Miejsce na ognisko w ogrodzie - jak zrobić? Pomysł na miejsce na ognisko. Projekt i wykonanie

2023-06-02 17:15

Miejsce na ognisko w ogrodzie, zwłaszcza niewielkim, nie zawsze jest łatwo znaleźć. Ale odkąd w sklepach pojawiły się paleniska przenośne, miejsce na ognisko w ogrodzie można wygospodarować nawet na niewielkim tarasie. Warto je starannie zaplanować, aby później z najbliższymi wygodnie spędzać czas wokół ognia.

Miejsce na ognisko w ogrodzie
Autor: Małgorzata Góra Tradycyjne miejsce na ognisko w ogrodzie w postaci wyłożonego kamieniami kręgu nie wszędzie pasuje. W nowoczesnym otoczeniu znacznie lepiej wygląda proste palenisko z metalu

Jeżeli pozwala na to wielkość działki, warto w ogrodzie urządzić wygodne miejsce na ognisko w ogrodzie z utwardzonym placem i meblami, którego sercem będzie palenisko. Pamiętajmy, że miejsce na ognisko wymaga przestrzeni – każdy z użytkowników powinien mieć swobodny dostęp do ognia i możliwość przesunięcia się dalej od płomieni, gdy w ich pobliżu zrobi się zbyt gorąco. Dlatego na ognisko w ogrodzie trzeba przeznaczyć co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni.

Projektujemy miejsce na ognisko w ogrodzie

Podczas projektowania nowoczesnego miejsca na ognisko w ogrodzie należy się wykazać zdrowym rozsądkiem – nie planować go w okolicy drzew, pod oknami domu czy w miejscu, w którym są przeciągi.

Warto wygospodarować miejsce na szczapy drewna. Można je ukryć w schowkach pod siedziskami albo ułożyć na stelażu i zrobić z nich ściankę osłaniającą z jednej strony plac z ogniskiem. Interesującym rozwiązaniem jest budowa wgłębnika, którego ścianki zamkną przestrzeń, dzięki czemu powstanie kameralne ogrodowe wnętrze z ogniskiem w jego centrum. Granicę strefy ogniskowej można także wyznaczyć krzewami lub grupami wysokich bylin.

Dobrym pomysłem jest instalacja dyskretnego oświetlenia, które nie będzie oślepiać, ale zapewni bezpieczeństwo. Jeżeli miejsce na ognisko jest urządzone w głębi ogrodu, należy zadbać o wygodną i bezpieczną (także po zmroku) drogę do domu.

Miejsce na ognisko w ogrodzie
Autor: Małgorzata Góra, projekt domu: Łukasz Lewandowski Najprostsze miejsce na ognisko w ogrodzie – kamienny krąg na trawniku, wokół niewielka utwardzona nawierzchnia i przenośne meble. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że meble można dowolnie przestawiać, zależnie od temperatury ogniska oraz kierunku wiatru unoszącego dym

Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie?

Najprostsze rozwiązanie to wyznaczający palenisko krąg kamienny i ustawione wokół niego siedziska z pieńków lub proste ławy z surowego drewna. Takie ognisko pasuje do letnich domów i „dzikich” ogrodów utrzymanych w naturalnym stylu, ale niezbyt dobrze wygląda w większości ogródków przydomowych.

Tu lepiej się sprawdzą paleniska z kamieni połączonych zaprawą lub wymurowane z cegieł klinkierowych albo kształtek betonowych. Mogą mieć formę rustykalną lub nowoczesną – ważne, żeby stylistycznie pasowały do architektury domu i elementów wyposażenia ogrodu.

Przeczytaj też:

Palenisko powinno mieć średnicę nie mniejszą niż 50 cm (żeby pomieściło stos drewna) i niewysokie ścianki osłaniające płonące szczapy przed wiatrem. Nawierzchnię wokół paleniska warto utwardzić żwirem, brukiem kamiennym lub brukiem klinkierowym, płytami albo kształtkami betonowymi. Utwardzona podłoga nie tylko lepiej wygląda, ale jest niepalna, a więc bezpieczna, poza tym łatwiej ją utrzymać w czystości.

