drzewny z kominka i ogniska jako sposób nawożenia roślin

2022-12-19 18:14
Popiół z kominka
Autor: www.thinkstockphotos.com

Popiół drzewny z kominka lub ogniska najczęściej jest traktowany jako niepotrzebny odpad. Tymczasem może to być wartościowy nawóz. Podpowiadamy jak i kiedy stosować popiół drzewny jako nawóz? Czy popiół z kominka lub ogniska jest bezpieczny dla roślin?

Wszyscy znają zalety korzystania z kominka lub wspólnego spędzania czasu przy ognisku. Dla przykładu w regularnie użytkowanym kominku można spalić  rocznie nawet 10-15m3 drewna. Każdorazowo po spalaniu powstają znaczne ilości popiołu, które należy usunąć. Wiele osób wysypuje po prostu popiół w mało uczęszczanym miejscu na działce, a nawet wyrzuca do śmietnika. To błąd! Popiół drzewny jest bowiem wartościowym nawozem. Co więcej, jego dobroczynne działanie było znane od wieków. Przez lata był  jednak zapomniany, Dopiero od niedawna wraca do łask jako nawóz naturalny.

Spis treści

  1. Jaki jest skład popiołu drzewnego?
  2. Jakie rośliny można nawozić popiołem drzewnym?
  3. Czego nie nawozić popiołem?
  4. Zalety popiołu drzewnego jako nawozu
  5. Jak stosować popiół drzewny w ogrodzie?
  6. Kiedy nawozić popiołem drzewnym?
  7. Inne zastosowania popiołu drzewnego

Jaki jest skład popiołu drzewnego?

W przypadku nawozów organicznych, a popiół drzewny to takich się zalicza, nie da się ustalić dokładnej zawartości składników pokarmowych. Nawóz ten nie jest jednorodny, a jego skład zależy od wielu czynników – głównie od spalonych gatunków drewna. Naukowcy ustalili więc średnie zawartości, mierzone na podstawie wielu „próbek”. Odpady z palenia drzew mogą zawierać:

  • 30-35 proc. wapnia,
  • 6-10 proc. potasu,
  • 2-4 proc. fosforu.

Proporcje poszczególnych składników mogą znacznie różnić się od siebie: świerk jest bogatym źródłem potasu, a sosna i dąb dostarczają roślinom wapń. Ponadto popiół zawiera sporo mikroelementów, które są istotne w rozwoju zieleni.

Jakie rośliny można nawozić popiołem drzewnym?

Zrównoważony skład popiołu drzewnego sprawia, że można stosować go pod różne grupy roślin. Można nim nawozić trawniki (przy okazji pomaga w zwalczaniu mchu) oraz ozdobne krzewy, które potrzebują dużo potasu (są to np. dereń, jaśminowiec, ligustr pospolity, głóg). Ponieważ popiół to silnie zasadowy środek, trzeba pamiętać, że trawa nim nawożona nie wymaga wapnowania.

Popiół wykorzystuje się również do zasilania drzew i krzewów w przydomowym sadzie oraz roślin uprawianych w warzywniku. Można go też z powodzeniem stosować na rabatach kwiatowych oraz do nawożenia roślin w pojemnikach. Jest ważny szczególnie w uprawie roślin jadalnych, gdyż ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób obniżających plon (zgnilizn owoców).

Czego nie nawozić popiołem?

Ponieważ popiół drzewny ma właściwości alkalizujące, nie zasilamy nim roślin kwasolubnych, czyli roślin wrzosowatych (różaneczników, azalii, kalmii, pierisów, enkiantów, kiścieni, wrzosów i wrzośców) oraz roślin owocowych: żurawiny i borówki amerykańskiej.

Stosowanie popiołu nie jest zalecane także na świeżo wapnowanej ziemi, gdyż to może ograniczyć przyswajalność fosforu oraz zwiększyć poziom zasolenia podłoża.

Zalety popiołu drzewnego jako nawozu

Nawóz z popiołu systematycznie, chociaż dość szybko, uwalnia składniki pokarmowego. Ponadto dobrze wpływa na poprawę jakości gleby i produkcję próchnicy. Można stosować go jako ściółkę, ale lepsze rezultaty uzyskuje się przez przekopanie z glebą (na głębokość 10-15 cm).

Pomimo wielu zalet, nie można przesadzić z dawkami nawozu z popiołu, gdyż w nadmiernej ilości może spowodować zasolenie podłoża. Bezpieczna dawka to około 1-3 kg 100 m2. Regularne stosowanie popiołu na danym obszarze, może ograniczyć potrzebę zastosowania wapnowania. Nawóz ze względu na dużą zawartość wapnia, w znacznym stopniu bowiem odkwasza podłoże.

Najwyższe pH ma drewno topolowe, bukowe i dębowe. Nawet stosowanie popiołu z iglaków ma sens, gdyż podwyższa pH gleby. Popiół działa więc odwrotnie niż „niespalone” części iglaków (kora, trociny, igliwie) lekko zakwaszające podłoże. Aby nawóz był w pełni wartościowy, należy spalać jedynie drewno.

Popiół z węgla jest mniej przydatny, a może być nawet szkodliwy dla roślin, gdyż zawiera pozostałości metali ciężkich. Podobnie wygląda sprawa z tworzywami sztucznymi i innymi syntetycznymi odpadami. Przy paleniu odpadów z drewna (np. starych płotów) należy usuwać metalowe części.

Nawożenie popiołem
Autor: GettyImages Popiół drzewny jest wartościowym nawozem

Jak stosować popiół drzewny w ogrodzie?

Popiół na trawnik i rabaty należy aplikować w bezwietrzne dni. Przed wysypywaniem popiołu należy na dłonie założyć rękawiczki, a oczy i twarz zabezpieczyć okularami i maseczką przeciwpyłową.

Kiedy nawozić popiołem drzewnym?

Nawozy z popiołu najlepiej wykorzystywać wiosną (warto je wcześniej zgromadzić), gdy rośliny dopiero rozpoczynają wzrost. Stosowany jesienią natomiast może zastąpić mineralne nawozy wapniowe. Ogólnie nie ma jednak ograniczeń co do terminów i przy posiadaniu dużej ilości odpadu z kominka czy ognisk, nawożenie można przeprowadzać przez cały sezon. Zimą warto wysypywać go na ścieżkach zamiast soli czy piasku. Przy regularnym stosowaniu popiołu należy zrezygnować z podawania nawozów mineralnych, szczególnie wieloskładnikowych. Nie powinien mieć grudek, gdyż wtedy gleba jest bardziej (niż zwykle) narażona na zasolenie. Ze względu na formę nawozu, zabieg najlepiej wykonywać w umiarkowanie suche i przede wszystkim bezwietrzne dni. Warto założyć maskę i okulary ochronne, gdyż nawóz mocno „pyli”.

Inne zastosowania popiołu drzewnego

Popiół drzewny jest częstym dodatkiem do kompostu. Wpływa nie tylko na polepszenie składu pryzm kompostowych, ale także ogranicza wydzielanie przez nie nieprzyjemnego zapachu. Jest szczególnie przydatny w przypadku, gdy pryzmy są tworzone z jednorodnego materiału dostarczającego azot, np. skoszonej trawy, zielonych fragmentów roślin.

Przeczytaj też:

Nawożenie roślin w ogrodzie: najczęstsze błędy. Nigdy ich nie popełniaj >>>

Nawożenie pogłówne. Zasilanie roślin w czasie wegetacji >>>

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE