Z czego budować dom? Jakie materiały są najlepsze?
Z czego budować dom? Jakie materiały są najlepsze, najcieplejsze, a z których najłatwiej się buduje? Wyjaśniamy.
Wszystkie dostępne obecnie materiały do budowy domu są wystarczająco dobrej jakości, żeby zbudować z nich trwały i solidny dom. Ale pytanie, z czego budować, jest ciągle zadawane przez inwestorów. Mimo że produkty do budowy domu są dobrej jakości, warto wybrać takie, które spełnią nasze oczekiwania i zmieszczą się w budżecie, który mamy na budowę. I nie da się ukryć, że poszczególne materiały budowlane mają odmienne cechy mogące zaważyć na decyzji, który z nich wybrać do budowy domu.
Spis treści
- Z czego budować?
- Kiedy wybrać beton komórkowy do budowy
- Kiedy wybrać ceramikę do budowy?
- Galeria: Najładniejsze domy w Polsce zbudowane w 2021 r.
- Kiedy wybrać silikaty?
- Kiedy wybrać keramzytobeton?
- Z czego budować - jakie materiały są najcieplejsze?
- Jakie materiały budowlane są najcichsze?
- Z czego najłatwiej budować?
- Z czego budować - jakie materiały są najbardziej trwałe?
- Jak materiały do budowy najłatwiej kupić?
Z czego budować?
Niezależnie od wyboru konkretnego materiału do budowy domu, ściany murowane cenimy za solidność, komfort akustyczny i odporność na ogień. Niestety w ostatnim czasie materiały budowlane podrożały, więc wcześniejsze plany trzeba zweryfikować. Więcej na temat tego Ile kosztuje obecnie budowa domu - przeczytaj TUTAJ >>>
W technologii murowej wznosi się ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne oraz ściany działowe. Do wyboru są cztery materiały, z których możemy zbudować dom, oferowane w różnych wariantach:
Najpierw musimy się zdecydować na rodzaj ścian (jedno-, dwu- lub trójwarstwowa) i metodę murowania (na zaprawę, klej, piankę). Konieczne jest ustalenie, czy wszystkie ściany w domu zbudujemy z tego samego materiału. Zastanawiając się, z czego budować, najczęściej kierujemy się ceną materiałów budowlanych, izolacyjnością termiczną lub akustyczną. Często decyduje też dostępność danego materiału w okolicy budowy. Jesteśmy też podatni na sugestie wykonawców oraz projektantów, co poniekąd jest słuszne, bo fachowcy mają większą wiedzę na temat budowy niż my. Jednak o wyborze ceramiki zamiast silikatów lub betonu komórkowego zamiast keramzytobetonu przeważnie przesądzają niuanse. Podsumujemy więc dostępną wiedzę na temat tych materiałów budowlanych i podkreślimy cechy, na które faktycznie warto zwracać uwagę przed zakupem.
Kiedy wybrać beton komórkowy do budowy
Beton komórkowy to najlepszy materiał do samodzielnej budowy domu. Jeśli chcemy sami murować ściany bez pomocy fachowców, kupmy bloczki z betonu komórkowego. Są dość lekkie oraz łatwe do obróbki – cięcia, wiercenia, frezowania i szlifowania. Beton komórkowy jest bardzo popularnym materiałem, kupimy go w każdym składzie budowlanym.
NIE przegap: Jak budować z betonu komórkowego
Beton komórkowy niskiej gęstości (300–500 kg/m3) to materiał o wysokiej izolacyjności termicznej, więc warto go wybrać do budowy domów z założenia energooszczędnych. Bloczki gęstości 300 kg/m3 mają współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,075 W/(m·K). Jest on tym lepszy, im niższa jego wartość. Przy takiej gęstości i grubości ściany 40 cm współczynnik U może wynieść zaledwie 0,19 W/(m2∙K), i to bez ocieplenia, czyli dla ściany jednowarstwowej. Dodajmy, że wymagana przepisami wartość tego współczynnika nie może przekroczyć 0,20 W/(m2∙K). DO budowy ścian warstwowych z ociepleniem najczęściej stosuje się bloczki klasy 600, których współczynnik λ = 0,14-0,17 W/(m·K). Ponadto beton komórkowy to materiał, który sprawdza się bardzo dobrze, kiedy projekt zakłada wykonanie ścian łukowych.