Przeczytaj też:

Miejsce na ognisko w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski Interesująco wygląda miejsce na ognisko schowane w nawierzchni. Ścianki paleniska osłaniają przed wiatrem, dlatego ogień płonie w nim równo i nie przygasa

Palenisko przenośne w ogrodzie

Paleniska przenośne nadają się do wszystkich ogrodów, nawet na niewielkie, miejskie działki. Nie są bardzo ciężkie, można je bez trudu przestawiać z miejsca na miejsce w ogrodzie albo – gdy nie są potrzebne – przenieść do schowka. Łatwo się je czyści.

Oferta gotowych palenisk przenośnych jest bogata. Zwykle mają kształt dysku lub prostopadłościanu osadzonych na nóżkach, ale są także paleniska w postaci kuli lub kosza, w których wnętrzu umieszcza się drewno. Ich średnica waha się od 50 do 100 cm.

Przeczytaj też:

Przenośne paleniska zwykle są wykonane z żeliwa lub blachy stalowej – surowej albo malowanej proszkowo żaroodporną farbą. W sprzedaży są również paleniska z blachy nierdzewnej, a także z blachy typu Corten, która pięknie się starzeje i doskonale wygląda w przestrzeni ogrodowej.

Przeczytaj też:

Miejsce na ognisko w ogrodzie
Autor: www.agrosklep.pl Modną alternatywą dla tradycyjnych miejsc na ognisko w ogrodzie są paleniska przenośne. Niektóre przypominają oryginalne ogrodowe rzeźby
Miejsce na ognisko w ogrodzie
Autor: GRILL CENTER GROUP Bezpieczne miejsce na ognisko w niewielkim ogrodzie, czyli palenisko z kominem i siatką zabezpieczającą przed wysypywaniem żaru
Warto wiedzieć

Nowoczesne miejsce na ognisko w ogrodzie – przepisy

Lokalizację miejsca na ognisko w ogrodzie regulują przepisy przeciwpożarowe. Dopuszczają one rozniecanie ognia w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy działki i 100 m od ściany lasu, a także w odległości nie mniejszej niż 10 m od palnych płodów rolnych. Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych.

O ile nie zabraniają tego lokalne przepisy, ognisko możemy rozpalić we własnym ogrodzie, jednak pod pewnymi warunkami. Gminy mają prawo zakazać palenia ognia na swoim terenie, choć zdarza się to bardzo rzadko. Natomiast zgodnie z regulaminem rodzinnych ogrodów działkowych na ich terenie ognisk palić nie wolno.

Aby nie naruszyć przepisów kodeksu cywilnego trzeba pilnować, żeby ognisko paliło się czystym ogniem, bez tumanów gryzącego dymu, który mógłby przedostawać się na inne posesje i przeszkadzać sąsiadom, a także na drogę i utrudniać na niej ruch. Nie należy go rozpalać, gdy wieje porywisty wiatr, który mógłby zaprószyć ogień, a także gdy jest smog, by nie zwiększać zanieczyszczenia powietrza.

Ograniczenia dotyczą także tego, co spalamy. Zgodnie z ustawą o odpadach, jeżeli w gminie prowadzony jest odbiór odpadów zielonych, ich spalanie na terenie posesji nie jest dozwolone. Oznacza to, że w ognisku można palić sezonowane drewno takie jak do kominka, ale nie wolno palić przyciętych wiosną gałęzi krzewów i drzew czy zebranych jesienią suchych liści.

Miejsce na ognisko w ogrodzie
Autor: COOKKING Żeby rozszerzyć menu i bardziej urozmaicić spotkania towarzyskie, nad miejscem na ognisko w ogrodzie warto zainstalować opuszczany ruszt służący do pieczenia podobnie jak na grillu

QUIZ: Czy jesteś mistrzem grillowania? Sprawdź

Pytanie 1 z 9
Żeby potrawa z grilla miała wyjątkowy smak, warto ją przyprawić. Mięsa przed grillowaniem zwykle wkładamy do…
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie