Limit 2000 kWh a rachunek za prąd. Jak będzie obliczana cena prądu w 2023 r. przy wyższym zużyciu?

2022-09-22 11:37
limit zużycia 2000 kWh a rachunek za prąd
Autor: Andrzej Papliński Jak będziemy płacić za energię po przekroczeniu limitu 2000 kWh? Jaki dostaniemy rachunek za wyższe zużycie? Jest mnóstwo wątpliwości

Limit 2000 kWh energii w praktyce. Czy pomysły rządu da się zrealizować? Jest mnóstwo wątpliwości. Jak będzie liczone zużycie prądu? Kto sprawdzi, ile prądu zużyliśmy na koniec roku? Czy będziemy płacić wyższą stawkę za całe zużycie prądu, czy tylko za to, co zużyjemy ponad limit? Tłumaczymy, co wiadomo do tej pory o limicie zużycia 2000 kWh i gwarantowanej stawce za prąd.

Po ogłoszeniu 15 września przez rząd koncepcji programu wsparcia gospodarstw domowych, które korzystają z energii elektrycznej (czyli prawdopodobnie wszystkich) polegającego na zamrożeniu cen prądu w 2023 roku, ale tylko do pewnego limitu, pojawiło się mnóstwo wątpliwości, jak będą wyglądały przyszłoroczne rachunki za energię. 26 września 2022 r. rząd ogłosił projekt ustawy. Czy już wszystko wiadomo?

Limit 2000 kWh - jaki dostaniemy rachunek jak przekroczymy zużycie prądu? Jak będzie to liczone?

Czy jeśli nie uda nam się zmieścić w limicie 2000 kWh (podwyższonym dla niektórych gospodarstw do 2600 kWh i 3000 kWh), to będziemy płacić wyższą stawkę za całe zużycie, czy tylko za to, co zużyjemy ponad limit? Skąd sprzedawca energii będzie wiedział na początku roku, czy uda nam się zmieścić w limicie? Którą ze stawek zastosuje prognozując nasze zużycie prądu? Czy zmieszczenie się w limicie 2000 kWh/rok jest w ogóle realne? Co z tymi, którzy mają podpisaną umowę na czas określony ze stałą ceną kilowatogodziny? Rząd przedstawił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Jaka będzie stawka za kilowatogodzinę

Energię w ilości 2000 kWh za mniej więcej 0,66 zł/kWh (obecny średni koszt energii dla gospodarstw domowych w taryfie G11), a dokładniej w cenie, jaką płacimy teraz, będziemy mieć wszyscy. Nowa wyższa cena (prezes URE powiedział, że o 180%) będzie zastosowana tylko do tego, co zużyjemy ponad ten limit.

Przeczytaj: Na ile czasu będą zamrożone ceny prądu dla gospodarstw domowych? Czy na pewno prąd nie zdrożeje?

Przy czym dla niektórych ten limit ma być wyższy – 2600 kWh przysługiwać będzie gospodarstwom domowym z osobami z niepełnosprawnościam. Jeszcze więcej energii w zamrożonej cenie - 3000 kWh - będą mieć rolnicy i duże rodziny (z Kartą Dużej Rodziny). Z drugiej strony, jak informował premier Morawiecki, przygotowywany przez rząd pakiet rozwiązań ma na celu promowanie oszczędzania energii, więc można było podejrzewać, że przekroczenie limitu 2000 kWh będzie skutkować zastosowaniem wyższej stawki do całej zużytej energii – motywacja do oszczędzania niewątpliwie byłaby wtedy większa. Jednak z przedstawionego 26.09.2022 r. projektu ustawy wnika, że tak nie będzie. Z zamrożenia stawek mają skorzystać wszyscy.

Jak będzie sprawdzane, czy przekroczyliśmy limit 2000 kWh?

Jak z takim skomplikowanym systemem sprzedaży poradzą sobie dostawcy energii? Pojawiły się głosy, że zastosowanie różnych stawek jest możliwe tylko tam, gdzie jest zamontowany inteligentny licznik energii, bo tylko taki daje sprzedawcy możliwość monitorowania i rejestrowania jej zużycia na bieżąco. W przypadku, gdy licznik jest tradycyjny i odczytuje go pracownik zakładu energetycznego, nie można stwierdzić, kiedy dokładnie został przekroczony limit 2000 kWh. Skoro jest on roczny i obowiązywałby od początku roku, to wszystkie liczniki należałoby odczytać 31 grudnia o godzinie 23:59:59. Trudno sobie wyobrazić, że wszystkie odczyty będą dokonane w chwili, w której sporo osób akurat otwiera szampana. A jeśli nie będą, to jak potem dojść, ile kilowatogodzin ponad limit spośród odczytanych na przykład 5 stycznia, pojawiło się na liczniku jeszcze w starym roku? Liczniki są odczytywane nie częściej niż raz w miesiącu, a zdarza się, że znacznie rzadziej, więc niedokładność rozliczenia mogłaby być znaczna.

Przeczytaj też: Ile to jest 2000 kWh? Takie zużycie energii ma gwarantować niższe stawki za prąd. Jak się w nim zmieścić?

Trzeba jednak przyznać, że problem z odczytem licznika pojawiał się zawsze przy zmianie taryfy. Nie można było dojść, jaki był stan licznika w chwili kiedy taryfa się zmieniała, jeśli odczyt był później, więc kwota na rachunku musiała być przybliżona.

Limit 2000 kWh w prognozie zużycia energii

Kolejna trudność, na którą zwracają uwagę komentujący propozycję rządu, to rozliczenie ze sprzedawcą energii na podstawie prognoz jej zużycia. Przyszłoroczna prognoza powstanie w oparciu o dotychczasowe zużycie energii, więc nawet jeśli mocno je ograniczymy, to i tak w przyszłym roku dostaniemy wysokie rachunki na prąd. Na pocieszenie pozostanie nam to, że po kolejnym okresie rozliczeniowym będziemy mieli nadpłatę (oby inflacja wyhamowała). Takiego problemu nie mają ci, którzy rozliczają się ze sprzedawcą energii za faktyczne zużycie prądu - bez prognoz. Może warto poszukać takich ofert i zmienić sprzedawcę energii jeszcze przed podwyżkami?

Rachunek za prąd w 2023 r. - o ile podrożeje opłata sieciowa?

Niektóre gospodarstwa domowe korzystają z prądu kupowanego w ramach umowy okresowej ze stałą ceną energii. Do końca obowiązywania zapisanego w umowie okresu nie powinny one odczuć podwyżek cen energii. Jednak prawdopodobnie zapłacą więcej za jej dystrybucję. Trzeba wiedzieć, że na wysokość rachunku za energię wpływa nie tylko jej cena, blisko 30% stanowi opłata zmienna sieciowa. I ona również może być wyższa w taryfach na przyszły rok, a tę zmianę odczują wszyscy, do których prąd jest wysyłany siecią elektroenergetyczną.

Przeczytaj też: Jak czytać rachunek za prąd? Jakie pozycje są na fakturze i co one oznaczają

Czy wzrost opłaty zmiennej sieciowej będzie wprost proporcjonalny do wzrostu ceny samej energii? Można przypuszczać, że nie, bo koszt utrzymania sieci nie zależy bezpośrednio od cen paliw, z których jest wytwarzana energia. Ale nie można wykluczyć, że w tej opłacie będzie uwzględniona część kosztu wytworzenia energii, żeby ona sama mogła być trochę tańsza.

Listen to "ZAMROZIMY CENY PRĄDU przy średnim poziomie zużycia - P. Muller [SEDNO SPRAWY]" on Spreaker.