Rodzaje oczyszczalni stosowanych do indywidualnego oczyszczania ścieków

2011-01-20 13:04

Brak możliwości odprowadzania ścieków do sieci kanalizacyjnej to problem wielu inwestorów. W takiej sytuacji doskonałym sposobem na zagospodarowanie ścieków są przydomowe oczyszczalnie. Do wyboru mamy kilka metod oczyszczania: drenaż rozsączający, złoże biologiczne czy filtr gruntowo-korzeniowy. Warto poznać je wszystkie i wybrać taką, która najlepiej sprawdzi się w naszej sytuacji...

Przydomowe oczyszczalnie stosowane do indywidualnego oczyszczania ścieków
Autor: Piotr Mastalerz

Oczyszczanie ścieków w tak zwanych przydomowych oczyszczalniach (w skrócie POŚ) odbywa się zazwyczaj w dwóch etapach.

Najpierw ścieki z domowej instalacji są odprowadzane do osadnika wstępnego (zwanego również gnilnym), w którym odbywa się ich wstępne oczyszczanie w warunkach beztlenowych. Następnie w zależności od warunków na działce przepływają one grawitacyjnie lub są przepompowywane na drugi stopień oczyszczania, gdzie są doczyszczane w warunkach tlenowych.

Metody oczyszczania ścieków

Metoda, która zostanie zastosowana w drugim etapie oczyszczania ścieków, zależy przede wszystkim od warunków gruntowo-wodnych. Najbardziej znanym, zwykle najtańszym i najczęściej stosowanym sposobem doczyszczania jest drenaż rozsączający. Jeśli tylko pozwala na to wielkość działki i przepuszczalność gruntu, inwestorzy wybierają właśnie oczyszczalnie z drenażem. Jeżeli warunki są pod tym względem niekorzystne, do wyboru są jeszcze oczyszczalnie:

  • z filtrem piaskowym (lub piaskowo- -żwirowym);
  • z wykorzystaniem roślin (gruntowo- -korzeniowe, hydroponiczne, z fitoreaktorem);
  • ze złożem biologicznym;
  • z bioreaktorem z osadem czynnym.