Jakie kwiaty kwitną najwcześniej w ogrodzie? Co kwitnie w lutym i marcu? Zdjęcia
Wczesna wiosna to okres, w którym ogród budzi się z zimowego snu. Pierwsze kwiaty pojawiają się w nim, gdy na dworze mogą panować jeszcze zgoła zimowe warunki. Czy znasz rośliny kwitnące wczesną wiosną? Jakie kwiaty zwiastują nadchodzącą wiosnę? Zobacz w galerii zdjęcia kwiatów, które kwitną w ogrodzie wczesną wiosną.
Autor: GettyImages
Do roslin kwitnących wczesną wiosną należą m.in. śnieżyca wiosenna i rannik zimowy
Spis treści
- Rannik zimowy
- Przebiśnieg
- Miłek amurski
- Pierwiosnek
- Krokus
- Śnieżyca wiosenna
- Śnieżniki
- Zawilec
- Cebulica syberyjska
- Przylaszczka
- Kosaciec żyłkowany
Pierwsze kwiaty pojawiają się w ogrodzie jeszcze przed nadejściem wiosny. Jest sporo roślin, które kwitną wczesną wiosną - już na przełomie lutego i marca możemy podziwiać ich kolorowe kwiaty, nawet gdy na dworze leży jeszcze śnieg! Poznaj popularne kwiaty, które kwitną wczesną wiosną.
Rannik zimowy
Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) kwitnie w lutym-marcu, jeszcze przed rozwojem liści. Jego kwiaty są duże i jaskrawo żółte. Mogą rozkwitać nawet na śniegu, bowiem nie przeszkadza im zimno, ale gdy temperatura wzrasta powyżej 10°C, szybko przekwitają. Ranniki najładniej wyglądają posadzone w grupach pod drzewami i krzewami (w porze kwitnienia rannika, zazwyczaj nie mają jeszcze liści). Rannik dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub tylko lekko półcienistym, w żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, w sezonie wczesnowiosennym stale lekko wilgotnej glebie.
Autor: GettyImages
Kwiaty ranników utrzymują się długo, jeśli temperatura nie przekracza 10° C
Przebiśnieg
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) to jedna z najwcześniej zakwitających roślin - jej delikatne, niewielkie, białe kwiaty mogą się pojawić już w lutym. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Lubi ziemię żyzną i wilgotną - topniejący śnieg zapewnia przebiśniegowi odpowiednią wilgotność. Cebulki przebiśniegów sadzimy we wrześniu.
Autor: Przemysław Sochański
Śnieżyczka przebiśnieg to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Kwitnie na przełomie lutego i marca. Jej pęd kwiatowy jest zakończony pojedynczym zwisającym kwiatem w kształcie dzwonka
Miłek amurski
Miłek amurski (Adonis amurensis) zaczyna kwitnienie wcześnie już na przełomie lutego i marca. Jego efektowne żółte kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem równie atrakcyjnych pierzastych liści.Miłek amurski najlepiej posadzić na miejscu, do którego wczesną wiosną dociera duża ilość promieni słonecznych, natomiast później światło jest bardziej rozproszone, np. pod koroną drzew i wysokich krzewów liściastych, które późno zaczynają wegetację.
Miłek dobrze rośnie na podłożu próchniczym, umiarkowanie wilgotnym, o pH zbliżonym do obojętnego lub lekko kwaśnego. Jest całkowicie mrozoodporny i nie potrzebuje okrycia na zimę.
Autor: GettyImages
Miłek wiosenny ma liście nitkowate, podobne do liści kopru włoskiego
Pierwiosnek
Pierwiosnki od łacińskiej nazwy Primula, zwane są też prymulkami. Gatunków pierwiosnków jest ponad 500. Do tych kwitnących wczesną wiosną należą m.in. pierwiosnek gruziński (Primula juliae), pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata), pierwiosnek lekarski (Primula officinalis, syn. Primula veris), pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris), pierwiosnek różowy (Primula rosea).
Pierwiosnki lubią stanowiska dobrze oświetlone, ale nie należy ich sadzić w pełnym słońcu. Sprawdzają się pod koronami drzew i wokół krzewów, bo wystarczy im rozproszone światło. Mogą rosnąć nawet w cieniu. Wymagają gleb żyznych, bogatych w próchnicę, dość ciężkich, gliniastych, które nawet latem są wilgotne. Na glebach lekkich i piaszczystych, nawet mimo częstego podlewania, pierwiosnki bardzo słabo rosną. Podczas bezśnieżnych zim mogą przemarzać i dlatego należy okrywać je korą, suchymi liśćmi lub gałązkami jedliny.
Autor: Plant Publicity Holland
Pierwiosnek 'Lizzy Green'
Krokus
Krokusy (Crocus) także należą do pierwszych wiosennych kwiatów - ich białe, żółte, fioletowe, liliowe czy niebieskie kwiaty podziwiać można już w marcu (nawet wtedy, gdy śnieg jeszcze nie zniknął).
Krokusy najlepiej rosną w miejscach słonecznych bądź lekko ocienionych w podłożu próchniczym, przepuszczalnym i dostatecznie wilgotnym.Do gruntu sadzimy je we wrześniu lub październiku. Najładniej wyglądają posadzone w grupach. Lubią ziemię przepuszczalną, próchniczą, o lekko kwaśnym odczynie.
