Trwałe i nowoczesne płyty brukowe na podjazd: jak układać. Poradnik

2020-04-29 8:13

Wielkoformatowe płyty brukowe to modne i nowoczesne wykończenie powierzchni wokół domu. Można z nich wykonać również podjazd od bramy do garażu. Jak ułożyć płyty brukowe i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Płyty na podjazd Polbruk
Autor: Polbruk Wielkoformatowe płyty brukowe nadają się również do układania podjazdów dla samochodów

Płyty brukowe są produkowane z mieszanki betonowej, która jest wibrowana na prasach. Dzięki temu powstają elementy o dużej wytrzymałości mechanicznej na całej powierzchni. Dlatego można z nich układać nie tylko chodniki, po których chodzą ludzie, ale również podjazdy dla samochodów. Beton jest odporny na czynniki atmosferyczne. Płyty leżące na zewnątrz przez wiele lat nie utracą swoich własności użytkowych ani ładnego wyglądu.

Ciekawe wykończenia płyt brukowych na podjazd

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na ciekawe barwienie i atrakcyjne wykończenie powierzchni płyt. Największym powodzeniem cieszą się elementy w modnej tonacji szarości oraz palecie brązów i beży, tak zwanych kolorów ziemi. Wielu inwestorów chętnie wybiera melanże kolorystyczne o wykończeniu naśladującym wapień. Osobom lubiącym oryginalne i nowoczesne rozwiązania przypadną do gustu płyty o wykończeniu metalicznym, które mają wykończenie perłowe w kolorze stalowo-antracytowym, stalowo-srebrnym lub srebrno-białym. Powierzchnia płyt może być obrabiana na wiele sposobów, np. szczotkowana, płukana, śrutowana. W ostatnim przypadku powstaje powierzchnia naśladująca strukturę kamieni naturalnych, przypominających granit lub dioryt.

Podjazd do domu Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Extrano

Płyty brukowe na podjazd: różne wymiary

Obecnie najmodniejsze są wielkowymiarowe płyty brukowe. Dostępne są naprawdę duże formaty, np. 80 x 40, 60 x 60, 100 x 100 cm. W wielu kolekcjach, np. Novator Solo, znajdziemy płyty o różnych wymiarach i kilku odcieniach. To pozwala łączyć w jednej aranżacji pasujące do siebie, ale różnorodne elementy. Dzięki temu unikniemy monotonii w wielkich kompozycjach podjazdu i nawierzchni obok domu.

Wytrzymałość płyt brukowych na podjazd

Płyty na podjazd będą przenosić obciążenia powstające podczas przejeżdżania po nawierzchni samochodów. Dlatego powinny cechować się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną – odpornością na ściskanie i zginanie. Przyjmuje się, że płyty na podjazd przy domu powinny mieć grubość 8 cm.

Żeby nawierzchnia podjazdu długo zachowała ładny wygląd i równą powierzchnię, należy przygotować pod nią wzmocnioną podbudowę. Po usunięciu wierzchniej warstwy gleby trzeba wyprofilować w gruncie rodzimym spadek do 2%, który powinien być powtórzony w każdej kolejnej warstwie. Dzięki spadkowi woda będzie ściekać z podjazdu. Po bokach mocuje się obrzeża, które powinny być stabilizowane w mieszance betonowej. Właściwa podbudowa powinna mieć grubość co najmniej 35 cm i składać się z dwóch warstw. Na spodzie układa się mieszankę większego kruszywa łamanego (31,5-63 mm) oraz drobniejszego klińca (16-31,5 mm) wyżej. Tę część podbudowy należy układać warstwami i zagęszczać mechanicznie. Gdy będzie gotowa, robi się na niej drugą warstwę (15 cm) z takiej samej mieszanki kruszywa lub betonu klasy B10 w postaci półsuchej. Ją również trzeba zagęścić. Teraz można wykonać podsypkę (2-4 cm) z bardzo drobnego kruszywa różnych frakcji (2-8 mm), na której układa się płyty betonowe.

Podjazd do domu Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Ekotech

Jak układać płyty brukowe na podjeździe?

Podsypkę należy zagęścić i wyrównać długą łatą. Jej poziom powinien być do 2 mm wyższy niż zakładany poziom nawierzchni, ponieważ płyty trudno następnie dobić ze względu na duży format. Do zabudowy płyt wielkoformatowych najlepiej użyć chwytaków podciśnieniowych, które umożliwiają równe i płaskie ułożenie elementów. Płyt wielkoformatowych nie układa się na styk. Spoina między nimi powinna wynosić 3-5 mm (przy grubości płyty 8 cm). Żeby zachować równe odstępy warto podczas wykonywania nawierzchni stosować uchwyty dystansowe. Po ułożeniu całości i wyrównaniu układu linii spoin powierzchnię podjazdu można zasypać suchym piaskiem płukanym lub Granofugą 0,25-3 mm, czyli szlachetnym drobnym grysem bazaltowym lub granitowym. Szerokimi szczotkami nagarnia się kruszywo w spoiny. Żeby je wypełnić, zabieg powtarza się kilkakrotnie. Przed ubijaniem i wyrównywaniem gotowej nawierzchni należy dokładnie ją oczyścić z piasku i pyłu. Płyty należy dobijać lekką zagęszczarką o ciężarze max 100 kg ze specjalną polimerową płytą osłonową, żeby nie porysować ich powierzchni. 

Podjazd do domu Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Magna

Płyty na podjazd: zabezpieczenia

Powierzchnia płyt brukowych jest bardzo atrakcyjnie wykańczana, więc gotowy podjazd przed domem wygląda bardzo estetycznie. Żeby zachować długo ten stan, powierzchnia płyt betonowych może być pokrywana powłokami ochronnymi, które zabezpieczają produkty przed czynnikami atmosferycznymi, niszczącym działaniem słońca, zwłaszcza promieni UV. Powłoka ochronna sprawia również, że powierzchnia nie będzie wchłaniać brudu, nie będą do niej przylegać zanieczyszczenia, słowem - łatwiej będzie utrzymać ją w czystości.

Pozostałe podkategorie