Kryzys energetyczny 2022. Sprawdź, jakie ogrzewanie w dobie kryzysu energetycznego będzie najbardziej oszczędne?

2022-11-21 21:43
czym ogrzewać dom
Autor: Andrzej Papliński Kotłownia po przebudowie: zniknął kocioł na pellet, jest kocioł gazowy i pompa ciepła. Wymiennik ciepła zamiast zbiornika buforowego

Kryzys energetyczny pokazuje, że najlepszy sposób na oszczędne ogrzewanie to dywersyfikacja różnych źródeł ciepła. Jaki ogrzewanie domu wybrać i ile to kosztuje? Jak działa ogrzewanie panelami na podczerwień? A jak pompą ciepła i fotowoltaiką? Odwiedzamy właścicieli domów, którzy podzieli się z nami swoimi doświadczeniami i rachunkami za ogrzewanie.

Jak widać, sytuacja ekonomiczna może się nagle zmienić i często wcześniejsze kalkulacje kosztów ogrzewania przestają być aktualne. Koszty inwestycji w danym system grzewczy są ważne, ale warto brać pod uwagę też inne okoliczności: kryzys energetyczny i niestabilność cen paliw, ich dostępność, ogólnie bezpieczeństwo energetyczne domu. Warto w domu stanąć na kilku nogach...

Kiedy mamy, jak teraz, kryzys energetyczny i obawiamy się zimy, okazuje się, że ważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne, możliwość wyboru źródła ciepła czy też dostęp do energii odnawialnej, w który kiedyś zainwestowaliśmy.

Czym ogrzewać dom i mieszkanie? Trzy wnioski z kryzysu energetycznego

Pierwszy wniosek wynikający z kryzysu energetycznego powtarzamy wielokrotnie. Wbrew fali złych wiadomości z rynku paliw, wbrew czarnym scenariuszom, odpowiedź w sprawie domu na czasie jest wciąż bardzo optymistyczna: dom o niskim zapotrzebowaniu na energię potrzebuje bardzo mało energii do ogrzewania i na potrzeby bytowe. Jeśli do tego ma własną instalację fotowoltaiczną, staje się małą elektrownią, może wyprodukować więcej energii niż jej zużyje. Jeśli budujecie nowy dom, zgodnie z warunkami technicznymi WT 2021, wasze rachunki za energię mogą być niskie. Macie też swobodę w doborze źródła ciepła. A to bezcenne.

Drugi wniosek wynikający z kryzysu energetycznego jest mniej oczywisty, ale potwierdzają go swoimi decyzjami właściciele domów i mieszkań, których przedstawiliśmy: inwestycja w ogrzewanie domu nie musi się szybko zwrócić. Czas zwrotu nie jest warunkiem podstawowym wyboru źródła ciepła!

A po trzecie, liczy się wciąż komfort i ekologia. Przy wyborze ogrzewania domu zawsze ważna jest bezobsługowość - możliwość pozostawienia źródła ciepła bez nadzoru użytkownika na dłużej. A dodatkowo poziom komfortu, a także niska emisyjność, trwałość urządzeń i dostępność do serwisu. Dbamy o siebie i świat – to się nie zmienia. No i miejmy nadzieję, że obawy o tę zimę okażą się na wyrost. Że kolejny raz świat w dobie kryzysu energetycznego i dom znajdzie wyjście z trudnej sytuacji. Tego się trzymamy.

Jak działa ogrzewanie panelami na podczerwień?

Dom pana Artura pod Wrocławiem to segment szeregówki o powierzchni 90 m2. Dom jest ogrzewany panelami na podczerwień. Moc wszystkich grzejników to zaledwie 5 kW.

- W domu jest ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe, zasilane kotłem gazowym – opowiada pan Artur. - Zdecydowałem się jednak na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp, z myślą, że chcę ogrzewać dom nie gazem, a panelami na podczerwień.

W pokoju o powierzchni 12 m2 są dwa panele grzewcze o łącznej mocy 700 W – jeden na suficie, drugi klasycznie na ścianie. To w zupełności wystarczy, by utrzymywać temperaturę 21oC. Panele na podczerwień nagrzewają się w ciągu 5 minut do temperatury 80oC (ścienne) lub 90oC (sufitowe). Po uzyskaniu zadanej temperatury w pomieszczeniu grzejniki się wyłączają i przez kolejne 40 minut emitują ciepło.

Pan Artur wyjaśnia: – Gdybym chciał ogrzać ten pokój grzejnikiem elektrycznym nadmuchowym, tak zwaną farelką, potrzebny byłby grzejnik o mocy 2000 W. Ciepło z promiennika odczuwa się zupełnie inaczej niż z grzejnika z nadmuchem. Dzięki temu komfort cieplny mamy zapewniony przy mniejszym poborze energii elektrycznej.

Ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi z nadmuchem. Przykłady z mieszkań

A może zainspirują was doświadczenia właścicieli mieszkań? Przed nimi również otwiera się czas niepewności, zwłaszcza jeśli ogrzewają dom węglem. Dopłata do węgla jest jednorazowa, problemy mogą powracać. Przeczytaj: Jak dostać dodatek węglowy? Gdzie złożyć wniosek? Poradnik

Pani Urszula mieszka z rodziną w kamienicy we Wrocławiu. Mieszkanie ma 53 m2 powierzchni, jest centralne ogrzewanie, ale indywidualne. Źródłem ciepła jest kocioł indukcyjny o mocy 4,5 kW zasilany prądem dwufazowym.

- Jest to urządzenie całkowicie bezobsługowe poza ustawianiem temperatury na termostacie – mówi z przekonaniem pani Urszula.

A jakie rachunki za ogrzewanie? - W zeszłym roku rachunek za energię elektryczną wyniósł 550 zł za dwa miesiące (grzanie grzejnikami elektrycznymi z nadmuchem), w tym roku 240 zł (grzanie już kotłem indukcyjnym). Temperatura w mieszkaniu to 21,5oC.

Zamiast 6000 zł za węgiel ogrzewanie pompa ciepła za 1500 zł

I drugi przykład. Anna Kiedowska mieszka w Bierutowie. Mieszkanie w kamienicy ma powierzchnię 40 m2. Ogrzewane jest powietrzną pompą ciepła o mocy 5 kW. Odbiornikiem ciepła są zwykłe grzejniki. Pompa przygotowuje też wodę użytkową. Jednostka zewnętrzna pompy, za zgodą sąsiadów, została zawieszona na ścianie budynku, od podwórka. I znów zadowolony właściciel. 

– Gdybym nadal paliła węglem – mówi pani Anna – za nadchodzący sezon grzewczy zapłaciłabym 6000 zł. Ogrzewanie pompą ciepła to koszt 1500 zł na sezon mimo wzrostu cen prądu!

Fotowoltaika i grzejniki elektryczne. Koszt ogrzewania domu 900 zł rocznie

Grzegorz Salomon mieszka niedaleko Wrocławia i zdecydował się na system akumulacyjno-buforowy. Rodzinny dom o powierzchni 130 m2 długo ogrzewany był kotłem na węgiel. Dzisiaj już wiadomo, że to towar deficytowy, ale pan Grzegorz zdecydował się na zmianę sposobu ogrzewania przede wszystkim z powodu uciążliwości palenia węglem.

- Mój wybór to instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp na dachu domu z założeniem, że będzie produkować energię elektryczną do ogrzewania budynku. W kotłowni zamontowany został zbiornik buforowy na wodę o pojemności 1000 l. Ma dwie grzałki elektryczne o mocy 17 kW. Zasada działania jest bardzo prosta.

Instalacja fotowoltaiczna działa w systemie opustów. Energia latem zmagazynowana w sieci zimą grzeje wodę w buforze, skąd ciepło przez wężownice i instalację c.o. trafia do grzejników ściennych. Bufor podgrzewa też wodę użytkową. Grzałki elektryczne włączają się tylko w drugiej taryfie G12w, czyli od 22.00 do 6.00 rano i między godziną 13.00 a 15.00.

Przeczytaj też: Net-billing nowym sposobem rozliczania fotowoltaiki! Rozliczysz wartość, a nie ilość energii

– Magazyn ciepła o pojemności 1000 l jest wystarczającym akumulatorem, by pokryć zapotrzebowanie na ciepło średniej wielkości domu – dopowiada instalator, Artur Zioło z Wilksztyna pod Wrocławiem.

Czy to rozwiązanie się sprawdza? Pan Grzegorz pokazuje faktury: – Po roku grzania energią elektryczną zużycie prądu było o 3 tys. kWh większe niż produkcja z instalacji fotowoltaicznej. To dodatkowy koszt 900 zł. Tyle kosztuje mnie rocznie ogrzewanie domu – mówi z satysfakcją. – Uważam, że to bardzo niska cena za sprawne, bezobsługowe i ekologiczne ogrzewanie. Jestem na pewno w lepszej sytuacji niż właściciele domów nieogrzewanych energią słońca – podsumowuje pan Grzegorz.

Przeczytaj też: Fotowoltaika do gniazdka. Jak działa i gdzie można ją zamontować?

Dodajmy jeszcze, że poważnym argumentem za modernizacją kotłowni były dopłaty. W sumie 22 tys. zł dotacji i zwolnienia z podatku do instalacji fotowoltaicznej.

