Spulchnianie gleby w ogrodzie - ręczne i maszynowe. Jak i czym spulchniać ziemię w ogrodzie?

2020-03-23 8:52

Jednym z kluczowych zabiegów, który pozwala na udaną uprawę roślin jest przygotowanie gleby. Zanim posadzimy lub wysiejemy ulubione rośliny, warto spulchnić glebę, aby uzyskała jak najlepszą strukturę oraz optymalne właściwości powietrzno-wodne. Jak i czym spulchniać glebę w ogrodzie?

Spulchnianie gleby
Autor: GettyImages

Znaczenie spulchniania gleby

Przede wszystkim dzięki spulchnianiu gleby rozluźniamy jej strukturę, co jest niezwykle ważne. Luźniejsza struktura jest korzystna dla korzeni roślin, które dzięki temu mają więcej przestrzeni do rozwoju, a co za tym idzie - lepiej przyswajają składniki pokarmowe.
Dobra struktura gleby to wiele pożytków w uprawie. Tak zwana gleba strukturalna, to podłoże bogate w drobne części mechaniczne, połączone (zlepione) ze sobą i tworzące skupienia zwane agregatami glebowymi. Mają one różną wielkość, a najkorzystniejsza z punktu widzenia uprawowego jest frakcja o średnicy 2–4 mm. Gleba charakteryzująca się dobrą strukturą sprzyja gromadzeniu wody opadowej, zapobiega wymywaniu składników pokarmowych do wód gruntowych, a także umożliwia właściwe napowietrzenie gleby. Właśnie dlatego, bardzo często zaleca się rozluźnianie gliniastych, ciężkich i nieprzepuszczalnych gleb i zmieszanie ich z piaskiem – chodzi o lepsze napowietrzenie podłoża i zwiększenie przepuszczalności,

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Na czym polega aeracja trawnika >>>

Spulchnianie gleby należy przeprowadzać corocznie, najlepiej wiosną lub jesienią. W trakcie tego zabiegu możemy jednocześnie nawozić glebę - zasilić ją kompostem, nawozem zielonym, obornikiem lub odpowiednim granulowanym nawozem mineralnym.

Jak i czym spulchniać glebę?

W niedużych ogrodach lub na małych działkach (do 500 m²), spulchnianie możemy przeprowadzić ręcznie, czyli po prostu przekopać części działki, gdzie chcemy założyć np. rabaty lub warzywnik. Do tego celu zwykle najlepiej posłużą podstawowe narzędzia ogrodnicze – szpadel, łopata lub widły amerykańskie (o szerokich zębach).

Szpadel, motyka, widły – narzędzia ogrodnicze. Jak kupić dobry szpadel, motykę, widły >>>

Ten tradycyjny sposób spulchniania podłoża zajmuje oczywiście wiele czasu i wymaga wysiłku, ale z pewnością jest potrzebny i pożyteczny. Warto tylko pamiętać, aby nie przekopywać podłoża zbyt głęboko. Na przykład podczas przekopywania ciężkiej, gliniastej gleby, wystarczy rozluźnić ją do głębokości około 20 cm (najlepsze warunki do rozwoju korzeni), mieszając z warstwą piasku, mielonej kory lub kompostu.

Na większych powierzchniach, w dużych ogrodach, gdy ręczne spulchnianie nie jest możliwe, warto sięgnąć po specjalistyczne maszyny przeznaczone właśnie do spulchnia podłoża.
Do tego typu maszyn zaliczamy przede wszystkim:

  • Kultywatory (aeratory) – wyposażone zwykle w silnik spalinowy (ale można wybrać też urządzenia elektryczne). Zęby lub noże maszyny nie obracają się (jak u glebogryzarek), a tylko zagłębiają się w glebie, spulchniając ją, napowietrzając i polepszając jej strukturę.
  • Glebogryzarki – spalinowe, jedno- lub dwukołowe maszyny wykorzystywane zwykle do ogólnego spulchniania, odchwaszczania i napowietrzania podłoża w uprawie roślin (także przed założeniem trawnika w ogrodach). Części robocze maszyny (noże, zęby) osadzone na wale, obracają się w szybkim tempie, wzruszają ziemię i bardzo dokładnie ją rozdrabniają (bez pozostawiania większych grudek).

Podstawowym ułatwieniem pracy w przypadku powyższych maszyn są koła, a także regulowana kierownica (zarówno w pionie, jak i w poziomie). Ponadto, obecnie niektóre modele glebogryzarek lub kultywatorów mogą dodatkowo rozprowadzać kompost i torf, co jest niezwykłą zaletą w czasie przygotowywania gleby do uprawy roślin. Obecnie w sprzedaży znajdziemy bogaty wybór takich maszyn, przystosowanych do różnych upodobań i gustów użytkowników ogrodów.

Można także kupić aerator lub mały spulchniacz z rączką, który jest wyposażony w kolce. Ich zadaniem jest naruszanie podłoża na dość dużej powierzchni bez większego wysiłku.
W ogrodach ekologicznych proces spulchniania gleby polega na delikatny naruszeniu wierzchniej warstwy. Wykorzystuje się do tego widły amerykańskie. To narzędzie do spulchniania gleby wykorzystuje się po prostu do wbicia zębów w podłoże i poruszania nimi w obie strony. Ręczne narzędzia ogrodnicze nie są szczególnie drogie – cena sięga maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Narzędzia do uprawy ziemi potrzebne w każdym ogrodzie >>>

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Na czym polega aeracja trawnika >>>

Widły amerykańskie
Autor: GettyImages Widły amerykańskie służą m.in. do spulchniania gleby
Sonda
Jakie prace w ogrodzie zajmują Ci najwięcej czasu?
Narzędzia przeznaczone do pielęgnacji trawnika
O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.