Pomysł na rabatę w stylu formalnym (francuskim)

2019-09-16 7:34 Katarzyna Augustyniak
Rabata w stylu formalnym
Autor: GettyImages By rabata miała charakter formalny, nasadzenia musimy rozmieszczać symetrycznie

Ogrody formalne, renesansowe ogrody włoskie, czy późniejsze barokowe ogrody francuskie, zapisały się na kartach historii sztuki ogrodowej jako te, które najpełniej wyrażały dążenie do doskonałości i elegancji. Stanowiły oprawę dla bogatego życia towarzyskiego arystokracji, stając się przy tym wzorcem do projektowania dzisiejszych ogrodów o charakterze reprezentacyjnym. Jak stworzyć rabatę w stylu formalnym?

Ogród w stylu formalnym (francuskim) jest podporządkowany symetrii. Jego kompozycja jest oparta na prostych, geometrycznych liniach i kształtach, które wzajemnie się przenikają. Zarówno układ, jak i podział funkcjonalno-przestrzenny ogrodu są bardzo czytelne i uporządkowane.
Ogród francuski musi być przede wszystkim elegancki i wystawny. Oczywiście, nowoczesność i XXI wiek również mają swoje prawa. Współczesny ogród formalny może być inspirowany więcej niż jednym stylem ogrodowym, choć nietrudno wtedy o zagubienie formy i proporcji.

Ogród francuski
Ogród francuski

Autor: GettyImages

Ogród francuski

Ogród francuski to nie ogród nudny i zachowawczy! Wręcz przeciwnie. Panuje w nim bogactwo i przepych, które bardzo łatwo wyeksponować za pomocą roślin oraz odpowiednio dobranej małej architektury. Jednak nie można nam zapomnieć o jednej bardzo ważnej zasadzie: nigdy nie uda nam się stworzyć w naszym przydomowym ogrodzie idealnie odwzorowanego ogrodu wersalskiego rodem z czasów Ludwika XIV. Nawet jeśli nam się to uda, nie będzie on pasował do charakteru współczesnego domu, a przede wszystkim do obecnych czasów. Całość będzie prezentowała się dość kiczowato i pretensjonalnie. Ogród musi przede wszystkim współgrać z architekturą domu i otoczeniem.

Dlatego pamiętajmy: inspirujemy się historią sztuki ogrodowej, ale jej nie kopiujemy! Dopasowujemy minione trendy do otaczającej nas rzeczywistości.

Rośliny na rabatę w stylu formalnym

W ogrodach formalnych najbardziej popularne nasadzenia komponowane są ze strzyżonymi krzewami zimozielonymi. Łatwość formowania tych krzewów umożliwia tworzenie zwartych brył geometrycznych, które nadają rabacie elegancji i szyku. Wśród gatunków, które najlepiej nadają się do formowania znajdują się przede wszystkim: cisy, ostrokrzewy, bukszpany i jałowce. Najczęściej występują w formach kulistych, które są bardzo reprezentacyjne również podczas zimy. Pokryte śniegiem wyglądają równie malowniczo, jak w lecie.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone do ogrodu >>>

Kwiecistym dopełnieniem zimozielonej kompozycji mogą być krzewy liściaste, rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny, trawy, a także rośliny cebulowe, zdobiące ogród już wczesną wiosną. Pamiętajmy jednak, by w dobieraniu gatunków oraz ich kolorystki wybierać w większości te o spokojniejszych odcieniach, bardziej klasycznych. Wtedy mamy pewność, że nasza rabata zachowa charakter formalny.

Rabata w stylu formalnym
Autor: Katarzyna Augustyniak Tło rabaty: strzyżony żywopłot z cisu, przed nim purpurowograntowe konwalniki, kule z bukszpanu oraz hortensje bukietowe po bokach

Kiedy np. stworzymy aranżację z intensywnie zielonych krzewów, takich jak bukszpany czy cisy, oraz roślin kwitnących na biało - hortensji bukietowych, liliowców, wtedy możemy uzupełnić je tzw. „wykrzyknikami”, czyli gatunkami odznaczającymi się bardziej intensywną kolorystyką, która doda całej kompozycji charakteru. W tej roli doskonale sprawdzą się tulipany, zwłaszcza te w tonacji fioletowo-purpurowej oraz inne rośliny cebulowe: hiacynty, narcyzy, korony cesarskie, krokusy, szafirki, lilie.

Z kwiatów rocznych i dwuletnich najefektowniej zaprezentują się jaskrawopomarańczowe aksamitki, lewkonie, nagietki, błękitne ostróżki, lwie paszcze, rączniki i pachnotki. Z kolei z kwiatów trwałych: chabry, goździki, stokrotki, zawilce, ciemierniki, cyklameny, dyptamy, dzwonki, fiołki, heliotropy, irysy, jaskry, margerytki, naparstnice.
Do wyboru mamy także bogatą gamę gatunkową traw i turzyc:

  • gatunki niższe, np. trzcinnik krótkokłosowy, turzyca Buchanana, kostrzewa Mairea, manna mielec, rozplenica japońska,
  • gatunki dorastające do ponad 1 m wysokości: trzęślica trzcinowata, ostnica olbrzymia, mozga trzcinowata, proso rózgowate, trzcinnik ostro kwiatowy, miskant olbrzymi, lasecznica trzcinowata.

Komponując rabatę formalną z trawami ozdobnymi powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Nadmiar traw może uczynić naszą rabatę bardziej naturalistyczną i sielską. W związku z tym stosujmy je z umiarem!

Pamiętamy! By rabata miała charakter formalny, nasadzenia musimy rozmieszczać symetrycznie!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Artur Wąski
|

Niedawno kupowałem podobne meble w sklepie rolmarket. Super wyglądają i łatwo jest je utrzymać w czystości. Więc według mnie jak kupować meble to tylko z technorattanu.

Paulina Karp
|

Właśnie chciałam to napisać, że podobny tam widziałam zestaw, może to nawet jakiś od nich ale takie zestawy są niesamowicie wygodne, można się wylegiwać na nim całymi dniami.

Zuzanna Majewska
|

Też mi się podoba ten zestaw wypoczynkowy. Podobny kupilismy w bel giardino. Świetnie się sprawdza przy okazji np grilla

kakakak
|

fajne