Kiedy wybrać ceramikę do budowy?
Podstawowym kryterium wyboru ceramiki jest jej naturalne pochodzenie. Powstaje z gliny. Ceramika to materiał z bogatą tradycją, który budzi zaufanie. Warto ją polecić tym, którzy nie chcą daleko szukać i zamierzają kupić materiały blisko budowy. Pustaki i cegły ceramiczne są wszędzie dostępne. Oferują je duże koncerny i małe cegielnie. Ceramika budowlana, obecnie w znacznej większości poryzowana, a zatem cieplejsza od tradycyjnej, pozwala wznosić ściany o dużej izolacyjności termicznej.
NIE przegap: Jak budować z ceramiki
Najcieplejsze są pustaki wypełnione wełną mineralną. Ich współczynnik λ = 0,08 W/(m·K). Można więc do ich ocieplania użyć mniej wełny lub styropianu niż w przypadku produktów „zimniejszych”. Szlifowane pustaki z ceramiki poryzowanej są najlepszą propozycją dla tych, którym się spieszy z budową. Można je murować na pianę poliuretanową, a to oznacza, że prace postępują znacznie szybciej, niż gdyby w użyciu była którakolwiek zaprawa. A poza tym budowa nie jest aż tak uzależniona od temperatury, bo pianę można nanosić nawet wówczas, gdy słupek rtęci zejdzie do -5ºC.
Galeria: Najładniejsze domy w Polsce zbudowane w 2021 r.
Autor: Tom Kurek
Projekt: PL.architekci/Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, zespół: Agnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska
Kiedy wybrać silikaty?
Silikaty do budowy domu wybierz, gdy zależy Ci na ścianach wyjątkowo twardych i mocnych. Silikaty nie są ciepłe. Wymagają solidnej termoizolacji. Są natomiast ciche i warto je polecić do wznoszenia wszelkich ścian wewnątrz budynku. Na bloczki wapienno-piaskowe zdecyduj się, jeśli chcesz mieć w domu przyjemny mikroklimat i nie lubisz, gdy zmiany temperatury w domu następują nagle. Silikaty są ciężkie i mają dużą gęstość, dlatego dobrze akumulują ciepło. Powoli się nagrzewają i stopniowo wychładzają.
NIE przegap: Jak budować z silikatów
Jeśli chcesz budować w sposób ekologiczny, silikaty są najlepszym wyborem spośród opisywanych tu materiałów. Powstają z wapna i piasku. Do ich wytworzenia nie używa się szkodliwych substancji chemicznych, a sam proces produkcji jest z pewnością mniej energochłonny niż wypalanie gliny.
Kiedy wybrać keramzytobeton?
Keramzytobeton do budowy domu polecamy wszystkim szukającym budulca na ściany lekkie, ciepłe i ciche. Bloczki i pustaki z keramzytobetonu dobrze spełniają wszystkie te kryteria. Wśród elementów z keramzytobetonu znajdziemy bloczki wypełnione styropianem. Można z nich budować nawet ściany nieocieplone, a i tak z powodzeniem uda się spełnić surowe wymogi dotyczące izolacyjności termicznej. Ściany z keramzytobetonu łatwo też wykończyć tynkiem, bo dobrze trzyma się on ich chropowatej powierzchni. Keramzytobeton śmiało polecamy też tym, którzy zamierzają zbudować bardzo ciche ściany wewnętrzne. Do tego celu przeznaczone są specjalne pełne bloczki akustyczne.
NIE przegap: Jak budować z keramzytobetonu
Zrobiliśmy krótki przegląd materiałów do budowy, natomiast w dalszej części artykułu wskażemy liderów w różnych kategoriach. To bardzo dobra podpowiedź z czego budować!
Z czego budować - jakie materiały są najcieplejsze?
Oto najcieplejsze obecnie materiały budowlane. Porównując materiały na ścianę dwuwarstwową grubości 24-25 cm, najcieplejsze są bloczki z betonu komórkowego, bo mają współczynnik przewodzenia ciepła λ nawet 0,09 W/(m·K) dla gęstości 400 kg/m3. Jeśli ocieplimy je 12-centymetrową warstwą styropianu o współczynniku λ = 0,042 W/(m·K), ściana będzie miała współczynnik U = 0,18 W/(m2·K).
