Magiczne drewniane domki z kolorowymi okiennicami. Nie ma takich nigdzie indziej

2024-10-10 15:32

Podlasie to spokój, sielskie drewniane domki i cały czas otwarte okiennice. Tak, właśnie okna są najważniejsze na jednym z podlaskich szlaków kulturowych – mowa o Krainie Otwartych Okiennic. To szlak, obejmujący trzy podlaskie wsie: Soce, Puchły i Trześcianka. Takich okien i drewnianej architektury nie spotkacie nigdzie indziej.

Spis treści

  1. Kraina Otwartych Okiennic - co to jest?
  2. Kraina Otwartych Okiennic - mapa
  3. Kolorowe cerkwie na Podlasiu
  4. Kraina Otwartych Okiennic i atrakcje w pobliżu

Kraina Otwartych Okiennic - co to jest?

Kraina Otwartych Okiennic to magiczny szlak na Podlasiu. Miejsca, które tam można zobaczyć to esencja tego regionu.

Jak podkreślają przedstawiciele Podlaskiej Organizacji Turystycznej, Kraina Otwartych Okiennic to przede wszystkim wyjątkowa drewniana architektura, niezwykłe snycerskie zdobienia i kolorowe – zawsze otwarte – okiennice. Niespotykane w innych regionach Polski ornamenty wywodzą się z rosyjskiego budownictwa ludowego. Region ten zamieszkuje głównie ludność prawosławna, która nadal kultywuje swój folklor, widoczny nie tylko w zabudowie, ale też obrzędowości i gwarze.

Kraina Otwartych Okiennic - mapa

Malownicze drewniane domki, jakie można zobaczyć we wspomnianych wsiach mają jedną wspólną cechę – wspaniałe, zawsze otwarte i kolorowe okiennice. Do tego niezwykłe ornamenty, jakimi przyozdabia się domy są charakterystyczne właśnie dla tej okolicy.

Trzcianka, Soce i Puchły to wsie usytuowane na południe od Białegostoku. Mówią, że to trzy bajkowe wręcz wioski. Spacer po nich jest jak spacer w przeszłość.

Polecamy też: Kupili dom, który ma 200 lat. "Jestem zakochana" - mówi Natalia. Zakochana w Podlasiu

Kolorowe cerkwie na Podlasiu

Kraina Otwartych okiennic na Podlasiu to jednak nie tylko drewniane domy ale także bardzo ciekawe przykłady innej drewnianej architektury – mowa o cerkwiach, bo większość mieszkającej tu ludności jest właśnie wyznania prawosławnego.

Na szczególną uwagę zasługuje cerkiew w Trześciance. Jest intensywnie zielona. To cerkiew parafialna pw. Św. Michała Archanioła z 1864 roku

W Puchłach z kolei świątynia ma kolor niebieski. To cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej, uważana za jedną z najpiękniejszych na tych terenach.

Cerkwie nie są otwarte przez cały czas. Można do nich wejść najczęściej podczas niedzielnego nabożeństwa.

Listen to "Kocioł - na węgiel czy biomasę. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.

Kraina Otwartych Okiennic i atrakcje w pobliżu

Kraina Otwartych Okiennic jest piękna, ale warto tez odwiedzić pobliskie wsie – Ciełuszki, Pawły, Dawidowicze, Ryboły, Ploski, Plutycze. Tam również można zobaczyć, stare zdobione drewniane domy, przydrożne krzyże i cerkwie.

Czytaj też: Na Podlasiu po angielsku – dom pod białoruską granicą, urządzony w duchu english cottage

Jedną z atrakcji tego regionu stanowi też stalowy 120-metrowy „wędrujący most” nad Narwią. Stoi między miejscowościami Ryboły i Ploski. Jego przęsła pochodzą z tzw. mostu ferdońskiego, zbudowanego przez Niemców w 1893 r. na Wiśle w Bydgoszczy i wysadzonego z końcem II wojny światowej przez wycofujące się wojska niemieckie. Pozostałe elementy tego samego mostu znajdują się m.in. nad Odrą, Bugiem i Sanem.

Murator Google News
Autor:
Pozostałe podkategorie