Klimakonwektor czy klimatyzacja - co lepsze do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń?

2024-06-03 11:11

W domach w naszym klimacie potrzebujemy urządzeń, które pozwolą regulować temperaturę w pomieszczeniach, tak żeby przebywanie w nich było komfortowe. Przyjrzyjmy się dwóm propozycjom: co wybrać klimakonwektory czy klimatyzację.

Spis treści

  1. Jak działa klimakonwektor?
  2. Jak działa klimatyzator?
  3. Co lepsze - klimakonwektor czy klimatyzacja?
#MuratorOgroduje: Wysiew kwiatów - lewkonie, lwie paszcze i maki
Materiał sponsorowany

Oba rodzaje urządzeń pozwalają ogrzewać pomieszczenia, a także je chłodzić. Zobaczmy, jak działają klimakonwektory i klimatyzatory. Która instalacja jest prostsza, zapewnia więcej dogodności?

Jak działa klimakonwektor?

Klimakonwektory są częścią instalacji obsługującej cały dom. Sam klimakonwektor to grzejnik z wentylatorem, który może nawiewać powietrze ogrzane lub schłodzone. Klimakonwektry umieszcza się w każdym pomieszczeniu, w którym ma być regulowana temperatura. System instalacyjny musi być wyposażony w pompę ciepła powietrze-woda lub grunt-woda albo kocioł gazowy. Wymiennikiem ciepła jest woda krążąca w instalacji. Klimakonwektory są wyposażone w wentylator wymuszający przepływ powietrza, filtr powietrza, sterownik. Mają wiele funkcji, które pozwalają dopasować ich działanie do naszych potrzeb. Klimakonwektory mogą być ścienne, podłogowe, kanałowe, kasetonowe. Najprostsze i najtańsze są klimakonwektory dwururowe z wentylatorem. Są jeszcze klimakonwektory indukcyjne, które pracują w połączeniu z centralą wentylacyjną, z której zasysają strumień powietrza i kierują na wymiennik, a następnie, po schłodzeniu lub ogrzaniu, kierują je do pomieszczenia. To rzadziej stosowane rozwiązanie.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzatory są przeznaczone do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń. Obecnie wszystkie klimatyzatory mają funkcję grzania, jednak jeśli chcemy, żeby stanowiły one jedyne źródło ciepła zimą, należy wybrać urządzenia, które są dostosowane do pracy w niskiej temperaturze, to znaczy na poziomie -20-25ºC. Wiele klimatyzatorów jest używanych do podgrzewania pomieszczeń w okresie, gdy nie jest bardzo zimno, na przykład wczesną jesienią lub późną wiosną.

Zadaniem klimatyzatora jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowana jednostka wewnętrzna. Klimatyzator również jest wyposażony w wentylator, filtr powietrza, sterownik dostarczający wiele funkcji obsługi. Urządzenie może być zainstalowane na ścianie pod sufitem, jako przypodłogowe, kasetonowe, kanałowe. W domach jednorodzinnych najczęściej montowane są klimatyzatory split, czyli składające się z jednostki wewnętrznej sufitowej oraz jednostki zewnętrznej. Możliwe jest także zastosowanie systemu multisplit, w którym jedna jednostka zewnętrzna zasila kilka (do pięciu) jednostek wewnętrznych. Wybór zależy od wielu czynników, między innymi sytuacji montażowej.

Czytaj też: Kolejne zmiany w programie Czyste powietrze 2024. Najwyższa dotacja do 135 tys. zł tylko raz

Co lepsze - klimakonwektor czy klimatyzacja?

Instalacja centralnego ogrzewania/chłodzenia z klimakonwektorami zapewni nam, zależnie od pory roku, ciepłe lub chłodne powietrze w domu. Jest to duża i kosztowna inwestycja, ale obsługująca cały budynek. Jednocześnie zapewni nam również ciepłą wodę użytkową do kuchni i łazienek. Nie musimy też już myśleć o klimatyzacji pomieszczeń. Instalacja z klimakonwektorami może być wykonana podczas wznoszenia nowego domu lub remontu starego. To pozwala ukryć przewody instalacyjne.

Wyposażenie budynku w klimatyzatory można przeprowadzić w dowolnym momencie. Oczywiście więcej swobody instalacyjnej mamy podczas wznoszenia domu. Jednak nawet w już wykończonym i wyposażonym budynku można estetycznie i zgodnie ze sztuką wykonać instalację klimatyzacyjną. Wadą klimatyzacji jest to, że nie zapewni ona ciepłej wody w kranach. Ponadto klimatyzatory instaluje się zwykle w pomieszczeniach, z których najczęściej korzystamy. Jeśli chcielibyśmy mieć każde pomieszczenie z regulowaną temperaturą, musielibyśmy wyposażyć je w odpowiedni zestaw, zależnie od przyjętego systemu klimatyzacji.

Ceglany dom z ukrytymi rynnami. Zygzakowaty kształt dachu zachwyca