Zbiornik retencyjny na deszczówkę. Mała retencja: jak uzyskać na nią dofinansowanie

2020-06-25 10:41

Mała retencja na działkach przydomowych jest coraz popularniejsza. Zobacz, co może służyć jako zbiornik retencyjny na deszczówkę i jak zdobyć nań dofinansowanie.

Zbiornik na deszczówkę
Autor: Graf Warto zainstalować zbiornik na deszczówkę o pojemności kilku metrów sześciennych, bo dopiero wtedy można będzie rzeczywiście retencjonować wodę opadową

Mała ilość opadów, upały, susza, zagrożenie brakiem wody w wodociągach to nasza perspektywa. Dlatego czas zacząć szanować to, co mamy i możemy zyskać od natury. W Polsce poziom opadów wynosi średnio od 500 do prawie 1000 (tereny podgórskie) mm rocznie. Biorąc pod uwagę, że dach średniej wielkości domu ma co najmniej 200 m2 powierzchni, zbierając wodę z niego spływającą, możemy osiągnąć olbrzymi zysk. Zgromadzoną deszczówkę możemy wykorzystać nie tylko do podlewania ogrodu i utrzymania wegetacji roślin, ale także jako tak zwaną wodę szarą, np. do spłukiwania toalet.

Spis treści

  1. Moja woda: finansowanie małej retencji
  2. Co to jest mała retencja
  3. Dotacja na małą retencję do 5000 zł
  4. Zbiornik na deszczówkę: jak dobrać
  5. Zbiornik retencyjny naziemny
  6. Zbiornik retencyjny na deszczówkę podziemny
  7. Mała retencja na działce: oczko wodne, rabata deszczowa, łąka kwietna

Moja woda: finansowanie małej retencji

Właśnie rusza (1 lipca 2020 r.) program Moja woda, którego celem jest zachęcenie właścicieli domów mieszkalnych do tworzenia struktur małej retencji na swoich działkach. Dzięki temu woda opadowa i roztopowa zostanie zatrzymana w obrębie nieruchomości i wykorzystana w tak zwanej zielono-niebieskiej infrastrukturze. Chodzi o to, żeby połączyć ze sobą świat roślin i gospodarowanie wodą. Co to może znaczyć w skali prywatnej nieruchomości?

To zbudowanie systemu retencjonowania wody opadowej i późniejszego wykorzystania jej do podlewania kwiatów, warzyw na grządce, drzew i krzewów. Deszczówka może być też stopniowo rozsączana na łące kwietnej lub wykorzystana do zasilenia oczka wodnego.

Co to jest mała retencja

Mała retencja koło domu to:

  • beczka przy rurze spustowej, w której zbiera się deszczówka z fragmentu dachu,
  • zbiornik naziemny lub podziemny gromadzący wodę z całego dachu,
  • instalacja rozsączająca wodę deszczową lub roztopową na większej powierzchni działki,
  • oczko wodne,
  • rabata lub ogród deszczowy zasilane wodą opadową,
  • łąka kwietna obsadzona roślinami wilgociolubnymi.
Zbiornik na deszczówkę
Autor: Ekodren W ramach programu Moja woda można uzyskać dotację pokrywającą koszt zbiornika na deszczówkę i instalacji rozsączającej

Dotacja na małą retencję do 5000 zł

W ramach programu Moja woda można uzyskać do 5000 zł bezzwrotnej dotacji (ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych) na:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien lub wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
  • instalacje rozsączające,
  • zbiornik retencyjny nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny,
  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.
Zbiornik na deszczówkę
Autor: Aquatechnika Zestaw Beczka na deszczówkę z kranem i zbieraczem. Pojemność 250 l, cena 300 zł

Zbiornik na deszczówkę: jak dobrać

Zbiornik do retencjonowania wody opadowej to szczelny pojemnik, który może być naziemny lub podziemny. Aby dobrać odpowiednią wielkość zbiornika na deszczówkę, należy uwzględnić powierzchnię dachu, jego własności, np. spadek i szybkość spływu, wielkość rocznych opadów w danej okolicy oraz szacowane zapotrzebowanie na wodę i planowane jej wykorzystanie. 

