Fotowoltaika na balkon. Jak założyć panele fotowoltaiczne na balkonie? To musisz wiedzieć

2022-11-02 11:43

Panele fotowoltaiczne na balkonie pomogą obniżyć rachunki za prąd. Sprawdzamy, jak działa fotowoltaika na balkonie. Jakie są wymogi prawne i techniczne. Czy warto zainwestować w fotowoltaikę balkonową? Co to jest fotowoltaika do gniazdka? Wyjaśniamy

fotowoltaika na balkonie
Autor: Gettyimages Przykład instalacji fotowoltaicznej na balkonie w bloku

Balkon wychodzący na południową albo zachodnią stronę wydaje się wręcz idealnym miejscem na umieszczenie tam paneli fotowoltaicznych. Prąd ze słońca, z własnego balkonu może zasilać gospodarstwo domowe i w ten sposób obniżać rachunki - ta idea popularyzuje się w Europie (szczególnie w Niemczech) i także w Polsce. Ma już swoją nazwę - fotowoltaika balkonowa.

Spis treści

  1. Co to jest fotowoltaika do gniazdka?
  2. Czy można zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie?
  3. Czy potrzebna ekspertyza techniczna do instalacji fotowoltaiki na balkonie?
  4. Czy instalację fotowoltaiczną na balkonie trzeba zgłosić do zakładu energetycznego?
  5. Jak działa fotowoltaika na balkonie? Jak zamontować panele na balkonie?
  6. Panele fotowoltaiczne na balkonie - ile prądu z balkonu?
  7. Ile kosztuje fotowoltaika na balkon? Czy to się opłaca? Opinie
  8. Czy można dostać dofinansowanie na fotowoltaikę na balkonie?
  9. Co dalej z fotowoltaiką na balkonie?

Co to jest fotowoltaika do gniazdka?

Na zainteresowanie mikroelektrowniami słonecznymi odpowiadają producenci i firmy montażowe, oferując zestawy do montażu o mocy do 2,4 kWp. Popularna jest tak zwana fotowoltaika do gniazdka (PV plug and play) o mocy 400-800 Wp. Jest to gotowy zestaw skonfigurowany tak, by po zamontowaniu można było podłączyć go - jak lodówkę czy odkurzacz - wtyczką do domowego gniazda.

Fotowoltaika na balkonie

Czy można zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie?

Nie można tak po prostu zamontować paneli fotowoltaicznych na balkonie bloku. Wymagana jest zgoda spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej czy innego zarządcy budynku. W przypadku spółdzielni decyzję podejmuje zarząd na podstawie swojego statutu. W przypadku wspólnoty, zarząd poddaje pod głosowanie mieszkańców uchwałę w sprawie instalacji fotowoltaiki na balkonie. By przyspieszyć tę procedurę, można samodzielnie zebrać głosy członków wspólnoty. Może być tak, że trafimy na zarządcę, który rozumie puls czasu i nie będzie robił trudności. Wręcz zainspirujemy go do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku i na balkonach - takie „słoneczne bloki” są już w Warszawie, Toruniu, Szczytnie i w Unieszowie na Mazurach.

Jednak przy instalacji fotowoltaiki na balkonie często pojawiają się trudności, a na pewno wymogi formalne do spełnienia. Prawo mówi, że wewnętrzna powierzchnia balkonu to część prywatna, ale barierka i elewacja to część wspólna, stąd wymóg zgody na montaż paneli fotowoltaicznych. Instalacja nie może zagrażać osobom przechodzącym pod balkonem, musi być odporna na porywiste wiatry hulające między blokami. Panele fotowoltaiczne na balkonie nie powinny szpecić budynku. Najlepiej jeśli stają się formą balustrady. Może się okazać, że kamienica jest pod ochroną konserwatora zabytków – wtedy zgody na balkonową fotowoltaikę raczej nie dostaniemy.

Czy potrzebna ekspertyza techniczna do instalacji fotowoltaiki na balkonie?

Niektórzy zarządcy tak obawiają się fotowoltaiki na bloku mieszkalnym, że żądają ekspertyzy technicznej oceniającej nośność konstrukcji, bezpieczeństwo użytkowania, bezpieczeństwo pożarowe. Na facebookowej grupie Fotowoltaika balkonowa takie żądania są oceniane jako nadmierne. Dwa panele fotowoltaiczne ważące łącznie 40 kg raczej nie zagrażają balkonowi ani budynkowi.

