Narzędzia do uprawy ziemi potrzebne w każdym ogrodzie
Żaden ogrodnik, nawet ten posiadający mały ogród, nie może obyć się bez narzędzi do uprawy ziemi. Część z nich powinna znaleźć się w każdym domku narzędziowym (lub innym miejscu służącym do przechowywania). Inne są po prostu przydatne, gdyż zwiększają komfort wykonywania poszczególnych prac i usprawniają zabiegi pielęgnacyjne. Jakie narzędzie będą przydatne do uprawy ziemi?
Pojedyncze narzędzia do uprawy ziemi nie są szczególnie drogie, ale zebranie całego „niezbędnika” do uprawy gleby generuje już znaczące koszty. Dlatego każdą decyzję zakupową warto pomyśleć, bo niektóre z narzędzi - np. półokrągły szpadel - nie zawsze są potrzebne. Jednocześnie warto stawiać na jakość narzędzi. Tanie produkty może wydają się lepszą opcją na początku, ale zazwyczaj ich trwałość jest znacznie mniejsza, a przy tym mogą powodować dyskomfort podczas pracy.
Podpowiadamy, które narzędzia do uprawy ziemi są potrzebne w ogrodzie i jak je wybierać.
Podstawowe narzędzia do uprawy ziemi
- Szpadel. Jednym z najpowszechniejszych narzędzi, faktycznie będącym na wyposażeniu każdego ogrodu, jest szpadel. Przydaje się przy sadzeniu/przesadzaniu roślin, spulchnianiu gleby, przekopywaniu oraz mieszaniu nawozów organicznych. Sporadycznie jest wykorzystywany do wkopywania słupków ogrodzeniowych, rozmnażania roślin i prac budowlanych. Jest na tyle niezbędny, że często stosuje się miarę „na głębokość szpadla”. Przy wyborze szpadla warto kierować się rodzajem materiału. Najbardziej wytrzymałe są narzędzia z profilowanym stalowym trzonkiem. Trzeba także sprawdzić ergonomiczność i wygodę stosowania. Istotna jest długość trzonka, którą dostosowuje się do wzrostu. W sprzedaży można dostać szpadle z trzonkiem o regulowanej długości.
- Graca. Kolejne ważne narzędzie ogrodowe do uprawy ziemi to graca. Jest wykorzystywana do spulchniania międzyrzędzi, bezpośredniego otoczenia roślin, wykonywania rowów pod siew roślin, a także odchwaszczania. Dobrej jakości graca nadaje się do pracy nawet przy pielęgnacji ciężkiej, gliniastej gleby. Przy wyborze warto sprawdzić jej szerokość (im mniejsza, tym narzędzie lepiej sprawdzi się w zakamarkach, im większa – tym skuteczniej wykonuje się „normalne” prace). Podobnie jak w przypadku szpadla istotna jest długość trzonka i rodzaj materiału.
- Motyka. Do usuwania chwastów używa się także motyki. Przy wyborze modelu trzeba zwrócić uwagę na ostrość krawędzi tnących.
- Widły. Czasem przy usuwaniu roślin niepożądanych, a także wzruszaniu gleby trzeba skorzystać z wideł. Widły z szerokimi, płaskimi zębami (widły amerykańskie), wykorzystuje się do rozdrabiania większych brył ziemi i oczyszczania jej z korzeni oraz chwastów.
- Grabie. Narzędziem, którego nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie są grabie. Służą do grabienia ziemi lub do zbierania liści (często mają sprężyste zęby). Odwrotna strona grabi jest wykorzystywana także do lekkiego osłaniania nasion trawy przy zakładaniu trawnika. Poszczególne rodzaje grabi różnią szerokością roboczą, długością trzonka, kształtem, ilością zębów (i odległością pomiędzy nimi). Na tym narzędziu w szczególności nie opłaca się oszczędzać. Tanie grabie często wyginają się, a ich zęby wyłamują.
Przeczytaj też: Grabie – narzędzie ogrodnicze potrzebne w każdym ogrodzie. Rodzaje grabi do prac ogrodowych >>>
- Łopatka. Do drobnych prac ogrodowych na mniejszą skalę przyda się łopatka. To małe narzędzie jest wygodniejsze od szpadla (czy saperki), gdyż pozwala na wykonanie wąskich, ale głębokich dołków. Przyda się także do sadzenia cebulek kwiatowych czy mniejszych roślin, np. wysadzania rozsady.
Autor: GettyImages
Motyka
Specjalistyczne narzędzia do uprawy ziemi
Na działkach, w których sadzi się dużo drzew i krzewów może przydać się świder do gruntu (ręczny, elektryczny lub spalinowy). Sadzenie przy jego użyciu jest znacznie szybsze w porównaniu ze stosowaniem szpadla czy łopatek. To jednak nie jest opcja do typowego ogrodu, gdzie nasadzenia wykonuje się raczej raz na jakiś czas. Bardziej przyda się w profesjonalnym sadzie.
Podłoże przed nasadzeniami lub po zbiorach (np. w warzywniku) powinno się przekopać. Na obszarze, który jest zbyt rozległy na ręczną pracę ze szpadlem, ale zbyt mały (lub niedostępny), by wykonywać orkę, najlepiej sprawdza się glebogryzarka. Gdy podłoże na działce jest ciężkie, powinno się postawić na drogi, ale wydajny model. Sprzęt nie jest często używany, dlatego zamiast zakupu warto przemyśleć jego wypożyczenie.
Do uprawy gleby w międzyrzędziach można wykorzystać kultywator (obrotowy lub z gęsiostopkami). Do napowietrzania podłoża (powszechnie stosowane na trawnikach) wykorzystuje się aeratory. Mogą mieć różną formę – od prostych ręcznych narzędzi, nakładek na wał po urządzenia elektryczne. Do stabilizowania gruntu, np. przy zakładaniu trawnika, stosuje się wspomniany powyżej wał ogrodowy.