Luty w ogrodzie: przygotowanie ogrodu do nowego sezonu. Prace w ogrodzie w lutym

2021-01-29 16:14 Opracowanie: redakcja serwisu
Luty w ogrodzie
Autor: Gettyimages W lutym ogród jeszcze "odpoczywa"

Luty w ogrodzie to jeszcze spokojny czas. Ale chociaż luty to środek zimy, już teraz należy zacząć przygotowania do nowego sezonu w naszym ogrodzie. Jakie prace ogrodnicze należy wykonać w lutym w ogrodzie?

Gdy zima jest bezśnieżna dużym zagrożeniem dla roślin w ogrodzie jest mróz. Dlatego należy zadbać, aby zwłaszcza bardziej wrażliwe gatunki roślin były dobrze osłonięte. Rośliny pokojowe i rośliny przechowywane w pomieszczeniach także wymagają zimą szczególnej troski. Zadbajmy o nie!

>>Przeczytaj też: Co szkodzi zimą roślinom w ogrodzie

Luty w ogrodzie: jak dbamy o drzewa i krzewy

Podobnie jak w styczniu, także w lutym należy co jakiś czas sprawdzać osłony na krzewach ozdobnych i jeśli to konieczne poprawić je i uzupełnić. Jeśli są duże opady śniegu, regularnie oczyszczamy z niego drzewa i krzewy, aby się nie połamały. Karczujemy stare i chore egzemplarze.

>>Przeczytaj też: Usuwanie zimowego okrycia: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony z roślin

Jeżeli nie ma mrozu, można ciąć:

  • żywopłoty z krzewów iglastych – trzeba to zrobić przed rozwojem pąków,
  • krzewy ozdobne kwitnące późną wiosną lub latem – usuńmy pędy suche, chore, rosnące do wewnątrz krzewu.
Zimowo-wiosenne cięcie drzew owocowych. Poradnik: jak przycinać drzewa owocowe [WIDEO]

Luty w ogrodzie: byliny, rośliny roczne i dwuletnie

Przycinamy suche źdźbła traw ozdobnych. Pod koniec lutego zima może już stać się łagodniejsza i wtedy, już po kilku dniach cieplejszej pogody, trawy zaczynają wypuszczać nowe liście. Jeśli z przycinaniem będziemy zwlekać, to usuwając zeszłoroczne zeschnięte źdźbła możemy łatwo uszkodzić młode pędy.

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, przeglądamy przechowywane cebule, bulwy i karpy dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych roślin niezimujących w gruncie. Wszystkie chore egzemplarze usuwamy. Jeśli zima jest łagodna, to już pod koniec lutego mogą zakwitnąć śnieżyczki (przebiśniegi), krokusy i ciemiernik.

>>Przeczytaj też: 5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną

W mieszkaniu wysiewamy do pojemników nasiona roślin jednorocznych uprawianych z rozsady (aster chiński, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, a pod koniec miesiąca kobea pnąca). Pojemniki wypełniamy mieszaniną ziemi z piaskiem i torfem w proporcji 2:1:1 lub gotową ziemią zakupiona w sklepie ogrodniczym bądź kwiaciarni (na rynku dostępne są specjalne podłoża do siewu). Po wysianiu nasiona przysypujemy warstwą podłoża o grubości 3–5 mm i zakrywamy pojemniki folią, aby zapewnić wilgotność. Optymalna temperatura kiełkowania ozdobnych roślin jednorocznych wynosi 20–22 st. C.

>>Przeczytaj też: Jak samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów i warzyw do ogrodu?

Luty w ogrodzie: rośliny na balkonach i tarasach

Zimozielone rośliny rosnące w pojemnikach, które na zimę pozostawiliśmy na zewnątrz, wymagają teraz szczególnej opieki. Gdy tylko przyjdzie odwilż, musimy je podlewać, ponieważ inaczej grozi im susza fizjologiczna. Jeśli jest bardzo zimno i do tego bezchmurnie, rośliny trzeba osłonić cieniówką (np. papierem lub agrowłókniną), aby ograniczyć bezpośrednią operację słoneczną i parowanie.