Jest natomiast zgoda zainteresowanych, by projekt instalacji fotowoltaicznej na balkonie był sporządzony i podpisany przez osobę posiadającą uprawnienia w zakresie konstrukcji budynków. Z kolei odbiór instalacji fotowoltaicznej na balkonie powinien być autoryzowany przez elektryka z uprawnieniami. Odbioru zażyczy sobie także zarządca budynku, a później instalacja będzie podlegała okresowym przeglądom technicznym, jakie wymagane są dla budynku.

Mój Prąd 4.0 - jak skorzystać z dopłat do fotowoltaiki w 2022 r.

Czy instalację fotowoltaiczną na balkonie trzeba zgłosić do zakładu energetycznego?

Czy informować zakład energetyczny o montażu paneli fotowoltaicznych na własnym balkonie w mieszkaniu w bloku? Znów fotowoltaika balkonowa dopiero przeciera ścieżki. Oczekiwania dostawców energii są w tej kwestii różne. Generalnie graniczna jest moc instalacji. Do 0,8 kWp, czyli paneli fotowoltaicznych o mocy 800 W, instalacja nie wymaga zgłoszenia - mówi o tym Rozporządzenie Komisji UE 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. Jeśli jednak chcemy sprzedawać nadwyżki energii do sieci, to konieczne będzie i zgłoszenie, i zainstalowanie przez dostawcę energii licznika dwukierunkowego.

Instalacji fotowoltaicznej off-grid, czyli z magazynowaniem energii w akumulatorach, bez oddawania jej do sieci, nie trzeba zgłaszać.

Na co warto zwrócić uwagę decydując się na fotowoltaikę na balkonie? Na bezpieczeństwo naszej instalacji elektrycznej! Przeciążona sieć domowa może przegrzewać się, a nawet wywołać pożar. Problemem jest też częsty w starych blokach brak osobnego przewodu ochronnego w instalacji elektrycznej. Dlatego właśnie przyłączenie instalacji fotowoltaicznej należy powierzyć firmie lub osobie z uprawnieniami elektryka.

Przeczytaj też: Pożar instalacji fotowoltaicznej. Jak zadbać o bezpieczeństwo fotowoltaiki?

Jak działa fotowoltaika na balkonie? Jak zamontować panele na balkonie?

Na balustradzie balkonu możemy zamontować jeden lub więcej paneli fotowoltaicznych. Ograniczeniem jest oczywiście powierzchnia barierki okalającej balkon. Na ostatnim piętrze w mieszkaniu bloku może to być daszek z paneli fotowoltaicznych nad balkonem – rodzaj markizy. Moduły fotowoltaiczne mają zwykle moc od 200 do 600 W. Wyprodukowana energia jest zamieniana przez mikroinwerter z prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki jaki jest w sieci. Mikroinwerter to urządzenie montowane bezpośrednio w instalacji. Można do niego podłączyć od dwóch do sześciu paneli fotowoltaicznych. Każdy z paneli będzie dostarczał energię niezależnie - nasza instalacja może więc zajmować i czoło balkonu, i boki, panele fotowoltaiczne mogą być pod różnym kątem w stosunku do słońca.

Jeśli moc paneli fotowoltaicznych jest większa, wyprodukowaną energię odbiera i przekształca w prąd zmienny mikrofalownik jednofazowy.

Wyprodukowaną energię elektryczną z fotowoltaiki na balkonie można na bieżąco zużywać na własne potrzeby albo - dzięki licznikowi dwukierunkowemu - oddawać do sieci na zasadach net-billingu.

Wydajność paneli fotowoltaicznych zależy na pewno od ich jakości - nie warto tu oszczędzać. Zależy też od kąta nachylenia paneli względem słońca. Panel fotowoltaiczny zamontowany na balkonie pionowo, jak barierka pod kątem 90 stopni, ma mniejszą wydajność niż panel skierowany swą powierzchnią w stronę słońca. Optymalny kąt nachylenia to 35-40 stopni. Producenci zestawów fotowoltaiki na balkon i tu wychodzą naprzeciw, oferując haki i stelaże, które pozwalają na montaż paneli odchylonych od balustrady balkonu. Na porywiste wiatry zaś dobrą radą są kotwy chemiczne.

