Twoje ciepło, nasza gwarancja – przewodnik po bezpieczeństwie pomp ciepła

2024-10-02 9:47 Materiał sponsorowany

Wybór pomp ciepła jako systemu grzewczego to inwestycja w przyszłość, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Pompy ciepła to technologia, która zyskuje na popularności wśród właścicieli domów, nie tylko ze względu na oszczędności związane z eksploatacją, ale także z uwagi na ich ekologiczny charakter i bezpieczeństwo użytkowania. W artykule przyjrzymy się bliżej zagadnieniu bezpieczeństwa pomp ciepła – czy trzeba się czegoś obawiać kupując pompę ciepła, jakie czynniki chłodnicze są najbezpieczniejsze i jakie korzyści pompy ciepła niosą dla użytkowników. Poznaj przewodnik po bezpieczeństwie pomp ciepła.

Iglotech
Autor: Haier

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają na efektywne ogrzewanie budynków poprzez wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł, najczęściej takich jak powietrze, woda czy grunt. Działają na zasadzie transportu ciepła z jednego miejsca do drugiego – w tym przypadku z otoczenia do wnętrza budynku mieszkalnego. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła nie wytwarza ciepła, ale je przemieszcza, co jest znacznie bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne systemy grzewcze, takie jak kotły na paliwa kopalne.

Iglotech
Autor: Haier

Pompa ciepła – działa jak klimatyzator, czy lodówka

Zasada działania powietrznych pomp ciepła jest prosta i znana wszystkim z innych urządzeń, które mamy już w swoich domach. Urządzenia te funkcjonują podobnie jak klimatyzator w trybie grzania. Ciepło z powietrza krąży w układzie zamkniętym i transportowane jest za pomocą specjalnego czynnika chłodniczego. W przypadku pomp ciepła Haier jest to powszechnie znany i wykorzystywany czynnik R32. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość zmiany stanu skupienia z cieczy w gaz i odwrotnie. Proces za który odpowiada pompa ciepła polega na wymuszeniu przepływu ciepła z miejsca o temperaturze wyższej do miejsca o temperaturze niższej.

Która pompa ciepła jest bardziej bezpieczna – split czy monoblok?

Na co powinni zwrócić uwagę ci, którzy planują kupić pompę ciepła? Jak zrozumieć różnice między typem split a monoblok? Są to dwa rodzaje pomp ciepła, które wyróżniamy przede wszystkim pod kątem dostępnej powierzchni w budynku. Różnią się one budową i sposobem transportowania czynnika chłodniczego, a nie sposobem działania. W wersji monoblok urządzenie posiada wbudowaną instalację grzewczą w jednostce, którą montuje się na zewnątrz budynku. Tą wersję pompy ciepła wybiera się do budynków, w których nie ma kotłowni, bądź dostępna powierzchnia jest ograniczona. Z kolei pompa ciepła Split dedykowana jest tam, gdzie do dyspozycji jest  większa powierzchnia. Bez względu na to jaki rodzaj pompy ciepła wybierzesz – każda pompa ciepła powinna być zamontowana przez specjalistów z doświadczeniem. Tylko firmy, które posiadają odpowiednie certyfikaty autoryzacyjne są w stanie zaproponować 5 letnią gwarancję producenta na urządzenia.

Tak naprawdę aspekt wykonania instalacji grzewczej przez doświadczonego instalatora odgrywa kluczową rolę – poprawne wykonanie instalacji z pompą ciepła, które zagwarantuje optymalną pracę urządzenia i bezpieczeństwo dla wszystkich mieszkańców. Jako doświadczony producent, HAIER stworzył Sieć Autoryzowanych Partnerów, która gwarantuje najwyższy poziom wiedzy i umiejętności Instalatorów. Wybierając Instalatora z  autoryzacyjnej sieci zyskuje się gwarancję, że nasze urządzenie zamontuje specjalista – ekspert z dziedziny grzewczej, który zna pompę, zna jej możliwości i wie jak optymalnie poprowadzić instalację w danych warunkach.

Iglotech
Autor: Haier Pompa ciepła dla każdego jest dobrym rozwiązaniem – najważniejsze jest jednak to, by instalację wykonał dobry fachowiec z doświadczeniem, a takich znajdziesz w Autoryzowanej Sieci Partnerów renomowanego producenta.

Bezpieczeństwo użytkowania pomp ciepła

Jednym z kluczowych aspektów, który zawsze powinien być brany pod uwagę przy wyborze systemu grzewczego, jest jego bezpieczeństwo. Pompy ciepła są urządzeniami, które wyróżniają się pod tym względem na tle tradycyjnych metod ogrzewania. Dzieje się tak za sprawą braku zagrożenia wybuchem i pożarem. W przeciwieństwie do systemów opartych na spalaniu paliw, pompy ciepła nie wykorzystują gazu czy oleju opałowego. Oznacza to, że praktycznie nie ma ryzyka wybuchu ani pożaru spowodowanego wyciekiem paliwa. Dzięki temu pompy ciepła są bezpieczniejsze dla użytkowników.

Przy pompach ciepła praktycznie nie występuje również ryzyko zaczadzenia. Tradycyjne systemy grzewcze, takie jak kotły gazowe czy olejowe, niosą ze sobą ryzyko zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Pompy ciepła eliminują to zagrożenie, ponieważ nie emitują spalin ani innych toksycznych substancji do wnętrza budynku.

5 lat gwarancji na pompę ciepła

Warto zwrócić uwagę na oferowaną gwarancję na urządzenia.

Certyfikowane bezpieczeństwo

Decydując się na zakup pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty i spełnia normy bezpieczeństwa. W Europie obowiązują rygorystyczne standardy, które producenci pomp ciepła powinni przestrzegać. Dlaczego tak jest? Pompy ciepła są projektowane z myślą o łatwości i bezpieczeństwie instalacji. Wszystkie komponenty powinny być starannie przetestowane i certyfikowane, co minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów w trakcie eksploatacji. Jakość i właściwe parametry techniczne pomp ciepła gwarantują certyfikaty pozyskane z najważniejszych w Europie instytucji badawczych. Do najważniejszych certyfikatów wśród pomp ciepła należą HP Keymark, Eurovent, PolREFF.

Iglotech
Autor: Haier Wybierając pompę ciepła warto sprawdzić czy posiada ona certyfikacje cenionych w całej Europie instytucji. Jeżeli nie – warto przemyśleć inny wybór by mieć pewność, że wybiera się sprawdzone urządzenie o gwarantowanych parametrach technicznych.

Twoja pompa ciepła pod stałą kontrolą - Centralny System Zarządzania Producenta

Bezpieczeństwo użytkowania jest na tyle istotne, że warto przed zakupem zweryfikować producenta, dystrybutora, sprawdzić jak długo jest na rynku, czy posiada własną sieć Autoryzowanych Punktów Dystrybucyjnych i czy jest w stanie zapewnić nam bezpieczny produkt z gwarancją.

Jednym z takich producentów jest HAIER ,który w celu zabezpieczenia wieloletniego okresu eksploatacji urządzenia, jako jeden z nielicznych powołał Centralny System Zarządzania Pompami Ciepła. Co to oznacza dla użytkownika tego urządzenia? 

Do ogólnopolskiego systemu zarządzania wprowadzane są wszystkie sprzedane i uruchomione przez Autoryzowane Punkty Serwisowe pompy ciepła. Dzięki temu użytkownik zyskuje dodatkową opiekę producenta i gwarancję urządzenia. Przez cały okres gwarancji pompa ciepła znajduje się w systemie, dzięki czemu każde zgłoszenie użytkownika o serwis czy przegląd jest zarejestrowane i producent ma informacje czy wysłany APS wykonał wszystkie czynności zgodnie z wymaganiami. Producent dzięki temu ma pewność, że urządzenie jest sprawne i działa prawidłowo.  

Iglotech
Autor: Haier Każdy użytkownik pomp ciepła Haier zyskuje dodatkową ochronę – jego pompa ciepła jest zarejestrowana w Centralnym Systemie Zarządzania, dzięki czemu możliwa jest szybka reakcja w przypadku potrzeby serwisowania bądź nagłej awarii.

Serwis urządzeń – dostępny w Polsce

Pompy ciepła to inwestycja na lata, dlatego istotną kwestią jest jak będzie wyglądał proces serwisowania, dostępności części zamiennych, terminów serwisów. Haier dzięki Centralnemu Systemowy Zarządzania Pompami Ciepła gwarantuje niemal natychmiastową reakcję na zgłoszenie oraz krótkie terminy oczekiwania, szybką dostawę części i pełne wsparcie serwisowe dzięki rozbudowanemu zapleczu technicznemu.

Korzyści z inwestycji w pompy ciepła

Inwestycja w pompę ciepła to nie tylko krok w stronę bezpieczniejszego systemu grzewczego, ale także szereg innych korzyści, które przekładają się na wygodę i oszczędności dla użytkownika.

Pompa ciepła – ciepło dla oszczędnych

Współcześnie domy muszą być energooszczędne, w przeciwnym razie rachunki za ich ogrzewanie będą wysokie. Pompy ciepła jako nowoczesny system ogrzewania, charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością energetyczną, co oznacza, że zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne systemy grzewcze. Choć koszt zakupu i instalacji może być  na początku nieco wyższy, to niższe rachunki za ciepło szybko rekompensują tę inwestycję.

Iglotech
Autor: Haier

Polityka neutralności UE  wyraźnie wskazuje kierunek rozwoju systemu ogrzewania – od 2030 r. wszystkie nowe budynki jednorodzinne będą  musiały być bezemisyjne, natomiast w budynkach już istniejących będziemy zobowiązani odchodzić od paliw kopalnych. Potwierdza to dyrektywa budynkowa EPBD.

Budując dom energooszczędny warto przygotować się na nadchodzące zmiany w sposobie ogrzewania budynków. Zmian w kierunku standardu pasywnego, który będzie gwarantem niskiego zapotrzebowania na energię.  Pompy ciepła już teraz są nieodzownym elementem budownictwa energooszczędnego.

Wybierając system grzewczy do swojego domu postaw na bezpieczne rozwiązania. Dom z pompą ciepła Haier zapewni Ci wiele lat wydajnej pracy i ciepła, na którym Ci zależy.Więcej informacji na stronie.

Partnerzy