7 pomysłów na efektowny podjazd

2024-10-10 15:02 Materiał sponsorowany

Nowoczesny, z dużych lub ekologicznych płyt, a może bardziej tradycyjny, z drobnych kostek czy też w klimacie śródziemnomorskim – podjazd przed domem można zaaranżować na wiele różnych sposobów.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Metrik

Do wykończenia podjazdu możemy użyć całego szeregu różnorodnych płyt i kostek brukowych. Do wyboru mamy płyty ekologiczne, wielkoformatowe, w oryginalnym kształcie trapezu, układane w mozaikę lub stylową jodełkę czy wreszcie z nutą śródziemnomorskiej egzotyki. To, co najważniejsze to dobór elementów o odpowiednich parametrach technicznych i w odpowiednim stylu, tak aby korespondowały z wyglądem domu i aranżacją otoczenia.

Najważniejszy parametr techniczny

Najważniejszym aspektem technicznym, który należy wziąć pod uwagę przy budowie nawierzchni podjazdu jest grubość kostek brukowych i płyt betonowych. Właściwie dobrana będzie gwarancją funkcjonalności i trwałości podjazdu, miejsc postojowych czy parkingu. W miejscach przeznaczonych do ruchu samochodowego nie należy używać kostek lub płyt o grubości mniejszej niż 6 cm. Dla samochodów osobowych ważących do 3,5t. zazwyczaj wystarczy wspomniana grubość 6 cm. W przypadku podjazdu, który będzie regularnie „przyjmował” pojazdy powyżej 3,5t np. dostawcze lub inny ciężki sprzęt, zdecydowanie należy użyć grubszych elementów od 8 do nawet 10 cm. Przed zakupem kostki i płyt betonowych na podjazd w pierwszej kolejności należy sprawdzić ich przeznaczenie w deklaracji właściwości użytkowych produktu – wymagana grubość może bowiem zależeć od szeregu innych czynników.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Ekol

Powierzchnia biologicznie czynna na wagę złota

W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego coraz częściej spotyka się zapisy o udziale powierzchni bioaktywnej, które mają chronić środowisko. Co ważne powierzchni biologicznie czynnej nie wlicza się do metrażu zabudowy. Z tych względów na podjazdy coraz częściej wybierane są ekologiczne ażurowe kostki i płyty betonowe. To doskonały wybór, ponieważ wpisuje się w ideę zrównoważonego kształtowania przestrzeni i pozwala na retencję wody. Dzięki ażurowym nawierzchniom możemy zbudować utwardzony podjazd, alejkę czy chodnik, w którym powierzchnia biologicznie czynna może wynosić nawet do 50 proc.! Wsiąkanie wody do gruntu ma olbrzymie znaczenie dla środowiska naturalnego i pozwala uniknąć podtopień podczas ulewnych deszczy. Działa też w drugą stronę - ziemia wolniej uwalnia wodę, dzięki czemu wilgotność dłużej utrzymuje się w powietrzu. Wśród płyt ekologicznych zdecydowanie wyróżnia się płyta Polbruk Ekotech. Należy ona do linii eko produktów Retencja+. Konstrukcja płyty pozwala na uzyskanie powierzchni biologicznie czynnej do 50%. Można ją wykorzystać w lekkim ruchu samochodowym na parkingach i podjazdach dla aut do 3,5t. Ma wymiar 60 x 40 cm, grubość 10 cm i jest dostępna w trzech kolorach: szarym, grafitowym oraz melanżu latte. Płyta Ekotech tworzy przyjazną dla środowiska, funkcjonalną i efektowną wizualnie nawierzchnię. Ułożona na większej powierzchni tworzy ciąg prostych, równoległych linii tworzących pasy. Ażurowe otwory można wypełnić drobnym grysem lub obsiać trawą. Doskonale sprawdza się w minimalistycznych projektach i świetnie komponuje z nowoczesną architekturą.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Ekotech

Ciekawym rozwiązaniem jest również klasyczna w formie i nieco przypominająca dawny bruk kostka Ekol. Jest ażurowa, choć nie posiada otworów. Przestrzeń biologicznie czynna wynosi 27% i powstaje dzięki specjalnym wypustkom na bokach kostek, które wymuszają dystans pomiędzy poszczególnymi elementami. Ekol to kwadrat o boku 20 cm i grubości 8 cm dostępny w kolorach szarym i grafitowym. Warto podkreślić, że kostka ta nadaje się na podjazdy i parkingi dla samochodów powyżej 3,5t.

Wielki format w natarciu

Na podjeździe, zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach doskonale sprawdzają się także wielkoformatowe płyty, które można ułożyć jako nawierzchnię pełną lub metodą step by step, która również jest przyjazna dla środowiska. W tym przypadku płyty układa się w odległości mniej więcej ludzkiego kroku od siebie, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia grysem. Jedną z największych płyt dostępnych na rynku jest płyta Polbruk Magna. Jest ona dostępna w dwóch formatach – 100x75 cm i 75x50cm i w kolorze nerino. Świetnie nadaje się praktycznie do każdego zastosowania, gdyż ma grubość 8 lub 10 cm dedykowaną do lekkiego ruchu samochodowego. Płyta ta jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się w różnorodnych aranżacjach.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Magna
Polbruk Triada
Autor: Polbruk Polbruk Triada

W tym roku do rodziny Magna dołączyła również palisada i lewitujące stopnie schodowe, dzięki czemu możemy zbudować nie tylko podjazd, ale całą spójną aranżację strefy wejściowej. Wśród wielkoformatowych płyt warto zwrócić uwagę na płyty Plano, czyli prawdziwego olbrzyma w rozmiarze 80x80 cm i Plano Mix, które występują w trzech dużych formatach – 50x80, 40x80 i 30x80 cm. Mają one grubość 8 cm i doskonale nadają się na podjazdy dla aut osobowych do 3,5t. Dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych i dwóch różnych fakturach. W wersji gładkiej są to dwie szarości – nerino, grafitowy oraz ivory, a w wersji drobnopłukanej są to melanżowe szarości, takie jak inez (jaśniejsza) czy ardo (ciemniejsza).

