Czujnik poziomu szamba - jak działa, jak go zamontować, ile kosztuje?

2023-10-19 15:18
szambo kontrola
Autor: Andrzej Szandomirski Kontrola szamba i jego napełnienia jest koniecznością. Warto zainstalować czujnik poziomu szamba

Jak kontrolować poziom szamba? Najłatwiej zamontować czujnik poziomu szamba. Czujnik zapobiegnie jego przepełnieniu i wylaniu się nieczystości na posesję lub „wybiciu” przez najniżej położone urządzenie sanitarne. Jaki czujnik napełnienia szamba wybrać i jak go zamontować?

Kiedy kupuje się działkę budowlaną w okolicy pozbawionej sieci kanalizacyjnej albo położoną z dala od innych zabudowań, trzeba się liczyć z tym, że jedynym sposobem na pozbycie się ścieków będzie odprowadzanie ich do szamba. Wyposażenie działki w bezodpływowy zbiornik na ścieki oraz zadbanie o jego regularne opróżnianie to niestety mało komfortowe rozwiązanie.

Właśnie ze względu na konieczność regularnego wywożenia nieczystości, ale inwestycyjnie znacznie tańsze od oczyszczalni ścieków. Odpowiednio ulokowane szambo po opróżnieniu i oczyszczeniu może być też wykorzystane jako element przyłącza kanalizacyjnego, jeśli w pobliżu działki powstanie w przyszłości sieć kanalizacyjna i nasza działka zostanie do niej przyłączona.

Ścieki nie mogą zalegać w szambie zbyt długo

Pojemność zbiorników na ścieki i związaną z tym częstotliwość ich opróżniania ustala się na podstawie uśrednionych, orientacyjnych wytycznych odnośnie do zużycia wody w gospodarstwie domowym. Czasem szambo napełni się szybciej, niż się spodziewamy, innym razem zaplanowaną w regularnym terminie wizytę firmy asenizacyjnej można by z powodzeniem przesunąć na późniejszy termin, bo w zbiorniku jest jeszcze spory zapas miejsca.

Komfort oraz koszty budowy szamba i eksploatacji są ważne, ale ważniejsze jest dopasowanie pojemności szamba do ilości powstających ścieków i właściwego czasu ich przebywania w zbiorniku. Nie powinien on być dłuższy niż 10-14 dni, bo po takim okresie zaczyna się proces fermentacji, w wyniku którego ze ścieków wydziela się metan. W niesprzyjających okolicznościach może on być nawet przyczyną zatrucia lub wybuchu szamba.

Wymaganą pojemność zbiornika (V) oblicza się przez pomnożenie czasu przetrzymywania ścieków (T), liczby domowników (n) i ilości powstających ścieków (q) według wzoru:

V = T • n • q [dm³]

Jeśli przyjmiemy, że każdy z członków czteroosobowej rodziny zużywa dziennie 100 l wody, czyli wytwarza mniej więcej 95 l (dm3) ścieków i będą one wywożone co 10 dni (warto przyjąć ze trzy dni rezerwy na nieprzewidziane sytuacje).

Jak działa czujnik poziomu szamba?

Problem może rozwiązać sygnalizator poziomu napełnienia szamba. Taki czujnik poziomu szamba składa się z pływaka zainstalowanego wewnątrz zbiornika i centralki z panelem sygnalizacyjnym odbierającej od niego sygnały.

Panel umieszcza się w budynku, najlepiej w pomieszczeniu, do którego ktoś z domowników wchodzi co najmniej raz dziennie. Powinien być zamontowany w widocznym miejscu i podłączony do instalacji elektrycznej 230 V przez zasilacz 12 V.

Osiągnięcie poziomu alarmowego napełnienia szamba jest sygnalizowane zapaleniem się diody oraz sygnałem dźwiękowym (można go wyłączyć). Zapas czasu, jaki pozostaje od tego momentu do chwili, kiedy ścieki rzeczywiście mogą się wylać ze zbiornika ustala się podczas instalowania sondy. Wylicza się go w przybliżony sposób na podstawie średniego dziennego zużycia wody. Powinien umożliwić zamówienie wozu asenizacyjnego bez konieczności istotnego ograniczania się w korzystaniu z kanalizacji.

Jak zamontować czujnik poziomu szamba?

Czujnik poziomu szamba może być montowany we wszystkich rodzajach zbiorników, nowych i używanych. Montaż czujnika nie wymaga wchodzenia do wnętrza szamba. Dobrym rozwiązaniem może być też zastosowanie czujnika poziomu szamba bezprzewodowego.

W zależności od rodzaju zastosowanego sygnalizatora z chwilą otrzymania sygnału o przepełnieniu centralka może automatycznie wysyłać wiadomości zgodnie z zaprogramowanym wcześniej schematem - do właściciela posesji i/lub wprost do firmy asenizacyjnej.

Ile kosztuje czujnik poziomu szamba?

Koszt czujnika poziomu szamba wynosi około 200-400 zł.

Ile kosztuje opróżnianie szamba

Koszt opróżniania szamba zależy od jego wielkości. Ponieważ wielkość szamba jest jednym z czynników wpływających na koszt wywozu ścieków, warto wybrać zbiornik o pojemności zbliżonej do wyliczonej, alei bliskiej pojemności wozów asenizacyjnych, jakimi dysponuje lokalne przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem płynnych nieczystości.

Im większy zbiornik, tym wyższa cena wynajęcia pojazdu. Dodatkowo może się też pojawić opłata za koszty dojazdu. Wywiezienie szamba wozem asenizacyjnym o wielkości nieprzekraczającej 4 m³ kosztuje niespełna 200 zł, a takim, w którym zmieści się 6 m³ nieczystości -  250-300 zł. Koszt opróżnienia szamba o pojemności 10 m³ odpowiednim do tego pojazdem to wydatek 390-440 zł.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają