Ogrzewanie podłogowe suche – kiedy wykorzystać? Czy jest lepsze od mokrego?
Ogrzewanie podłogowe suche to alternatywa dla podłogówki z wylewkami. Jaka jest konstrukcja takiego systemu ogrzewania? Kiedy można zastosować ogrzewanie podłogowe suche? Jakie zalety i ograniczenia ma ogrzewanie podłogowe suche?
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Początek każdej pętli łączy się z rozdzielaczem zasilającym, a koniec – z powrotnym (na zdj. ogrzewanie podłogowe przygotowane pod wylewkę)
Spis treści
- Ogrzewanie podłogowe suche - co to jest?
- Czym różni się ogrzewanie podłogowe suche od mokrego?
- Które ogrzewanie podłogowe jest lepsze: mokre czy suche?
- Co na ogrzewanie podłogowe suche?
- Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe suche?
Ogrzewanie podłogowe cieszy się dużym powodzeniem, ponieważ pozwala oszczędzić miejsce w pomieszczeniach i swobodnie je aranżować. Jest też tańsze w eksploatacji od grzejników dzięki zasilaniu wodą grzewczą o niższej temperaturze. Kiedyś wykonywano je tylko w technologii mokrej, teraz jest dostępne również w wersji suchej. Na czym polega różnica między ogrzewaniem podłogowym mokrym a suchym? Które ogrzewanie wybrać?
Ogrzewanie podłogowe suche - co to jest?
To instalacja grzewcza, w której rurki wypełnione gorącą wodą są rozprowadzone na powierzchni płyt tak zwanego suchego jastrychu. Mogą to być płyty styropianu, czyli polistyrenu ekspandowanego EPS, polistyrenu ekstrudowanego XPS, płyty drewnopochodne, np. z włókna drzewnego, wiórowo-cementowe. Płyty, które są zwykle pokryte folią z aluminium, mają wyprofilowane zagłębienia odpowiadające rozmiarom oraz rozstawowi rurek rozprowadzających wodę grzewczą.
Czytaj też:
Czym różni się ogrzewanie podłogowe suche od mokrego?
W ogrzewaniu podłogowym suchym nie wykonuje się wylewki betonowej lub anhydrytowej, tak jak w systemie mokrym. Dzięki temu system ogrzewania podłogowego zajmuje mniejszą wysokość warstw podłogowych i jest lżejszy od ogrzewania podłogowego mokrego. Inną zaletą jest też to, że można przyspieszyć wykonanie instalacji grzewczej, ponieważ nie potrzeba przerwy technologicznej, żeby wylewka związała i wyschła. Jednak znacznie ważniejsze jest to, że ogrzewanie podłogowe suche możemy wykonać tam, gdzie:
- nie jest możliwe zastosowanie ogrzewania mokrego z wylewkami,
- nie ma miejsca na wykonanie odpowiednio grubej wylewki,
- nie można obciążać stropu,
- nie ma miejsca na wysokie warstwy podłogowe.
Są to więc:
- domy szkieletowe i inne ze stropami drewnianymi,
- budynki remontowane, gdzie jest ograniczona nośność stropu,
- pomieszczenia o ograniczonej wysokości warstw podłogowych,
- mieszkania w starych kamienicach,
- budynki deweloperskie.
Polecamy także:
Które ogrzewanie podłogowe jest lepsze: mokre czy suche?
Nie można postawić takiego pytania, ponieważ oba systemy różnią się przede wszystkim zakresem stosowania. Ogrzewania podłogowe suche wykonuje się tam, gdzie nie można zrobić mokrego. W obu rozwiązaniach ciepło pochodzi z wody grzewczej rozprowadzonej w takich samych przewodach rurowych. Jest różnica wynikająca z tego, co znajduje się nad rurkami z gorącą wodą. Ogrzewanie podłogowe suche ma mniejszą bezwładność, ponieważ nad rurkami znajduje się cienka warstwa kleju, podkład i materiał posadzkowy, a nie kilkucentymetrowej grubości masa betonowa lub anhydrytowa i dalsze warstwy podłogowe. Ciepło więc szybciej zostanie przekazane do wnętrza, ale z chwilą zaprzestania zasilania, szybciej też obniży się tam temperatura. Mniejsza bezwładność pozwala jednak lepiej wykorzystać sterowanie elektryczne układem ogrzewania.
Co na ogrzewanie podłogowe suche?
Można tu zastosować każdy rodzaj posadzki, która nie będzie zbyt gruba i zbyt ciężka. Do wyboru są:
- panele laminowane,
- winylowe,
- drewniane,
- korkowe,
- płytki ceramiczne,
- gres.
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe suche?
Każdy układ ogrzewania suchego jest dostosowywany do istniejącej sytuacji. Jeśli w budynku szkieletowym wystarczy położyć suchy jastrych, ogrzewanie i panele laminowane na zwykłym podkładzie, to może być to tańsze niż ogrzewanie mokre. Jeśli jednak w kamienicy trzeba skuwać stare warstwy podłogi i równać strop, to inwestycja będzie droższa. Podobnie może być, gdy będziemy chcieli ułożyć duże płytki ceramiczne i konieczne będzie zastosowanie dodatkowych mat podkładowych likwidujących naprężenia termiczne.