Cena paneli fotowoltaicznych 2021. Jak dobrze kupić instalację fotowoltaiczną

2021-06-14 13:17

Sprawdzamy, jak jest cena paneli fotowoltaicznych. Wciąż trwa bum na fotowoltaikę. Dziesiątki firm oferują panele fotowoltaiczne. Jak poruszać się w tym gąszczu? Co trzeba wiedzieć i sprawdzić, żeby dobrze wydać pieniądze na mikroinstalację słoneczną.

Cena paneli fotowoltaicznych 2021
Autor: Salvis Ekspert Inwestycja w fotowoltaikę pozwala zdecydowanie obniżyć rachunki za prąd

Panele fotowoltaiczne to sposób na zdecydowane obniżenie rachunków za prąd. Ceny prądu rosną i w przyszłości będą jeszcze rosły. W swoich domach wykorzystujemy coraz więcej urządzeń elektrycznych. Możliwość uniezależnienia się od cen energii jest bardzo obiecująca. Zobaczmy, jakie panele fotowoltaiczne można kupić, jak je wybierać i na jaki koszt trzeba być przygotowanym.

Fotowoltaika – czy mnie na to stać i czy faktycznie się to opłaca?

Spis treści

 1. Koszt mikroinstalacji w 2021 r.
 2. Jakie panele kupować
 3. Cena paneli fotowoltaicznych
 4. Jakie parametry paneli należy sprawdzić
 5. Moc a wielkość paneli fotowoltaicznych
 6. Gwarancje na panele fotowoltaiczne
 7. Jak ważny jest instalator
 8. Dotacje na fotowoltaikę

Koszt mikroinstalacji w 2021 r.

W 2021 r. koszt instalacji fotowoltaicznej szacuje się na 4-6 tys zł za 1 kWp. Koszt paneli to nie jedyny wydatek. Na tę kwotę składa się jeszcze koszt falownika, który przekształci prąd stały z paneli w prąd zmienny w naszej instalacji. Od jego jakości zależy wydajność i trwałość instalacji. Do wykonania instalacji potrzebna jest konstrukcja, na której zamocowane zostaną panele. Jej koszt zależy od miejsca (drożej na gruncie lub dachu płaskim niż na dachu skośnym). Potrzebne są również materiały instalacyjne i zabezpieczające. Na koniec trzeba jeszcze pomyśleć o zapłacie dla firmy montującej instalacje.

Cena paneli fotowoltaicznych 2021
Autor: Solgen Najlepiej wybrać nowoczesne panele o dobrych parametrach technicznych w rozsądnej cenie

Jakie panele kupować

Na rynku są panele różnego rodzaju różniące się mocą i sprawnością. Najbardziej wydajne są panele monokrystaliczne o sprawności mniej więcej 20%. Nie warto kupować paneli polikrystalicznych, ponieważ ich moc i sprawność są znacznie niższe. Żeby osiągnąć podobną moc instalacji potrzeba więcej paneli i miejsca na nie, a to może spowodować np. problemy z zacienieniem instalacji.

Cena paneli fotowoltaicznych

Trudno poruszać się wśród zalewu ofert paneli fotowoltaicznych. Widełki cenowe paneli są bardzo duże. Przeciętnie za typowe rozwiązania zapłacimy mniej więcej 600 zł za sztukę. Nie warto kupować najtańszych paneli, często są to rozwiązania stare. Panele fotowoltaiczne oferujące najnowsze rozwiązania technologiczne, z dobrą gwarancją mogą kosztować 700-1000 zł. Znajdziemy też panele o bardzo wysokiej sprawności (nawet 22%), które są znacznie droższe. W fotowoltaice płaci się również za markę. Najwyżej cenione są panele fotowoltaiczne europejskich producentów o ugruntowanej pozycji na rynku. Wśród firm chińskich lub koreańskich wiele również cieszy się renomą.

Cena paneli fotowoltaicznych 2021
Autor: Solsum Cena paneli stanowi 40% kosztu instalacji

Jakie parametry paneli należy sprawdzić

Zobaczmy, na jakie parametry paneli powinno się zwrócić uwagę. Najważniejsze to:

 • moc,
 • sprawność,
 • wymiary,
 • gwarancja na produkt,
 • gwarancja sprawności.

Moc a wielkość paneli fotowoltaicznych

Warto zwrócić uwagę na moc i wielkość paneli. Panele mają przeciętnie wielkość 166-168 x 99-100 cm. Z każdego centymetra kwadratowego powierzchni panel produkuje pewną ilość energii. Jeśli porównujemy moc kilku paneli, popatrzmy też na ich wielkość. Na rynku są też panele znacznie większe od standardowych, np. o wymiarach 241 × 113 cm. Ich większa moc wynika właśnie z większej powierzchni, a nie wyższej sprawności ogniw.

Gwarancje na panele fotowoltaiczne

Wiele osób zastanawia się nad inwestycją w fotowoltaikę, bo to spory wydatek. Zależnie od rodzaju i wielkości mikroinstalacji oraz miejsca jej zainstalowania inwestycja powinna zwrócić się po 6-9 latach. To znaczy, że od tej pory prąd rzeczywiście będziemy mieć z darmo. Ale czy wtedy instalacja będzie jeszcze działać i ile tego prądu będzie wytwarzać? Dlatego w fotowoltaice udziela się dwóch rodzajów gwarancji na panele. Na panel gwarancja wynosi przeciętnie 12 lat, słabszy wariant to tylko 10 lat. Może zwrócić uwagę gwarancja 25 lat, ale warto ją dokładnie przestudiować. Wiele renomowanych producentów oferuje wymianę paneli na nowy lub zwrot pieniędzy nawet po 10-12 latach. Warto sprawdzić, czy w tych bardzo długich gwarancjach warunki są równie dobre.

Przeczytaj też:

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać? Zapowiedź zmian >>>

O tym, ile wyprodukujemy energii elektrycznej z zainstalowanych paneli, mówi gwarancja sprawności. Panele są bardzo dokładnie testowane pod tym względem. Standardem jest zapewnienie 80% sprawności po 25 latach. Dobre panele są wyposażone w gwarancję nawet 85%, niektóre firmy dają gwarancję wysokiej wydajności paneli nawet po 30 latach.

Cena paneli fotowoltaicznych 2021
Autor: Bruk-Bet Fotowoltaika Cena falownika może stanowić 20% kosztu całej instalacji

Jak ważny jest instalator

Wg raportu instytutu TUV Rheinland zdecydowanie najwięcej awarii instalacji fotowoltaicznych jest konsekwencją błędów podczas jej montażu. Dlatego nie warto wybierać firmy instalacyjnej po taniości. Obecnie na rynku pojawiły się setki firm, które zaczęły zajmować się fotowoltaiką, ponieważ to gorący temat. Nie mają one doświadczenia potrzebnego do zagwarantowania jakości. Często są to podwykonawcy, którzy nie dają gwarancji albo bardzo krótką.

Przeczytaj też:

Montaż paneli fotowoltaicznych >>>

Firma instalacyjna powinna mieć pracowników z uprawnieniami – przeszkolonych w montażu instalacji i jak największe doświadczenie. Najlepiej też – dawać własne gwarancje, serwis oraz obsługę pogwarancyjną.

Dotacje na fotowoltaikę

Wsparcie finansowe, które można uzyskać z różnych źródeł, jest dużą zachętą do tego, żeby kupić panele fotowoltaiczne. Bum rozpoczął się od uruchomienia programu “Mój prąd”, w ramach którego po zakończeniu inwestycji można uzyskać dotację w wysokości do 5000 zł. Dodatkowo w ramach ulgi podatkowej termomodernizacyjnej koszt inwestycji można odliczyć od podstawy opodatkowania. Wiele miast lub gmin uruchomiło własne programy dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Te mechanizmy umożliwiają znaczne obniżenie kosztów, dlatego jest wielkie zainteresowanie inwestycją fotowoltaikę. Należy jednak pamiętać, że nie można uzyskać dotacji na całość inwestycji z różnych źródeł. Jeśli na przykład skorzystaliśmy z programu “Mój prąd” albo lokalnego, to do ulgi podatkowej należy zgłosić koszt pomniejszony o uzyskaną dotację.