Śnieg na trawniku. Dlaczego nie można zrzucać zwałów śniegu na trawnik

2017-12-15 10:39 Paweł Romanowski
snieg-na-trawniku
Autor: www.thinkstockphotos.com Śnieg na trawniku

Gdy zimą odśnieżamy chodniki i podjazdy na naszych posesji, często zrzucamy śnieg na trawniki. Przeczytaj, dlaczego nie można składować zwałów śniegu na trawniku. Gruba warstwa śniegu na trawniku jest dla niego szkodliwa.

Podczas zimowego odśnieżania ścieżek i podjazdów często zastanawiamy się co zrobić z nadmiarem śniegu i często zrzucamy go na trawnik. Czy to właściwe postępowanie? Czy można śnieg zrzucać na teren trawnika? Zdecydowanie nie! Dowiedz się dlaczego nie można zrzucać zwałów śniegu na trawnik i czym to może grozić.

Dlaczego nie można zrzucać zwałów śniegu na trawnik

Podczas odśnieżania powinniśmy unikać zrzucania zwałów śniegu na trawniku. Zbyt ciężka warstwa ubitego śniegu może spowodować ugniatanie i załamywanie się  zmarzniętych źdźbeł trawy. Nie oznacza to jednak, że śnieg który spadł na trawnik trzeba usuwać! Jest on naturalną osłoną dla trawy przed srogim mrozem. Dopiero w połowie lutego warto gdzieniegdzie usunąć warstwę lodu z trawy aby dostarczyć jej powietrze.

>>Przeczytaj też: Śnieg w ogrodzie: chroni rośliny czy im szkodzi

Podczas zimy w ogrodzie powinniśmy także unikać chodzenia po trawie (niezależnie od tego czy jest pokryta śniegiem, zmarznięta czy rozmarznięta), gdyż w tym okresie jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Zgarnięty śnieg z podjazdu najlepiej składować z dala od murawy, tym bardziej jeśli stosujemy sól drogową.
Gruba warstwa śniegu jest szczególnie niebezpieczna dla trawnika podczas wiosennych roztopów, ponieważ pod śniegową okrywą może rozwijać się groźna choroba trawników – pleśń śniegowa. Sprzyja jej wyższa temperatura i duża wilgotność panująca w tym czasie na trawniku.

snieg-na-trawniku
Autor: www.thinkstockphotos.com Śnieg na trawniku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE