Bielenie drzew owocowych - kiedy i czym bielić drzewa owocowe? Po co się to robi?
Bielenie drzew owocowych zabezpiecza przed uszkodzeniem kory. Podpowiadamy, kiedy i czym bielić drzewa owocowe? Do kiedy można bielić drzewka w ogrodzie? Co daje wapnowanie drzew owocowych? Trzeba wiedzieć, że styczeń to dobry termin na bielenie drzewa.
Autor: GettyImages
Bielenie pni drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który przeprowadzamy w ogrodzie podczas zimy
Spis treści
- Bielenie drzew owocowych - po co? Co daje wapnowanie?
- Kiedy bielić drzewa owocowe - ważne terminy!
- Bielenie drzew - galeria zdjęć
- Wapno do bielenia drzew - jak przygotować?
- Jak prawidłowo bielić pnie drzewek?
Bielenie pni drzew owocowych to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzić zimą.
Bielenie drzew owocowych - po co? Co daje wapnowanie?
Bielenie drzew owocowych zabezpiecza pnie drzew owocowych przed uszkodzeniami, które wynikają z nagłych zmian temperatury, np. przed ranami zgorzelinowymi, które powstają pod wpływem działania promieni słońca za dnia silnie nagrzewających korę (pobudzając do życia znajdujące się pod nią tkanki) oraz silnego mrozu w nocy. Taka gwałtowna zmiana temperatury może sprawić, że tkanki drzewa owocowego zamierają, a kora odrywa się od pnia i pęka (przede wszystkim od południowej i zachodniej strony). W ten sposób powstają rany zgorzelinowe. Sprzyjające warunki do powstawania ran zgorzelinowych występują w styczniu i lutym. Bielenie pni drzew owocowych przeciwdziała temu zjawisku, ponieważ biały kolor odbija promienie słońca i zapobiega nagrzewaniu się kory drzewa.
Kiedy bielić drzewa owocowe - ważne terminy!
Bielenie drzew można przeprowadzać już od połowy grudnia. Najlepszy termin na wykonanie bielenia przypada jednak na styczeń - to wtedy zazwyczaj nocą jest mróz, a za dnia słońce przygrzewa korę. Ostatni moment na bielenie drzew owocowych wypada na przełomie stycznia i lutego. Każdy późniejszy termin zmniejsza skuteczność tego zabiegu i powoduje, że na pniach mogły już powstać uszkodzenia spowodowane nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne.
W razie konieczności, na przykład jeśli wapno zostało spłukane przez deszcz, zabieg należy powtórzyć w lutym. A jeśli nie zdążyliśmy pobielić pni drzew w grudniu lub w styczniu, koniecznie zróbmy to w lutym. Należy dopilnować, by pnie drzew owocowych były pobielone aż do początku marca.
Zabieg bielenia należy wykonać, gdy dni są słoneczne, a noce mroźne.
Pamiętajmy, by drzewa owocowe pobielić przed nastaniem zimy, a nie po jej zakończeniu.
Bielenie drzew - galeria zdjęć
Autor: GettyImages
Bielenie drzew owocowych to nie tylko ochrona przed promieniami słonecznymi, ale także wspomaganie opóźnienia rozpoczęcia wegetacji
Wapno do bielenia drzew - jak przygotować?
Do bielenia pni drzew najczęściej stosuje się wapno, a dokładnie mleko wapienne, które sporządzamy dobrze mieszając 2 kg tlenku wapna (czyli wapna palonego) z 10 litrami wody. Do tak przygotowanej zawiesiny można dodać substancję poprawiającą przyczepność wapna, np. glinę, białą farbę emulsyjną lub krochmal – dzięki temu wapno łatwiej "przyczepi się" do pnia. W sklepach ogrodniczych dostępne są też gotowe preparaty do bielenia pni w praktycznych, niedużych opakowaniach.
Jak prawidłowo bielić pnie drzewek?
Przygotowany roztwór wapna nanosimy na pnie oraz grube konary drzew owocowych dużym pędzlem, który ma miękkie włosie. Szczególnie starannie i nieco wyżej niż pozostałe bielimy pnie od strony południowej, ponieważ to ona najbardziej się nagrzewa i przez to jest najbardziej narażona na rany zgorzelinowe. Warstwa wapna po jakimś czasie zostanie zmyta z pni przez deszcze, nie trzeba jej więc usuwać.
Na powstawanie ran zgorzelinowych najbardziej wrażliwe są jabłonie, śliwy i czereśnie, zwłaszcza te szczepione na wysokim pniu.
Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć drzewka owocowe przed zającami i sarnami? One mogą być groźne zimą