Sumak octowiec jesienią wygląda spektakularnie, ale potrafi sprawiać duże problemy

2024-09-06 12:44

Sumak zachwyca jesienią, bo jego liście przebarwiają się widowiskowo na czerwono, żółto i pomarańczowo. Czy warto sadzić sumaka octowca w ogrodzie? Dlaczego niektórzy odradzają sadzenie tej pięknej rośliny? Sprawdź, na co musisz uważać mając sumaka w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jak wygląda sumak?
  2. Sumak octowiec w galerii zdjęć
  3. Odmiany sumaka: Dissecta, Laciniata, Tiger Eyes
  4. Sumak drzewo - jakie ma wymagania?
  5. Sumak octowiec to roślina bardzo ekspansywna
  6. Jak się pozbyć sumaka z ogrodu?

Sumak octowiec, zwany też sumakiem odurzającym (łac. Rhus typhina), to jedno z drzew najpiękniej przebarwiających się jesienią. Z tego powodu jest chętnie sadzony w ogrodach i parkach.

Jak wygląda sumak?

Sumak octowiec to zazwyczaj duży krzew bądź niewielkie drzewo, dorastające do 5–8 m wysokości. Zazwyczaj tworzy niewysoki pień, który często od niewielkiej wysokości rozdziela się widlasto na konary i gałęzie tworząc charakterystyczną koronę o parasolowatym kształcie. Gałęzie sumaka octowca są grube i sztywne. Młode pędy rośliny pokryte są włoskami, a po złamaniu wycieka z nich mleczny sok kremowego koloru.

Liście sumaka pojawiają się wiosną bardzo późno, wyrastają wyłącznie na młodych pędach (starsze gałęzie są ich pozbawione), są złożone, duże (mają 30–60 cm długości), pierzaste. Pojedyncze listki mają zaostrzone wierzchołki, a nasadę zaokrągloną. Jesienią liście sumaka malowniczo przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo, a na zimę opadają z drzewa.

Sumak octowiec kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Jest rośliną dwupienną. Pojedyncze kwiaty drobne, żółtawozielone. zebrane na końcach pędów w stożkowate, owłosione wiechowate kwiatostany. Na osobnikach żeńskich po kwitnieniu przekształcają się w okazałe, dekoracyjne, bordowe owocostany, które mogą utrzymać się na roślinie nawet do następnego roku.

Sumak octowiec w galerii zdjęć

Odmiany sumaka: Dissecta, Laciniata, Tiger Eyes

Odmiany sumaka octowca mają tę zaletę, że rosną wolniej i osiągają mniejsze rozmiary niż gatunek oraz tworzą mniej odrostów korzeniowych. Dlatego też nadają się do mniejszych ogrodów. Możliwa jest też uprawa odmian sumaka w donicy.

  • Sumak octowiec 'Dissecta' – rośnie wolniej od gatunku i osiąga mniejsze rozmiary (dorasta do 3-4 m wysokości), jej korona jest bardziej rozłożysta, a pień zazwyczaj pochylony. Liście są głęboko pierzasto powycinane, jesienią przebarwiają się na jaskrawopomarańczowo. Polecana do małych ogrodów i do uprawy pojemnikowej.
  • Sumak szkarłatny 'Laciniata' – odmiana o liściach mniej powcinanych niż poprzednia, małe, niskopienne drzewko, rośnie powoli, dorasta do 2-3 m wysokości.
  • Sumak octowiec TIGER EYES 'Bailtiger' – odmiana o bardzo wolnym wzroście, osiąga do 2 m wysokości. Młode liście są głęboko wcinane, wiosną jasnozielone, w trakcie sezonu zmieniają barwę na żółtą i takie pozostają aż do jesieni, gdy przebarwiają się na intensywnie szkarłatny kolor. Dodatkową ozdobą są czerwono owłosione pędy. Odmiana nie jest tak inwazyjna jak gatunek – bardzo wolno rozrasta się za pomocą odrostów korzeniowych.
Sumak octowiec 'Dissecta'
Autor: GettyImages Sumak octowiec 'Dissecta'

Sumak drzewo - jakie ma wymagania?

Sumak octowiec ma bardzo małe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie nawet w skrajnych warunkach i na najsłabszych glebach. Jest bardzo odporny na suszę, mróz, zanieczyszczenia powietrza oraz szkodniki i choroby. Potrzebuje tylko dużo słońca (nie znosi cienia), dlatego należy sadzić go w miejscach nasłonecznionych. Roślina nie wymaga przycinania korony, należy natomiast usuwać odrosty korzeniowe.

Sumak octowiec
Autor: GettyImages Sumak 'Laciniata Aurea'

Sumak octowiec to roślina bardzo ekspansywna

Decydując się na posadzenie sumaka w ogrodzie, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, że roślina ta bardzo łatwo rozrasta się za pomocą odrostów korzeniowych - szczególnie wtedy, gdy ziemia wokół drzewka jest przekopywana. Wtedy uszkodzeniu ulegają korzenie sumaka, co powoduje, że wokół wyrasta wiele młodych odrostów (nawet na odległość ponad 10 m). Po jakimś czasie odrosty te zagęszczają się, uniemożliwiając wzrost innych roślin, które posadzono w pobliżu. Sumak octowiec jest z tego względu czasem uważany wręcz za uciążliwy i trudny do zwalczenia chwast. Rozprzestrzeniony poza swoim zasięgiem na różnych obszarach stał się uciążliwym gatunkiem inwazyjnym.

Jak się pozbyć sumaka z ogrodu?

Aby ograniczyć ekspansję sumaka trzeba usuwać już powstałe odrosty, najlepiej gdy tylko się pojawią. Ale wykopać trzeba korzenie, z których odrosty wyrastają, a nie tylko wyciąć odrosty. Wiąże się to oczywiście z przekopaniem ziemi wokół sumaka. Pamiętajmy, że uszkadzanie korzeni sumaka stymuluje roślinę do tworzenia nowych odrostów korzeniowych, trzeba więc dokładnie usunąć korzenie.Możemy zastosować specjalne bariery korzeniowe (przeznaczone dla bambusów drzewiastych), które po wkopaniu głęboko w ziemię ograniczą teren rozrastania się korzeni sumaka. Niższe odmiany sumaka octowca można uprawiać w dużych, plastikowych donicach, zadołowanych w ogrodzie - korzenie rozrastać się wtedy będą tylko w obrębie donicy.Ostatecznością jest zastosowanie herbicydów.

Decydując się na posadzenie sumaka w ogrodzie wybierajmy odmiany charakteryzujące się powolnym wzrostem i jak najmniej ekspansywne (np. 'Tiger Eyes' czy 'Laciniata').

Nie przegap:

Sumak octowiec
Autor: GettyImages Efektownie wyglądają bordowe owocostany sumaka na tle zielonych liści
Drzewa liściaste - czy znasz ich nazwy?
Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to drzewo?
robinia
#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.