Wentylacja grawitacyjna czy rekuperator? Sposoby na świeże powietrze w domu
Aby doprowadzić do domu świeże powietrze niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja. Budując nowy dom lub przeprowadzając kapitalny remont starego budynku warto zastanowić się, jak wentylacja mechaniczna wyposażona w rekuperator poprawi jakości powietrza w domu. Efekt takiego zabiegu, w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, na pewno będzie zaskakujący.
Autor: Andrzej T. Papliński
Rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, oddaje nieocenione usługi w domu – zapewnia świeże powietrze i oszczędza energię
Rekuperator - świeże powietrze i oszczędność energii
Współczesny człowiek spędza 22 godziny na dobę w pomieszczeniach zamkniętych. Nowo budowane domy, jak wiadomo, są bardzo szczelne, dlatego należy z wyjątkową dbałością zadbać o to by świeże powietrze zostało do domu dostarczone w odpowiedniej ilości i miało odpowiednią jakość. Dom ekologiczny oceniany wg skali certyfikatu LEED powinien więc mieć wydajne odprowadzanie spalin (na przykład z kominków, pieców gazowych itd.), dobrą wentylację (mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła - rekuperator), kontrolę wilgotności.
Przed wprowadzeniem się do nowo wybudowanego lub remontowanego domu wskazane jest jego wysuszenie i przewietrzenie po skończeniu prac budowlanych. Ten zabieg powoduje, że środowisko wewnątrz jest bardziej przyjazne dla mieszkańców.
Wentylacja mechaniczna lepsza niż grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna jest najpopularniejszym systemem wentylacyjnym w polskich domach. Takie rozwiązanie dobre było w czasach, gdy powietrze dostawało się do wnętrza domu przez nieszczelności w oknach i drzwiach. W domach z nowymi szczelnymi oknami bez nawiewników zwyczajnie brakuje dziś powietrza, a mieszkańców bolą głowy.
Wentylacja mechaniczna za jakiś czas stanie się normą. System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem może zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o kilkadziesiąt procent. W zależności od tego, czym będzie ogrzewany dom (kotłem na węgiel, gaz, olej, pompą ciepła czy prądem), oszczędności w wydatkach mogą wynieść od kilkuset do nawet 2 tys. zł* rocznie! Koszt wentylacji mechanicznej dla domu o powierzchni około 200 m2 wynosi z instalacją i montażem około 12 tys. zł*. Nie jest to wielki wydatek w budżecie budowy – i w polskim domu warto zadbać o jakość powietrza, a przy okazji zaoszczędzić na kosztach utrzymania.
( * - ceny aktualne na kwiecień 2011)
Co to jest certyfikat LEED?
LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.
Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.
W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.
Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.