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Plano Mix

Kształt inny niż wszystkie

Do grupy płyt wielkoformatowych należy również linia Polbruk Bosso. Tym, co ją wyróżnia na tle innych dużych płyt jest ciekawy design. Płyty tej linii mają dwa kształty do wyboru – klasyczny kwadrat oraz trapez. Kwadraty Bosso mają wymiar 60x60 cm, a trapezy Bosso Trapez 60x40/20 cm. Na podjazd są dedykowane płyty o grubości 8 cm. Obie występują w dwóch szarościach: nerino, i grafitowym. Bosso w kształcie kwadratu to nowoczesna klasyka, natomiast Bosso Trapez to subtelna awangarda. Na większych powierzchniach ułożonych z Bosso Trapez powstają regularne, geometryczne wzory, które hipnotyzują swoją powtarzalnością i przypominają kubistyczne wazy lub klepsydry odmierzające czas.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Bosso

Jodełka na podjeździe

Innym wzorem, który niewątpliwie podbił serca projektantów jest stylowa „jodełka”. Najpierw zadomowiła się we wnętrzach, a potem objawiła na zewnątrz jako jeden z popularniejszych motywów obecnych w aranżacjach przestrzeni zewnętrznych. Początkowo trafiła na tarasy będące przedłużeniem salonu, a potem zdobyła podjazdy. Ułożenie nawierzchni w jodełkę wymaga długich i wąskich kostek. Sprawdzonym rozwiązaniem są kostki Polbruk Metrik o wymiarze 28x7 cm i grubości 8 cm. Nadają się ona na podjazd dla samochodów osobowych do 3,5t. Są dostępne w uniwersalnych szarościach: nerino  i bazaltowym, a także w bardzo oryginalnym kolorze corten, który przypomina rdzawą blachę corten wykorzystywaną w nowoczesnych koncepcjach architektonicznych.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Metrik

Dekoracyjna mozaika, a właściwie mix formatów

Mozaika to kolejny pomysł na przykuwającą wzrok aranżację podjazdu. Ciekawym rozwiązaniem jest kostka Polbruk Commix, która nadaje się na podjazdy przeznaczone do lekkiego ruchu samochodowego. Tworzy efektowną mozaikę, ponieważ występuje w komplecie czterech rozmiarów - najmniejsza kostka ma wymiar 10x10 cm, a największa 20x30 cm. Commix występuje w dziesięciu kolorach, które obejmują uniwersalne szarości, czyli szary, grafitowy, taupe, nerino, boho czy cosmo, ale również barwy pożądane w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym – ivory, latte, cortado i hawaii. Duże zróżnicowanie wielkości kostek pozwala na stworzenie niebanalnej i efektownej wizualnie nawierzchni.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Commix

Śródziemnomorskie klimaty

Swoich zwolenników ma również styl śródziemnomorski inspirowany architekturą rejonu Morza Śródziemnego czy styl rustykalny bazujący na nawiązaniach do natury. W ten nurt doskonale wpisuje kostka Polbruk Petra. Ma nieregularne krawędzie, rozmiar 36,4x26,8 cm i grubość 8 cm. Doskonale nadaje się na podjazdy, i to nawet dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5t. Ta unikatowa nawierzchnia przypomina wyglądem spękaną słońcem ziemię, a jej nazwa została zainspirowana skalnym miastem w Jordanii. Jest dostępna w trzech wariantach kolorystycznych: kolorze sahara, alpen i onyx. Jej skalny wygląd jest niesłychanie naturalny, co jest zgodne ze współczesnymi trendami w architekturze.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Petra

Klasyka zawsze na czasie

Znane powiedzenie głosi, że „klasyka zawsze się obroni i coś w tym jest. Klasyka urzeka ponadczasowością i nie poddaje się chwilowym modom. I taka jest właśnie kostka Polbruk Triada. Występuje w trzech formatach – kostki są dość duże, bo długie na 30, 40 lub 50 cm, ale wąskie – 20 cm. Na podjeździe należy ułożyć kostki o grubości 8 cm. Nadają się do lekkiego ruchu samochodowego, czyli aut osobowych poniżej 3,5t. Mają minimalistyczny design i występują w aż siedmiu odcieniach szarości: stalowym, inez, ardo, nerino, cosmo, taupe i cieplejszym odcieniu onyx.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Ekotech

Podjazd jest ważnym miejsce w strefie wejściowej domu i pełni ważną rolę w kontekście funkcjonalnym i estetycznym. Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę sporo. Na podjeździe można też połączyć płyty pełne i ażurowe. Takie rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska, a przy tym zapewnia wiele ciekawych możliwości kompozycyjnych.

Partnerzy
Pozostałe podkategorie