Spis treści
Pan Jan zapytał na grupie Muratora „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową”: gdybyście mogli wybierać jeszcze raz, to szambo czy oczyszczalnia?
Oczyszczalnia droższa, ale lepsza
Członkowie grupy odpowiadają:
- Oczyszczalnia. Szambo było wywożone co 1,5 miesiąca, trzeba było się spinać, żeby na czas zamówić wywóz.
- Oczyszczalnia jest droższa o 5-6 tys. zł od szamba, a taka kwota zwraca się w 1,5 roku dzięki oszczędnościom na kosztach wywozu nieczystości.
- Przy oczyszczalni płacisz za wywóz raz na rok (jak nie rzadziej), przy szambie raz w miesiącu. Policz sobie koszty wywozu nieczystości w ciągu paru lat, dodaj do tego koszt inwestycji i zobaczysz co się bardziej opłaca.
- Wciąż oczyszczalnia, bo oprócz wybierania nieczystości raz w roku zamiast kilkunastu razy, jest do wykorzystania biologicznie oczyszczona woda - do podlewania roślin (hortensje, rozplenice i lawenda rosną jak szalone). Na szambo zdecydowałbym się jedynie w sytuacji, kiedy miałbym pewność, że w ciągu kilku lat zostanie doprowadzona do posesji miejska kanalizacja.
- My mamy szambo 10 m3 i co trzy miesiące wywozimy, więc tylko trzeba pamiętać, żeby zadzwonić co 3 miesiące.
- Oczyszczalnia, pod warunkiem, żeby nie miałbym samej gliny na działce.
- U mnie glina oraz ił. Została zrobiona studnia chłonna i boczne odejście do rowu.
- My przy 100% gliny mamy oczyszczalnię i zbiornik 10 m3. Wodę ze zbiornika używamy do nawadniania ogrodu. Już ponad 2 lata i zero problemów.
- U mnie też glina i wykonawca podpowiedział wykonanie zbiornika trzykomorowego i trzech dużych studni chłonnych. Działa od trzech lat bez zarzutu.
- Wystarczy dowieźć kilka ciężarówek piachu i zamienić glinę na ten piach w miejscu rozsączania. Wystarczą trzy ciężarówki (około 40 m3). Do tego kosze rozsączające.
- Jeżeli w planach na 2-3 lata jest kanalizacja miejska/gminna, to nie dostanie się zgody na budowę oczyszczalni. Ci co mają szambo, mają obowiązek przyłączenia się do kanalizacji, a ci co mają oczyszczalnię - nie.
Dołącz do grupy "Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową" i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.
Zobacz też:
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaka cena z montażem?
- Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Te 6 rzeczy musisz wiedzieć przed budową!
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Ekspert Muratora podsumowuje:
Wybudowanie szamba kosztuje o co najmniej parę tysięcy złotych mniej niż zamontowanie oczyszczalni, ale jego eksploatacja jest znacznie droższa niż utrzymanie indywidualnej oczyszczalni ścieków. Taka inwestycja zwróci się zatem dopiero po kilku latach.
Warte podkreślenia zalety oczyszczalni w porównaniu z szambem to:
- wygodna i tania eksploatacja - można zapomnieć o konieczności systematycznego wywożenia ścieków i związanych z tym wydatkach,
- ekologia - zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach poddane naturalnym procesom biologicznym rozkładają się w oczyszczalni do prostych związków mineralnych nieszkodliwych dla środowiska,
- bezpieczeństwo - gdy oczyszczalnia jest właściwie dobrana i odpowiednio eksploatowana, opuszczająca ją ciecz może być bez obaw odprowadzana do gruntu, rzeki albo rowu melioracyjnego. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla indywidualnych ujęć wody.
