Popiół drzewny - pod jakie rośliny stosować? Jakie rośliny lubią popiół drzewny? Syp właśnie teraz!

2024-03-13 11:45

Na co jest dobry popiół drzewny? Okazuje się, że to świetny nawóz organiczny, więc jeśli nie wiesz, co zrobić z popiołem z kominka lub ogniska, podsyp go pod rośliny. Musisz jednak wiedzieć, jakie rośliny lubią popiół drzewny. Jakie rośliny nie lubią popiołu drzewnego? Wyjaśniamy też, jak stosować popiół drzewny jako nawóz i kiedy nim sypać.

Popiół drzewny pod rośliny
Autor: www.thinkstockphotos.com Popiół drzewny np. z kominka można stosować jako wartościowy nawóz. Pod jakie rośliny?
#MuratorOgroduje: Jakie rośliny przycinamy wczesną wiosną?
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Spis treści

  1. Jaki jest skład popiołu drzewnego?
  2. Popiół drzewny - pod jakie rośliny go stosować?
  3. Jakie rośliny nie lubią popiołu drzewnego?
  4. Zalety popiołu drzewnego jako nawozu
  5. Jak stosować popiół drzewny jako nawóz?
  6. Kiedy sypać popiół drzewny pod rośliny? Najlepiej wiosną!
  7. Inne zastosowania popiołu drzewnego

Wszyscy znają zalety korzystania z kominka lub wspólnego spędzania czasu przy ognisku. Dla przykładu, w użytkowanym kominku można spalić rocznie nawet 10-15m³ drewna. Każdorazowo po spalaniu powstają znaczne ilości popiołu, które należy usunąć. Wiele osób wysypuje po prostu popiół w mało uczęszczanym miejscu na działce, a nawet wyrzuca do śmietnika. To błąd! Popiół drzewny jest bowiem wartościowym nawozem. Co więcej, jego dobroczynne działanie jest znane od wieków.

Jaki jest skład popiołu drzewnego?

W przypadku nawozów organicznych, a popiół drzewny to takich się zalicza, nie da się ustalić dokładnej zawartości składników pokarmowych. Nawóz ten nie jest jednorodny, a jego skład zależy od wielu czynników – głównie od spalonych gatunków drewna. Naukowcy ustalili więc średnie zawartości, mierzone na podstawie wielu „próbek”. Odpady z palenia drzew mogą zawierać:

  • 30-35% wapnia,
  • 6-10% potasu,
  • 2-4% fosforu.

Proporcje poszczególnych składników mogą znacznie różnić się od siebie: świerk jest bogatym źródłem potasu, a sosna i dąb dostarczają roślinom wapń. Ponadto popiół zawiera sporo mikroelementów, które są istotne w rozwoju zieleni.

Popiół drzewny - pod jakie rośliny go stosować?

Zrównoważony skład popiołu drzewnego sprawia, że można stosować go pod różne grupy roślin. Można nim nawozić trawniki (przy okazji pomaga w zwalczaniu mchu) oraz ozdobne krzewy, które potrzebują dużo potasu (są to np. dereń, jaśminowiec, ligustr pospolity, głóg). Ponieważ popiół to silnie zasadowy środek, trzeba pamiętać, że trawa nim nawożona nie wymaga wapnowania.

Popiół wykorzystuje się również do zasilania drzew i krzewów w przydomowym sadzie oraz roślin uprawianych w warzywniku. Można go też z powodzeniem stosować na rabatach kwiatowych oraz do nawożenia roślin w pojemnikach. Jest ważny szczególnie w uprawie roślin jadalnych, gdyż ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób obniżających plon (zgnilizn owoców).

Jakie rośliny nie lubią popiołu drzewnego?

Ponieważ popiół drzewny ma właściwości alkalizujące, nie zasilamy nim roślin kwasolubnych, czyli roślin:

  • wrzosowatych (różaneczników, azalii, kalmii, pierisów, enkiantów, kiścieni, wrzosów i wrzośców),
  • owocowych: żurawiny i borówki amerykańskiej.