Autor: photos.com
Krokusy sadzimy do gruntu jesienią
Śnieżyca wiosenna
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) należy do grona najwcześniej kwitnących roślin - jej urocze, białe, dzwonkowate, pachnące kwiaty podziwiać można już na przełomie lutego i marca. Śnieżyca wiosenna najlepiej rośnie w półcieniu, a nawet w cieniu, na wilgotnych, próchniczych, żyznych podłożach. Najładniej wygląda posadzona w grupach pod drzewami i krzewami albo na rabacie w towarzystwie innych wiosennych kwiatów. Cebulki śnieżycy sadzi się we wrześniu. Roślina jest dostatecznie mrozoodporna, więc nie wymaga zimowego okrycia.
Autor: GettyImages
Kwiaty śnieżycy wiosennej zwiastują koniec zimy!
Śnieżniki
Śnieżniki (Chionodoxa) kwitną od marca (czasem ich kwiaty pojawiają się już w lutym), zalicza się je więc do roślin najwcześniej kwitnących w ogrodach. Kwiaty śnieżników są najczęściej błękitne, ale mogą być także różowe i białe.Cebule śnieżników sadzimy w ogrodzie jesienią (we wrześniu i październiku). Rośliny wymagają miejsca słonecznego, choć poradzą sobie również w półcieniu (choć tutaj gorzej kwitną). Najlepiej rosną na glebach próchniczych, dobrze przepuszczalnych i stale wilgotnych. Do najpopularniejszych gatunków śnieżników nalezą: śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae), śnieżnik sardeński (Chionodoxa sardensis), śnieżnik Forbesa (Chionodoxa forbesi), śnieżnik olbrzymi (Chionodoxa gigantea, syn. Chionodoxa lochiae) oraz Chionodoxa siehei.
Zawilec
Wśród licznych gatunków zawilców, znajdziemy takie, które zakwitają wczesną wiosną Należą do nich np. zawilec gajowy (Anemone nemorosa) o białych kwiatach (odmiany mogą mieć też kwiaty lawendowe, różowe czy błękitne), zawilec żółty (Anemone ranunculoides) o żółtych kwiatach i zawilec grecki (Anemone blanda) o kwiatach u gatunku błękitnych, a u odmian także różowych, czy ciemnoniebieskich.Wszystkie te gatunki zawilców dorastają do około 20 cm wysokości i znakomicie spełniają rolę roślin okrywowych.Zawilce najlepiej rosną w półcieniu, na próchniczych, przepuszczalnych i wilgotnych glebach.
Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe - anemony: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris)
Cebulica syberyjska
Cebulica syberyjska (Scilla siberica) zakwita wczesną wiosną. Posadzona w grupie tworzy w ogrodzie rozległe, niebieskie dywany kwiatowe. Jej dzwonkowate kwiaty o intensywnie niebieskiej barwie, zwisają główkami do dołu. Pojawiają się na pędach pojedynczo albo są zebrane po 2-5 w nieduże grona. Cebulica syberyjska najlepiej rośnie na stanowisku półcienistego bądź wręcz cienistym, w żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi. Roślina jest dostatecznie mrozoodporna i nie potrzebuje, by ją okrywać na zimę. Cebule cebulicy sadzi się w ogrodzie jesienią (we wrześniu-październiku).
Przeczytaj też: Cebulica syberyjska i inne gatunki cebulic - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie
Autor: GettyImages
Cebulice to rosliny kwitnące wiosną
Przylaszczka
Przylaszczki (Hepatica) to kolejne zwiastuny wiosny. Najpopularniejsza jest przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), która dorasta do 15-20 cm wysokości i kwitnie od marca do kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty są fioletowe bądź fioletowoniebieskie, choć dostępne są też odmiany o kwiatach białych czy ciemnoróżowych. Innym gatunkiem jest przylaszczka siedmiogrodzka (Hepatica transsilvanica) osiągająca zaledwie 10 cm wysokości, o kwiatach niebieskich, różowych lub białych. Kwitnie w podobnym terminie co przylaszczka pospolita.Przylaszczki najlepiej sadzić w miejscach półcienistych (lubią dużo rozproszonego światła) i zacisznych, w żyznym, umiarkowanie wilgotnym podłożu o odczynie zasadowym lub zbliżonym do obojętnego.
Autor: Przemysław Sochański
Przylaszczka to delikatna bylina, znakomita do cienistych zakątków ogrodu
Kosaciec żyłkowany
Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) kwitnie już w marcu, jednocześnie z krokusami Osiąga od 10 do 20 cm wysokości. W zależności od odmiany, jego kwiaty mogą być fioletowe, niebieskie lub białe.Kosaciec ten musi rosnąć w przepuszczalnym podłożu, najlepiej na stanowisku słonecznym i osłoniętym. Jest odporny na mróz i na zimę nie trzeba go zabezpieczać. Cebule kosaćca żyłkowanego sadzi się do gruntu jesienią.
Przeczytaj też: Irysy cebulowe - najpopularniejsze gatunki irysów cebulowych do ogrodu. Kiedy je sadzić w ogrodzie?
Autor: Gettyimages
Irys holenderski w zależności od odmiany może mieć różne kolory kwiatów