Najcieplejsze pustaki ceramiczne grubości 25 cm mają λ = 0,17 W/(m·K) i żeby ściana miała współczynnik U spełniający wymogi Warunków technicznych, czyli nie większy niż 0,20 W/(m2·K), do jej ocieplenia trzeba by zastosować 15 cm takiego samego styropianu. Gdybyśmy jednak sięgnęli po pustaki ceramiczne wypełnione wełną, sama ściana grubości 30 cm miałaby U = 0,26 W/(m2·K), jednak pod warunkiem że do murowania zostałaby użyta piana poliuretanowa. Po jej ociepleniu materiałem o lambdzie 0,040 i grubości 14 cm U ściany osiągnęłoby wymagane 0,20 W/(m2·K). Więcej na temat tego jak ocieplić dom - czytaj TUTAJ >>>
Jakie materiały budowlane są najcichsze?
Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną materiałów budowlanych, nic nie zagrozi keramzytobetonowi, ale tylko jeżeli ściana powstaje z pełnych bloczków. Ich wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw przy grubości muru 18 cm wynosi 58 dB. Warto również pamiętać, że gruby tynk (1,5-2 cm) poprawi izolacyjność o dodatkowe 2-3 dB. Jeśli już zdecydujesz się na budowę, skorzystaj z doświadczeń inwestorów, którzy podpowiadają: Chcę budować dom, od czego zacząć? Czyli jak zorganizować budowę
Z czego najłatwiej budować?
Sprawdzamy, jakie materiały budowlane są najłatwiejsze w budowie. W tej kategorii pierwszeństwo przypada betonowi komórkowemu. Bloczki są lekkie i łatwe do cięcia. Mają pióra i wpusty, dzięki którym nie trzeba już robić spoin pionowych między poszczególnymi elementami. Uchwyty wyprofilowane w bocznych krawędziach znacznie ułatwiają przenoszenie. Bruzdy instalacyjne w betonie komórkowym da się wykonać, nawet używając prostych ręcznych narzędzi. Do wiercenia otworów nie trzeba wiertarki z udarem, a tym bardziej młotowiertarki. Zaletą betonu komórkowego jest też to, że nawet gdy któraś warstwa nie wyjdzie idealnie prosto, można ją wyrównać, szlifując bloczki.
Z czego budować - jakie materiały są najbardziej trwałe?
Najsolidniejsze materiały do budowy, czyli jakie? Jeśli za wyznacznik solidności uznamy wytrzymałość materiału na ściskanie, to liderem zostają silikaty. Bloczki wapienno-piaskowe używane do budowy mają bowiem wytrzymałość w przedziale 10-25 MPa. Przeczytaj też nasz reportaż o doświadczeniach osób, które już zbudowały: W jakiej technologii i z jakich materiałów budowane są domy - doświadczenia inwestorów
Jak materiały do budowy najłatwiej kupić?
Najłatwiej budować z tego, co jest łatwo dostępne i ma najszerszy asortyment. Murując ściany domu, potrzebujemy nie tylko elementów podstawowych. Liczą się też elementy uzupełniające do budowy, ułatwiające szybkie i poprawne wznoszenie ścian, oraz produkty do budowy nadproży i wieńców. Całość nosi nazwę systemu. Obejmuje on nawet firmowe zaprawy lub elementy do zbrojenia i mechanicznego łączenia ścian (kotwy płaskie). Pod tym względem najbogatszą ofertę znajdziemy u producentów ceramiki poryzowanej. Oprócz zwykłych pustaków dostarczają też połówkowe i narożnikowe. Mają na składzie gotowe belki nadprożowe albo kształtki U ułatwiające wykonywanie nadproży żelbetowych. Niektórzy oferują ponadto kształtki L pełniące funkcję szalunku traconego podczas betonowania stropu i robienia wieńca żelbetowego. Z ceramiki wykonuje się też pustaki wentylacyjne i stropowe. Nie zapominajmy również o cegłach stosowanych obecnie głównie jako materiał uzupełniający podczas murowania z pustaków. Dopełnieniem są zaprawy murarskie i piana do murowania z pustaków szlifowanych.