Zbiornik na deszczówkę
Autor: Aquatechnika Filtr Terramax do zbierania i jednoczesnego rozsączania wody opadowej z dacho o powierzchni nawet 1000 m2. Cena 4880 zł

Zbiornik retencyjny naziemny

Najprostszym zbiornikiem retencyjnym może być beczka podstawiona pod rynnę, z której będziemy pobierać wodę do konewki. Nieco lepszym rozwiązaniem jest pojemnik ustawiony obok rury spustowej i połączony z nią odpowiednim złączem. Podstawowe oprzyrządowanie to kran w dole zbiornika, do którego można podłączyć wąż ogrodniczy. Dobrze jest, gdy zbiornik na wejściu ma zainstalowany filtr, który będzie zapobiegał zbieraniu się w nim zanieczyszczeń niesionych przez deszczówkę.

Zbiorniki retencyjne naziemne mają objętość 100-300 l, czasem większą. Są wykonywane z tworzyw sztucznych, najczęściej polietylenu. Materiał musi być odporny na czynniki atmosferyczne. Nie powinien ulec odbarwieniu pod wpływem promieniowania UV. Tworzywo sztuczne ma ciemny kolor, żeby nie przepuszczać promieni słonecznych, co ma powstrzymać rozwój flory mikrobiologicznej. Zbiornik, który będzie stał “za domem”, w garażu albo piwnicy nie musi być piękny. Znajdziemy również wiele dekoracyjnych zbiorników naziemnych, które śmiało można postawić obok wejścia do domu lub na tarasie. Często mają one wygodną podstawę i przykrycie, które może stanowić donicę na rośliny. Są zbiorniki na wodę deszczową imitujące kamień, drewno albo elementy małej architektury ogrodowej.

Zbiornik na deszczówkę
Autor: Graf Naziemny zbiornik na deszczówkę może być ukryty w dekoracyjnej obudowie

Zbiornik retencyjny na deszczówkę podziemny

W tym przypadku stosuje się pojemniki o znacznie większej objętości, nawet kilku metrów sześciennych, w których zbiera się wodę z całego dachu i/lub powierzchni utwardzonej na działce. Zbiorniki podziemne mają postać wielkiego walca, spłaszczonej kuli lub prostopadłościanu. Mają nadbudowę stanowiącą komin, przez który można dostać się do wnętrza. Tak wielkie zbiorniki stanowią podstawę systemu wykorzystania wody opadowej na działce. Są wyposażone w filtry, pompę, podzespoły umożliwiające rozprowadzanie wody na wielkiej powierzchni. Wraz ze zbiornikiem podziemnym wykonuje się studnię chłonną, drenaż lub skrzynki rozsączające.

Pojemniki podziemne muszą wykazywać wysoką wytrzymałość mechaniczną. Nie mogą ulec ściśnięciu pod naporem gruntu. Takie zbiorniki mogą mieć bardzo różną konstrukcję. Odpowiednie tworzywo, kształt, wzmocnienia lub przetłoczenia nadają im określoną wytrzymałość. Każdy producent określa warunki, w jakich mogą zostać posadowione w gruncie, np. jak grubą warstwą gleby mogą zostać zasypane, czy mogą znaleźć się w wodach gruntowych albo pod podjazdem samochodów.

Zbiorniki na deszczówkę
Autor: Aquatechnika Zbiornik podziemny na deszczówkę. Pojemność 1000 l, cena 1055 zł

Mała retencja na działce: oczko wodne, rabata deszczowa, łąka kwietna

Urządzeniem małej retencji wody na działce może być też oczko wodne, rabata deszczowa czy łąka kwietna. Na przeprowadzenie takiej inwestycji również można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Moja woda. Oczko wodne można wybetonować albo wykonać w gotowej formie z tworzywa sztucznego. Do jego sprawnego funkcjonowania potrzebna jest pompa napowietrzająca, filtry, można zastosować dekoracyjne oświetlenie. Do oczka wodnego można doprowadzić instalację ze zbiornika zasilającą je okresowo w wodę.

Zbiornik na deszczówkę
Autor: Castorama Oczko wodne to również zbiornik retencyjny
Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego krok po kroku

Żeby zasilać ogród deszczowy warto wykonać instalację kropelkowego zasilania w wodę roślin. Może ona biec bezpośrednio z rur spustowych albo za pośrednictwem zbiornika, co jest bezpieczniejsze. Łąka kwietna najlepiej sprawdza się, gdy rosną w niej rośliny wilgociolubne. Warto więc wykonać ją na terenie obficie zasilanym w wodę kropelkowo lub przez rozsączanie na niewielkiej głębokości. Jednym z elementów łąki kwietnej może być naturalny filtr wodny wykonany w zagłębieniu terenu, w którym stale utrzymywać się będzie wysoki poziom wody, tak żeby można było zasadzić tam rośliny takie jak pałka wodna, kosaćce, tatarak.

Nasi Partnerzy polecają