Maksymalna cena prądu z podpisem prezydenta. Ile zapłacimy za prąd po przekroczeniu limitu w 2023 roku?

2022-11-02 15:16
maksymalna cena prądu
Autor: Gettyimages Maksymalna cena prądu w 2023 roku z podpisem prezydenta

Znamy maksymalne ceny prądu w 2023 r! Ustawa dotycząca zamrożenia cen prądu dla podmiotów wrażliwych, samorządów oraz średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw podpisana przez prezydenta. Wiemy, ile wynosi maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych po przekroczeniu limitów zużycia.

Ceny prądu zamrożone na 2023 rok. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Ustala ona maksymalne ceny energii elektrycznej w 2023 r. Przeczytaj też: Zamrożenie cen prądu 2023. Wyższy limit zużycia i dodatek elektryczny

Warto wiedzieć, że ustawy dotyczące ochrony gospodarstw domowych przed podwyżkami cen energii elektrycznej w 2023 roku są dwie. Jedna ustawa określa limit zużycia energii elektrycznej na poziomie 2000 kWh, by utrzymać ceny na poziomie z 2022 roku. Natomiast druga ustawa, dziś podpisana przez prezydenta - wprowadza maksymalne ceny energii elektrycznej, które będą obowiązywać po przekroczeniu ustalonego limitu zużycia prądu. Przeczytaj też: Jak mieć wyższy limit 2600 i 3000 kWh z niższą stawką za prąd? Te dokumenty musisz złożyć!

Zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych, małych firm i samorządów

Już od pewnego czasu samorządy, podmioty gospodarcze typu szpitale lub biblioteki, a także właściciele małych firm alarmowały, że nie będą mogły funkcjonować przy tak bardzo rosnących cenach prądu. 2 listopada prezydent podpisał ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., który przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Najważniejszą informacją jest, że w 2023 r. ma obowiązywać maksymalna cena prądu dla tych, którzy szczególnie odczuwają skutki kryzysu energetycznego, przede wszystkim rosnące ceny energii. Są to:

 • podmioty wrażliwe, np. szkoły, przedszkola, szpitale, biblioteki,
 • samorządy,
 • mikro, małe i średnie firmy,
 • gospodarstwa domowe.

Spis treści

 1. Zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych, małych firm i samorządów
 2. Maksymalna cena prądu
 3. Kiedy będą obowiązywać maksymalne ceny prądu
 4. Cena maksymalna dla gospodarstw oszczędzających prąd
 5. Cena maksymalna dla pozostałych grup odbiorców

Maksymalna cena prądu

W przypadku tych odbiorców energii elektrycznej ceny prądu zostaną zamrożone na następujących poziomach. Maksymalna cena prądu:

 • podmioty wrażliwe, samorządy, mikro, małe i średnie firmy - 785 zł/MWh,
 • odbiorcy w gospodarstwach domowych - po przekroczeniu limitów zużycia prądu - 693 zł/MWh.

Lista beneficjentów, którzy będą mogli skorzystać z mechanizmu maksymalnej ceny w wysokości 785 zł za MWh obejmie m.in. placówki oświatowe, tj. szkoły, uczelnie, żłobki, pieczę zastępczą, a także spółdzielnie socjalne, czy schroniska i azyle zwierzęce. Rząd przekonuje, że takiej pomocy będzie mogło skorzystać około 98 proc. przedsiębiorców. Z mechanizmu maksymalnej ceny energii będą mogły też skorzystać te firmy, które już podpisały umowy z zakładami energetycznymi i mają wyższe stawki.

Zaakceptowana przez sejm poprawka senatu dołączyła do grona beneficjentów ogródki działkowe. Portal Samorządowy PAP informuje: "Poprawka w tej sprawie określa limity zużycia energii elektrycznej na potrzeby ustalania prawa do korzystania z preferencyjnej ceny energii w odniesieniu do domów letniskowych, domów kempingowych i altan działkowych w ROD, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza oraz administracji rodzinnego ogrodu działkowego - w przypadkach wspólnego pomiaru".

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, już na początku października zapowiadał, że: “Sztywna cena prądu dla MŚP [małych i średnich przedsiębiorstw] obejmie nawet 98 proc. firm w Polsce i znacznie złagodzi podwyżki cen energii. To działanie, które może sprawić, że cena prądu dla MŚP w Polsce będzie jedną z najniższych w Europie”.

Te ceny prądu mają być zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki na cały 2023 r., niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w tym czasie. 

Kiedy będą obowiązywać maksymalne ceny prądu

Ceny maksymalne prądu mają być stosowane w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r., w przypadku gospodarstw domowych po przekroczeniu limitu zużytej energii elektrycznej.

Przeczytaj też: Ustawa w sprawie zamrożenia cen energii przyjęta przez Sejm. Wyższy limit zużycia i nowy dodatek elektryczny

Cena maksymalna dla gospodarstw oszczędzających prąd

Odbiorcy w gospodarstwach domowych zapłacą cenę maksymalną za energię elektryczną zużytą powyżej limitów odpowiednio 2000, 2600 lub 3000 kWh. Dotyczą one:

 • 2000 kWh - dla gospodarstwa domowego,
 • 2600 kWh - dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
 • 3000 kWh - w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Przeczytaj też: Jak mieć wyższy limit 2600 i 3000 kWh z niższą stawką za prąd? Te dokumenty musisz złożyć!

Cena maksymalna dla pozostałych grup odbiorców

Warunkiem skorzystania z maksymalnej ceny prądu jest oszczędniejsze jej zużywanie - do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie większego niż 90% zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

Pozostali odbiorcy uprawnieni wymienieni w projektowanej ustawie skorzystają z zamrożenia cen prądu w przypadku, gdy ceny wynikające z zawartych przez nich umów są wyższe od ceny maksymalnej. Dotyczy to sytuacji, gdy umowa sprzedaży prądu została zawarta po 23 lutego br., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada br. również ma być stosowana cena maksymalna.

Żeby pokryć straty przedsiębiorstw zajmujących się obrotem energią elektryczną zostanie wprowadzony system rekompensat. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń. Rekompensaty i upusty dla spółek energetycznych za zamrożenie cen prądu będą sfinansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Listen to "Dudek: Rządowi sprawa cen węgla wyrwała się spod kontroli. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.