Przeczytaj też: Jak rozpoznać panele fotowoltaiczne niskiej jakości? Wybieramy moduły PV

Od instalacji prowadzone są przewody łączące domową elektrownię z instalacją w mieszkaniu.

Panele fotowoltaiczne na balkonie - ile prądu z balkonu?

W mieszkaniu jest wszystko na prąd – pralka, zmywarka, lodówka, kuchenka elektryczna. Rachunki za energię elektryczną mogą wynieść 250-300 zł miesięcznie. Inna średnia: roczne zużycie energii elektrycznej dla czteroosobowej rodziny to około 2500 kWh. O ile nasza balkonowa fotowoltaika obniży rachunki za prąd?

Panel fotowoltaiczny o mocy 0,3 kWp może wyprodukować maksymalnie 300 kWh energii rocznie. Dwa panele – o mocy 0,6 kWp wyprodukują w najlepszych warunkach 600 kWh energii, zwykle jednak będzie to maksymalnie 500 kWh, ponieważ kąt nachylenia paneli nie jest optymalny, są dni pochmurne, panele mogą być zacienianie, i tak dalej. 

Ile kosztuje fotowoltaika na balkon? Czy to się opłaca? Opinie

Marcin Szyszka z Libiąża miał początkowo instalację fotowoltaiczną o mocy 790 W. Opowiada: - Najpierw zamontowałem 2 panele. Po pierwszych sześciu miesiącach okresu rozliczeniowego powstała nadpłata za prąd w kwocie 650 zł. Pierwszy raz od 9 lat, mieliśmy nadpłatę! W mieszkaniu mamy ogrzewanie gazowe. Dodałem więc jeszcze dwa panele jako daszek nad balkonem. Instalacja ma teraz moc 2,35 kWp. Dzięki darmowej energii elektrycznej, będziemy mogli ogrzewać się klimatyzacją. Pierwszy miesiąc działania instalacji to październik – uzysk to prawie 190 kWh!

Można przyjąć, że sprawna instalacja balkonowa pokryje nawet jedną czwartą zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Koszt instalacji fotowoltaicznej na balkonie o mocy 0,7 kWp to około 4 tys. zł. Energia ma drożeć, więc czas zwrotu w fotowoltaikę będzie maleć. Teraz to może być nawet 10 lat, w przyszłym roku instalacja zwróci się już po 5 latach, a oszczędności w rachunkach wyniosą nawet 800 zł rocznie.

Czy można dostać dofinansowanie na fotowoltaikę na balkonie?

Niestety obecnie moc fotowoltaiki balkonowej jest za mała, by dostać dofinansowanie na fotowoltaikę na balkonie z programu Czyste powietrze czy Mój prąd. Natomiast warto wziąć pod uwagę, że własne produkcja energii pozwoli uniknąć przekroczenie rocznego zużycia prądu 2000 kWh dla gospodarstwa domowego, a więc wyższej stawki za 1 kWh energii elektrycznej, jak planują rządzący.

Przeczytaj też: Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki

Co dalej z fotowoltaiką na balkonie?

Jesteśmy być może na początku boomu na montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie. Wszyscy eksperci przewidują rosnącą popularność mikroinstalacji. Montaż jest łatwy, a korzyści całkiem spore. Mieszkania wyposażone w instalację fotowoltaiczną stają się atrakcyjną nieruchomością w przypadku sprzedaży.

Problemem może stać się instalacja elektryczna w budynkach. Raczej nie jest przygotowana na wiele instalacji fotowoltaicznych. To wyzwanie dla właścicieli budynków wielorodzinnych.

A poza wszystkim… własna elektrownia cieszy właściciela. Każdy słoneczny dzień, w którym panel fotowoltaiczny na balkonie pracuje z pełną mocą, to radość z darmowej energii i korzyść dla środowiska. Kto wie, czy nie zaczną powstawać bloki mieszkalne od razu z instalacją fotowoltaiczną wbudowaną w balkony, ściany i dachy. To kierunek który już staje się modny na świecie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.