Jak rozpoznać panele fotowoltaiczne niskiej jakości? Wybieramy moduły PV

2021-08-04 13:36

Czy da się rozpoznać panele fotowoltaiczne niskiej jakości? Czy różnice są zauważalne gołym okiem? Podpowiadamy, jak sprawdzić wykonanie i jakość modułów PV.

Fotowoltaika - getty
Autor: gettyimages Już chyba nikt się nie zastanawia, czy zakup instalacji fotowoltaicznej to dobra inwestycja. Wątpliwości dotyczą najwyżej tego, jak ją najefektywniej wykorzystać

Na rynku fotowoltaicznym cały czas pojawiają nowe rozwiązania w zakresie modułów PV, mające gwarantować najwyższą sprawność i niezawodność urządzeń. Jednak wśród setek producentów znajdują się również tacy, którzy oferują panele fotowoltaiczne gorszej jakości, co skutkuje krótszym okresem eksploatacji urządzeń i niezadowoleniem kupującego. Jak rozpoznać moduł fotowoltaiczny słabej jakości? Z artykułu dowiesz się, co możesz sam sprawdzić i o co warto zapytać instalatora, zanim podpiszesz umowę na zakup instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika – czy mnie na to stać i czy faktycznie się to opłaca?

Wybieramy panele fotowoltaiczne: zwróć uwagę na wygląd ogniwa

Bardzo często ostateczną decyzję o zakupie danego produktu podejmujemy na podstawie jego wyglądu. Podobnie jest z panelami fotowoltaicznymi. Dokładne przyjrzenie się im, pomoże stwierdzić, czy jest to produkt dobrej jakości. Każdy moduł PV jest zbudowany z ogniw fotowoltaicznych, które dzieli się na trzy kategorie.

Tabela 1. Klasy ogniw fotowoltaicznych

Klasa Charakterystyka Współczynnik wypełnienia (FF)
A Ogniwa fotowoltaiczne nieposiadające skaz >0,75
B Ogniwa fotowoltaiczne posiadające nieliczne skazy 0,7-0,72
C Ogniwa fotowoltaiczne posiadające liczne skazy 0,6-0,7

Galeria: kliknij w zdjęcie i zobacz, jak wygląda prawidłowy montaż paneli

Jakość paneli fotowoltaicznych: sprawdź parametry elektryczne

Im wyższa klasa ogniwa tym wyższa jakość całego modułu fotowoltaicznego. Wysoka jakość ogniwa dla samej jego pracy, przejawia się wyższą mocą w przeliczeniu na jednostkę powierzchni (np. m2) oraz bardzo niską wartością rezystancji szeregowej. Na potrzeby analizy jakości ogniwa wymyślono współczynnik wypełnienia FF, który wartością liczbową opisuje daną klasę ogniwa (tabela nr 1). Dla najwyższej jakości ogniw, wartość współczynnika wypełnienia powinna być wyższa niż 0,75, z kolei dla ogniw z klasy B jego wartość powinna mieścić się w przedziale 0,7-0,72. Najniższa klasa ogniw fotowoltaicznych C charakteryzuje się współczynnikiem wypełnienia w przedziale 0,6-0,7.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jaki współczynnik wypełnienia ma moduł fotowoltaiczny, którego zakupem jesteś zainteresowany, oblicz jego wartość. Wystarczy, że z karty katalogowej produktu odczytasz 4 parametry:

  • maksymalne napięcie zasilania (Vmp) (Maximum Power Voltage),
  • maksymalna moc prądu (Imp) (Maximum Power Current),
  • napięcie obwodu otwartego (Voc) (Open-circuit Voltage)
  • prąd zwarcia (Isc) (Short-circuit Current).

Mając te cztery dane, podziel je według poniższego wzoru:

Współczynnik wypełnienia FF = (Vmp · Imp) / (Voc · Isc)

To proste obliczenie pozwoli stwierdzić, z jaką klasą modułu mamy do czynienia i na tej podstawie odrzucić panele fotowoltaiczne ze słabszymi ogniwami i wybrać te wysokiej jakości.

Nie warto oszczędzać na jakości paneli fotowoltaicznych

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną, w wielu przypadkach to decyzja na całe życie. Chcąc uniknąć awarii systemu, spowodowanej nagłym obniżeniem wydajności pracy modułów PV lub ich uszkodzeniem, wybieraj panele fotowoltaiczne renomowanych producentów. Z czasem może się okazać, że początkowa dopłata 5% w porównaniu do oferty konkurencyjnej może przynieść większe korzyści przez kolejne lata.

Przeczytaj też:

Sprawdzamy: CENY paneli fotowoltaicznych 2021 >>>

Najważniejsze jest to, że sam jako inwestor możesz ocenić jakość paneli fotowoltaicznych, zarówno dokładnie je oglądając, jak i wykonując proste obliczenia.

Fotowoltaika

Pytanie 1 z 8
Ogniwa fotowoltaiczne:
Nasi Partnerzy polecają