Nie przegap:

Ogrzewanie domu raz kotłem, raz kominkiem, raz pompą. Koszt 6000 zł rocznie

Nowy pierwszy nabytek młodej czteroosobowej rodziny: dom typu bungalow z 2004 r., stojący niedaleko Torunia. Powierzchnia ogrzewana wynosi 199 m2, a sposób ogrzewania domu wyglądał tak: kocioł na pellet trzeciej klasy, powietrzna pompa ciepła i kominek z płaszczem wodnym. Do tego grzejniki ścienne.

Paweł Białecki opowiada: – Kupiliśmy nieruchomość w marcu tego roku i natychmiast zabraliśmy się za remont instalacji. Wszystko wyglądało dobrze, w praktyce konieczna była modernizacja. Do tego rosnące ceny pelletu dawały do myślenia. Czy na pewno chcemy tym paliwem ogrzewać dom?

Bardzo pomocny w planowaniu nowoczesnego ogrzewania był znany lokalny instalator, Łukasz Konieczyński. To on doradził rozwiązania i wykonał wszystkie prace. Jak teraz wygląda kotłownia? Głównym źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny gazowy o mocy 25 kW. Dzięki automatyce kolejne dwa urządzenia grzewcze – kominek z płaszczem wodnym i powietrzna pompa ciepła – są zintegrowane. Nie ma zbiornika buforowego, jest za to bardzo precyzyjny wymiennik ciepła i sterowniki, które przełączają źródło ciepła w zależności od warunków. Jeśli nie działa kominek albo nie grzeje pompa ciepła, włącza się kocioł gazowy.

Pan Paweł dopowiada: – Nie jest potrzebny bufor ciepła, a więc nie ma konieczności utrzymywania wysokiej temperatury w 300-litrowym zbiorniku. To oszczędność. W okresach przejściowych głównym źródłem ciepła ma być kominek.

Średni koszt ogrzewania gazem pan Paweł wylicza na 5500-6000 zł przy bieżących cenach gazu. Kolejną inwestycją będzie instalacja fotowoltaiczna oraz powietrzna pompa ciepła także do ogrzewania budynku. – Naszym zamysłem jest dywersyfikacja źródeł ciepła – podsumowuje pan Paweł. Podjęliśmy właściwe kroki. Mamy większe poczucie bezpieczeństwa.

panele grzewcze na podczerwień
Autor: Andrzej Papliński Prosty sposób na ogrzewanie domu zasilanego energią słońca: panele na podczerwień
Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?
Zdaniem ekesperta
Joanna Wróbel, specjalista ds. systemów grzewczych Termet
Joanna Wróbel, specjalista ds. systemów grzewczych Termet

Jak oszczędnie ogrzewać dom?

Kluczową decyzją przy budowie domu czy modernizacji już istniejącego jest wybór odpowiedniego źródła ciepła. Oczekujemy, aby było ono nie tylko wydajne, ale także oszczędne i ekologiczne. Dlatego warto wybrać nowoczesny kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła, która jest zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Kotły kondensacyjne marki Termet cechują się wysoką sprawnością, sięgającą nawet do 109%. Charakteryzują się również szerokim zakresem modulacji mocy. Dopasowują moc grzewczą do panujących warunków, co pozwala na obniżenie w znacznym stopniu kosztów ogrzewania. Płynna praca sprawia, że kocioł rzadziej się uruchamia, a to wydłuża żywotność urządzenia grzewczego.

Kiedy chcemy zmodernizować starą kotłownię, a nie mamy zbyt dużo miejsca, najlepszym rozwiązaniem staje się kocioł z wbudowanym już zasobnikiem, na przykład Integra Comfort. Wówczas nie musimy się martwić o wygospodarowanie miejsca dla zbiornika c.w.u. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się instalacje hybrydowe, łączące dwa źródła ciepła, przykładowo kondensacyjny kocioł gazowy i pompę ciepła. Taka współpraca jest bardzo korzystna z punktu widzenia zarówno instalacji grzewczej, jak i naszego portfela. Tutaj również możemy wybrać ekologiczne i oszczędne produkty marki Termet. Kocioł zapewnia ciepło w największe mrozy, a pompa ciepła przez pozostałą część okresu grzewczego. Dzięki temu nie trzeba zawyżać mocy pompy ciepła pod kątem kilkunastu mroźnych dni w roku ani stosować pochłaniających energię grzałek elektrycznych. Warto pod-kreślić, że niskotemperaturowe instalacje grzewcze zaprojektowane dla pompy ciepła znakomicie współpracują z gazowymi kotłami kondensacyjnymi, zapewniając najwyższe możliwe oszczędności energii. Dzięki temu dbamy nie tylko o nasze finanse, ale również o środowisko naturalne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają