Letnia pielęgnacja róż. Zadbaj tak o róże latem, a odwdzięczą się pięknymi kwiatami!
Letnia pielęgnacja róż polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu i nawożeniu krzewów oraz ochrony przed chorobami i szkodnikami roślin. Przeczytaj, jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać przy różach latem.
Autor: GettyImages
Pamiętajmy o letniej pielęgnacji krzewów róż
Spis treści
- Latem pamiętaj o podlewaniu i nawożeniu róż
- Letnia pielęgnacja róż - odchwaszczanie i ściółkowanie
- Latem róże chroń przed chorobami i szkodnikami
- Letnie cięcie róż
Lato to czas obfitego kwitnienia róż. Żeby jednak krzewy róż dobrze rosły i kwitły, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. W miesiącach letnich należy krzewom róż poświęcić trochę uwagi, gdyż zaniedbane szybko tracą swój urok. Letnie zabiegi pielęgnacyjne róż zależą w dużej mierze od grupy róż (chodzi głównie o cięcie) oraz pogody.
Latem pamiętaj o podlewaniu i nawożeniu róż
W czasie suszy krzewy róż należy regularnie podlewać (najlepiej w godzinach porannych lub wieczornych) unikając moczenia kwiatów. Nie można jednak przesadzić z ilością wody – jej nadmiar może spowodować porażenie chorobami grzybowymi.
Krzewy róż przed i w czasie kwitnienia dodatkowo warto regularnie (co 2-3 tygodnie) dokarmiać. Dla większości róż odpowiednie są nawozy o zwiększonej ilości fosforu.
Róże pienne i okrywowe warto dokarmiać dodatkowo nawozami potasowymi – dla lepszego krzewienia. Nawozy zaleca się stosować do połowy sierpnia.
Letnia pielęgnacja róż - odchwaszczanie i ściółkowanie
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnych jest odchwaszczanie krzewów róż. Zabieg nie tylko likwiduje konkurencję dla cennych roślin, ale pośrednio zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i zaatakowania przez szkodniki. Pracę najlepiej wykonywać ręcznie, przy okazji spulchniając glebę. Dobre rezultaty osiąga się przez ściółkowanie (np. trocinami, korą). Warstwa ściółkująca przy okazji ogranicza wyparowywanie wody z gleby.
Autor: GettyImages
Pamiętajmy o letniej pielęgnacji krzewów róż
Latem róże chroń przed chorobami i szkodnikami
Róże często są atakowane przez szkodniki i porażane przez grzyby (na wskutek niewłaściwego stanowiska i nieodpowiedniej pielęgnacji). Dlatego istotna w ochronie jest profilaktyka. Krzewy warto traktować preparatami ekologicznymi z roślin. Są skuteczne, tanie i nie powodują zanieczyszczenia środowiska.
Letnie cięcie róż
Sposób cięcia zależy od grupy, do jakiej należy dana róża. U róż kwitnących raz w roku po kwitnieniu zaleca się przeprowadzić cięcie prześwietlające. Tym powtarzającym kwitnienie warto regularnie usuwać przekwitające kwiatostany. To przedłuży okres kwitnienia. Później - jesienią (poza usuwaniem martwych pędów) z reguły nie wykonuje się cięcia.
- Okulizacja róż – sposób rozmnażania krzewów róż
- Najważniejsze błędy popełniane w uprawie róż w ogrodzie
- Jak i kiedy sadzić róże. Sadzenie róż: krok po kroku
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Odmiany róż szlachetnych różnią się sposobem kwitnienia i pokrojem