Stosowanie popiołu nie jest zalecane także na świeżo wapnowanej ziemi, gdyż to może ograniczyć przyswajalność fosforu oraz zwiększyć poziom zasolenia podłoża.

Zalety popiołu drzewnego jako nawozu

Nawóz z popiołu systematycznie, chociaż dość szybko, uwalnia składniki pokarmowego. Ponadto dobrze wpływa na poprawę jakości gleby i produkcję próchnicy. Można stosować go jako ściółkę, ale lepsze rezultaty uzyskuje się przez przekopanie z glebą (na głębokość 10-15 cm).

Pomimo wielu zalet, nie można przesadzić z dawkami nawozu z popiołu, gdyż w nadmiernej ilości może spowodować zasolenie podłoża. Bezpieczna dawka to około 1-3 kg 100 m². Regularne stosowanie popiołu na danym obszarze, może ograniczyć potrzebę zastosowania wapnowania. Nawóz ze względu na dużą zawartość wapnia, w znacznym stopniu bowiem odkwasza podłoże.

Najwyższe pH ma drewno topolowe, bukowe i dębowe. Nawet stosowanie popiołu z iglaków ma sens, gdyż podwyższa pH gleby. Popiół działa więc odwrotnie niż „niespalone” części iglaków (kora, trociny, igliwie) lekko zakwaszające podłoże. Aby nawóz był w pełni wartościowy, należy spalać jedynie drewno.

Popiół z węgla jest mniej przydatny, a może być nawet szkodliwy dla roślin, gdyż zawiera pozostałości metali ciężkich. Podobnie wygląda sprawa z tworzywami sztucznymi i innymi syntetycznymi odpadami. Przy paleniu odpadów z drewna (np. starych płotów) należy usuwać metalowe części.

Nawożenie popiołem
Autor: GettyImages Popiół drzewny jest wartościowym nawozem

Jak stosować popiół drzewny jako nawóz?

Popiół na trawnik i rabaty należy aplikować w bezwietrzne dni. Przed wysypywaniem popiołu należy na dłonie założyć rękawiczki, a oczy i twarz zabezpieczyć okularami i maseczką przeciwpyłową.

Kiedy sypać popiół drzewny pod rośliny? Najlepiej wiosną!

Nawozy z popiołu drzewnego najlepiej wykorzystywać wiosną (warto je wcześniej zgromadzić), gdy rośliny dopiero rozpoczynają wzrost. Stosowany jesienią natomiast może zastąpić mineralne nawozy wapniowe. Ogólnie nie ma jednak ograniczeń co do terminów i przy posiadaniu dużej ilości odpadu z kominka czy ognisk, nawożenie można przeprowadzać przez cały sezon. Zimą warto wysypywać go na ścieżkach zamiast soli czy piasku.

Przy regularnym stosowaniu popiołu należy zrezygnować z podawania nawozów mineralnych, szczególnie wieloskładnikowych. Nie powinien mieć grudek, gdyż wtedy gleba jest bardziej (niż zwykle) narażona na zasolenie. Ze względu na formę nawozu, zabieg najlepiej wykonywać w umiarkowanie suche i przede wszystkim bezwietrzne dni. Warto założyć maskę i okulary ochronne, gdyż nawóz mocno „pyli”.

Inne zastosowania popiołu drzewnego

Popiół drzewny jest częstym dodatkiem do kompostu. Wpływa nie tylko na polepszenie składu pryzm kompostowych, ale także ogranicza wydzielanie przez nie nieprzyjemnego zapachu. Jest szczególnie przydatny w przypadku, gdy pryzmy są tworzone z jednorodnego materiału dostarczającego azot, np. skoszonej trawy, zielonych fragmentów roślin.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to: