Palma daktylowa (daktylowiec) - uprawa i pielęgnacja w domu: podlewanie, nawożenie, rozmnażanie

2019-11-04 14:08

Palma daktylowa, daktylowiec (Phoenix dactylifera) to jeden z ważniejszych gatunków dla człowieka uprawiany dla jadalnych owoców. Coraz częściej spotyka się jego „zminiaturyzowane” formy w pomieszczeniach. Jako roślina doniczkowa daktylowiec jest średnio wymagający. Podpowiadamy, jak pielęgnować palmę daktylową w domu.

Palma daktylowa
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Palma daktylowa w naszym kraju uprawiana jest w pojemnikach

Palma daktylowa, znana też jako daktylowiec, to roślina należąca do rodziny arekowatych (Arecaceae). Nie występuje w stanie dzikim, natomiast jest uprawiana w wielu rejonach świata. Początkowo występowała na terenie dzisiejszego Iraku, później sprowadzono ją do północnej Afryki, na Bliski Wschód, a także do Kalifornii. Jest cennym gatunkiem, gdyż dobrze radzi sobie w rejonach suchych. Uprawę praktykowano już w czasach starożytnych, zajmowali się nią m.in. Sumerowie i Asyryjczycy.

Palma daktylowa - jak wygląda?

Palmy daktylowe uprawiane w gruncie w ciepłym klimacie osiągają nawet 25 m wysokości. W mieszkaniu ogranicza je... sufit i ogólnie przestrzeń, zwykle więc nie przekraczają 2,5 m wysokości. Rosną jednak wolno i przez wiele lat są dekoracją pomieszczeń. Ozdobą rośliny są długie, pierzaste liście złożone z ostro zakończonych listków (nawet do 150 na jednej blaszce liściowej), które tworzą efektowne pióropusze. Na ogonku liściowym występują kolce.
Pewną wartość estetyczną ma także brązowy pień zawierający ślady po starych liściach. W warunkach domowych roślina nie zawiązuje owoców, z reguły także nie zakwita. Daktylowiec można „wyhodować” nawet z nasion pozyskanych z zakupionych owoców.

>> Przeczytaj też: Awokado - uprawa z pestki w domu. Uprawa i pielęgnacja awokado w doniczce - poradnik

Uprawa i pielęgnacja palmy daktylowej

  • Stanowisko dla palmy daktylowej. Daktylowce preferują miejsca ciepłe, słoneczne, ale osłonięte od wiatru (i przeciągów). Na okres lata można je wynieść do ogrodu lub na balkon. Powinno się im zapewnić wtedy osłony przeciwwiatrowe. Zimą lubią chłodne (4 st. C) i widne warunki. Można je przenieść do budynku gospodarczego, na klatkę schodową lub do ogrodu zimowego. W pomieszczeniu ogrzewanym poradzą sobie, ale bez przejścia okresu spoczynku nie będą rozwijały się tak harmonijnie jak powinny.
  • Podłoże dla palmy daktylowej. Do uprawy daktylowca w domu warto zakupić specjalistyczną ziemię dla palm. Podłoże powinno być przepuszczalne, z dużą ilością próchnicy o pH w granicach 5,7-6,8. Do ziemi zaleca się dodać domieszkę z wyprażonego piasku i gliny.
  • Sadzenie palmy daktylowej. Optymalne są wąskie, wysokie pojemniki. Na dnie należy wysypać grubą warstwę drenażową (kilka do kilkunastu centymetrów). Może to być keramzyt, pokruszona cegła, fragmenty glinianych donic lub niewielkie kamyki. Drenaż (jednolity) usypuje się także na podstawce, na której będzie stała donica.
  • Podlewanie i nawożenie palmy daktylowej. Palmę powinno się regularnie podlewać tak, aby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Najlepsza jest odstana, letnia woda. Wodę warto wlewać również do podstawki (mikroklimat). Latem roślinę podlewa się 2-3 razy w tygodniu, zimą nawet co 10-14 dni. W miejscach nieogrzewanych w miesiącach zimowych pracę wykonuje się sporadycznie. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest częste zraszanie (zamgławianie) rośliny. Do dokarmiania stosuje się specjalistyczne nawozy do palm. Zwykle w sezonie stosuje się je co 3-4 tygodnie.

>> Podlewanie roślin doniczkowych w domu - jak zapewnić właściwą wilgotność podłoża

  • Szkodniki palmy daktylowej. Najczęstszymi szkodnikami są przędziorki oraz wełnowce. Przebarwienia liści mogą być skutkiem małej wilgotności powietrza, używania twardej wody, zalewania bryły korzeniowej lub przenawożenia.
  • Cięcie palmy daktylowej. Zaschnięte liście obcina się tnąc w dół od strony wewnętrznej kłodziny. Cięcie powinno być skośne – dla ograniczenia rany, a poniekąd także ze względów estetycznych.
Palma daktylowa
Autor: Konrad Kalbarczyk Palmę daktylową najlepiej sadzić w wąskim i wysokim pojemniku

Jak wyhodować palmę daktylową z nasion?

Rozmnażanie daktylowca z nasion jest możliwe, chociaż to hobby dla osób cierpliwych. Na efekty (wykiełkowanie) trzeba poczekać kilka miesięcy (2-6). Nasiona przed siewem zaleca się moczyć przez dwa dni w wodzie. Nasiona umieszcza się w glebie na głębokości 1 cm. Optymalne podłoże to mieszanka ziemi do palm i piasku w proporcji 1:1. Przez cały okres należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża. Proces można uskutecznić przez założenie na pojemnik folii perforowanej. Co pewien czas trzeba zdjąć taką osłonkę (często – jeśli folia nie ma otworów). Taki mikroklimat utrzymuje się przynajmniej do momentu, gdy palma osiągnie 4-5cm wysokości. Nawożenie stosuje się dopiero po 6 miesiącach od kiełkowania, nie wcześniej.

Gdzie ustawić palmę daktylową w domu

Młode palmy z powodzeniem można trzymać na parapetach okien wystawy wschodniej i zachodniej. Na oknach południowych w okresie upałów potrzebne może być osłanianie (np. kartką papieru). Starsze okazy ze względu na rozmiary umieszcza się w obszernych pomieszczeniach, najczęściej w salonach. Zadbany daktylowiec może być najpiękniejszą dekoracją wnętrz.

Zobacz wideo: Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Jak dobrze znasz rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Jaka to roślina?
Filodendron
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.