Luty w ogrodzie: rośliny przechowywane w pomieszczeniach

Rośliny uprawiane w pojemnikach, a przechowywane w chłodnych pomieszczeniach, takie jak fuksje, lantany, oleandry, zacznijmy obficiej podlewać i po paru dniach przenieśmy w cieplejsze miejsce. Rośliny te już niedługo rozpoczną wegetację, dlatego dobrze przesadzić je do świeżego podłoża. Jeśli mamy egzemplarze o dużych rozmiarach, nie wymieniamy w donicy całej ziemi, a tylko jej wierzchnią warstwę. Dwa tygodnie po przesadzeniu rozpoczynamy zasilanie nawozem dla roślin kwitnących. Pod koniec miesiąca przygotowujemy sadzonki pelargonii, fuksji, surfinii i innych roślin wieloletnich, które nie zimują na zewnątrz. Pobrane sadzonki ukorzeniamy w mieszaninie torfu z piaskiem utrzymując temperaturę 18–20 st. C. Po ukorzenieniu sadzimy je do doniczek. Pamiętajmy o zapewnieniu dostępu światła, aby młode rośliny nadmiernie się nie wyciągały.

Luty w ogrodzie: trawnik

Rozbijajmy skorupę śnieżną, która tworzy się na trawniku, gdy nocą zamarza roztopiony w dzień śnieg. W ten sposób nie dopuścimy do powstawania pleśni śniegowej. Jeśli śniegu jest dużo, to zgarniamy go z trawnika, najlepiej pod drzewa. Nie wolno chodzić po trawniku, na którym zalega warstwa mokrego śniegu, ponieważ pozostaną widoczne wydeptane ścieżki, a nawet miejsca pozbawione trawy (tam, gdzie przechodzenie było intensywne). Po stopnieniu śniegu nawozimy trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu. Gdy murawa jest już wolna od śniegu, a ziemia rozmarznięta, wygrabiamy kępki mchu i sfilcowane źdźbła traw. Wykonujemy aerację, ewentualnie wertykulację oraz piaskowanie, jeżeli podłoże jest zbyt zwięzłe.

>>Przeczytaj też: Zima w ogrodzie: śnieg na trawniku. Dlaczego nie można zrzucać zwałów śniegu na trawnik

Luty w ogrodzie: staw i oczko wodne

Postępujmy tak samo, jak w poprzednich zimowych miesiącach: staramy się nie dopuścić do zamarznięcia lustra wody, a jeśli to się stanie, odpompujmy trochę wody, aby powstała pod lodem poduszka powietrzna, odgarniajmy śnieg nad najgłębszą częścią stawu, a jeżeli mróz trzyma kilka dni – zróbmy przerębel. Uzupełniajmy wyparowaną wodę w pojemnikach, w których zimują rośliny wodne w pomieszczeniach.

>>Przeczytaj też: Zima w ogrodzie: zimowe napowietrzanie stawu i oczka wodnego

Luty w ogrodzie: kompost

Dokładamy resztki organiczne do pryzmy kompostowej. Jeśli jest mróz – okrywamy pryzmę słomianą matą.

Luty w ogrodzie: rośliny pokojowe

Rośliny pokojowe podlewamy umiarkowanie, nie dopuszczając do przesuszenia bryły korzeniowej i jednocześnie nie zalewając jej. Liście spryskujemy wodą i odkurzamy. Pamiętajmy, że spryskiwania nie lubią rośliny o liściach pokrytych drobnymi włoskami, np. fiołki afrykańskie. Pod koniec miesiąca możemy zacząć przesadzanie roślin doniczkowych do świeżego podłoża. Średnica nowej doniczki powinna być większa o około 2 cm. Starym egzemplarzom o dużych rozmiarach można wymienić tylko wierzchnią warstwę ziemi.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe zimą. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.