Pomysł na rabatę w stylu formalnym (francuskim)

2019-09-16 7:34

Ogrody formalne, renesansowe ogrody włoskie, czy późniejsze barokowe ogrody francuskie, zapisały się na kartach historii sztuki ogrodowej jako te, które najpełniej wyrażały dążenie do doskonałości i elegancji. Stanowiły oprawę dla bogatego życia towarzyskiego arystokracji, stając się przy tym wzorcem do projektowania dzisiejszych ogrodów o charakterze reprezentacyjnym. Jak stworzyć rabatę w stylu formalnym?

Rabata w stylu formalnym
Autor: GettyImages By rabata miała charakter formalny, nasadzenia musimy rozmieszczać symetrycznie

Ogród w stylu formalnym (francuskim) jest podporządkowany symetrii. Jego kompozycja jest oparta na prostych, geometrycznych liniach i kształtach, które wzajemnie się przenikają. Zarówno układ, jak i podział funkcjonalno-przestrzenny ogrodu są bardzo czytelne i uporządkowane.
Ogród francuski musi być przede wszystkim elegancki i wystawny. Oczywiście, nowoczesność i XXI wiek również mają swoje prawa. Współczesny ogród formalny może być inspirowany więcej niż jednym stylem ogrodowym, choć nietrudno wtedy o zagubienie formy i proporcji.

Ogród francuski
Ogród francuski

Autor: GettyImages

Ogród francuski

Ogród francuski to nie ogród nudny i zachowawczy! Wręcz przeciwnie. Panuje w nim bogactwo i przepych, które bardzo łatwo wyeksponować za pomocą roślin oraz odpowiednio dobranej małej architektury. Jednak nie można nam zapomnieć o jednej bardzo ważnej zasadzie: nigdy nie uda nam się stworzyć w naszym przydomowym ogrodzie idealnie odwzorowanego ogrodu wersalskiego rodem z czasów Ludwika XIV. Nawet jeśli nam się to uda, nie będzie on pasował do charakteru współczesnego domu, a przede wszystkim do obecnych czasów. Całość będzie prezentowała się dość kiczowato i pretensjonalnie. Ogród musi przede wszystkim współgrać z architekturą domu i otoczeniem.

Dlatego pamiętajmy: inspirujemy się historią sztuki ogrodowej, ale jej nie kopiujemy! Dopasowujemy minione trendy do otaczającej nas rzeczywistości.

Rośliny na rabatę w stylu formalnym

W ogrodach formalnych najbardziej popularne nasadzenia komponowane są ze strzyżonymi krzewami zimozielonymi. Łatwość formowania tych krzewów umożliwia tworzenie zwartych brył geometrycznych, które nadają rabacie elegancji i szyku. Wśród gatunków, które najlepiej nadają się do formowania znajdują się przede wszystkim: cisy, ostrokrzewy, bukszpany i jałowce. Najczęściej występują w formach kulistych, które są bardzo reprezentacyjne również podczas zimy. Pokryte śniegiem wyglądają równie malowniczo, jak w lecie.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone do ogrodu >>>

Kwiecistym dopełnieniem zimozielonej kompozycji mogą być krzewy liściaste, rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny, trawy, a także rośliny cebulowe, zdobiące ogród już wczesną wiosną. Pamiętajmy jednak, by w dobieraniu gatunków oraz ich kolorystki wybierać w większości te o spokojniejszych odcieniach, bardziej klasycznych. Wtedy mamy pewność, że nasza rabata zachowa charakter formalny.

Rabata w stylu formalnym
Autor: Katarzyna Augustyniak Tło rabaty: strzyżony żywopłot z cisu, przed nim purpurowograntowe konwalniki, kule z bukszpanu oraz hortensje bukietowe po bokach

Kiedy np. stworzymy aranżację z intensywnie zielonych krzewów, takich jak bukszpany czy cisy, oraz roślin kwitnących na biało - hortensji bukietowych, liliowców, wtedy możemy uzupełnić je tzw. „wykrzyknikami”, czyli gatunkami odznaczającymi się bardziej intensywną kolorystyką, która doda całej kompozycji charakteru. W tej roli doskonale sprawdzą się tulipany, zwłaszcza te w tonacji fioletowo-purpurowej oraz inne rośliny cebulowe: hiacynty, narcyzy, korony cesarskie, krokusy, szafirki, lilie.

Z kwiatów rocznych i dwuletnich najefektowniej zaprezentują się jaskrawopomarańczowe aksamitki, lewkonie, nagietki, błękitne ostróżki, lwie paszcze, rączniki i pachnotki. Z kolei z kwiatów trwałych: chabry, goździki, stokrotki, zawilce, ciemierniki, cyklameny, dyptamy, dzwonki, fiołki, heliotropy, irysy, jaskry, margerytki, naparstnice.
Do wyboru mamy także bogatą gamę gatunkową traw i turzyc:

  • gatunki niższe, np. trzcinnik krótkokłosowy, turzyca Buchanana, kostrzewa Mairea, manna mielec, rozplenica japońska,
  • gatunki dorastające do ponad 1 m wysokości: trzęślica trzcinowata, ostnica olbrzymia, mozga trzcinowata, proso rózgowate, trzcinnik ostro kwiatowy, miskant olbrzymi, lasecznica trzcinowata.

Komponując rabatę formalną z trawami ozdobnymi powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Nadmiar traw może uczynić naszą rabatę bardziej naturalistyczną i sielską. W związku z tym stosujmy je z umiarem!

Pamiętamy! By rabata miała charakter formalny, nasadzenia musimy rozmieszczać symetrycznie!

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Pozostałe podkategorie