Konfigurator okien: jak korzystać z kalkulatora okien online
Konfigurator okien to bardzo pomocne narzędzie i warto z niego skorzystać zanim złożymy zamówienie. Kalkulatory okien dostępne są online na stronach internetowych firm handlujących stolarką.
Projektant domu przeważnie nie określa szczegółowych parametrów okien, ograniczając się do zaznaczenia, by ich współczynnik Uw nie był wyższy, niż nakazują przepisy. Nie narzuca nam też materiału, z jakiego będą ramy okienne. Zanim więc złożymy zamówienie, powinniśmy się trochę podszkolić. Rozwikłać tajemnicze symbole, którymi opisywane są okna, poznać opinie o producentach, zorientować się, jakie funkcje mogą poprawić komfort obsługi. Później mamy dwie drogi do wyboru: albo udamy się do firmy handlującej oknami, by ustalić wszystko z konsultantem, albo dokonamy zakupu okien przez internet. W obu przypadkach warto skorzystać z konfiguratora okien.
Konfiguratory okien są zamieszczone na stronach internetowych firm handlujących stolarką. Taki kalkulator okien pomoże się nam zorientować w ofercie, dostępnych parametrach, możliwych wariantach wymiarowych czy podziałach. Na koniec poznamy cenę okien i zobaczymy, jak zależy ona od koloru, dodatkowych akcesoriów i parametrów cieplnych. Konfigurację okien możemy zakończyć zakupem, ale radzimy powstrzymać się przed taką decyzją i spotkać z handlowcem, który odpowie na dodatkowe pytania i bardzo często może udzielić dodatkowego rabatu na okna.
Ale na pewno kalkulatory okien dostępne online pomagają szybko porównać oferty różnych producentów. Oddzielne kalkulatory są oferowane przez producentów okien drewnianych, plastikowych i okien aluminiowych. Jedne od razu podają nam wycenę, inne proszą o podanie adresu mailowego, na który zostanie wysłana szczegółowa oferta. Jak się korzysta z konfiguratora okien?
Konfigurator okien: jak z niego skorzystać krok po krok
Jeśli chcemy skorzystać z kalkulatora okien dostępnego online najpierw zawsze wybiera się to, co najistotniejsze, czyli rodzaj okna: drewniane, plastikowe, kompozytowe, okna drewniano-aluminiowe lub z aluminium.
Wpisujemy też wymiary okien. Później konfigurator okien kieruje nas do poszczególnych modeli. Przeważnie oferowane są trzy standardy: podstawowy, wyższy i energooszczędny. Czasem w konfiguratorze wybór jest poszerzony także o modele okien antywłamaniowe lub okna przesuwne.
Gdy zdecydowaliśmy się na standard, następnie w konfiguratorze okien wybieramy kolor. Ustalamy przy tym, czy ten sam sposób wykończenia ma być zastosowany z obu stron okna, czy wewnątrz będzie inny niż od strony elewacji.
Przeczytaj też:
Kolory okien: jak je dopasować do elewacji i wnętrza domu >>>
Później w konfiguratorze wybieramy typ – okna nieotwieralne lub otwieralne, jedno – lub kilkuskrzydłowe, zwykłe albo okna tarasowe, okna pionowe bądź poziome. Do wyboru mamy zwykle rodzaj zestawu szyb: standardowy albo termoizolacyjny, ewentualnie antywłamaniowy.
Następnie korzystając z konfiguratora okien pozostaje nam wybór drobiazgów, które jednak mają duży wpływ na cenę: klamki, szprosy, oraz dodatkowe wyposażenie: nawiewniki okienne, rolety, okucia o niestandardowych funkcjach. Na koniec zostanie wyświetlona w konfiguratorze wybrana specyfikacja okna oraz to, co najważniejsze – jego cena, bardzo często z opcją montażu lub bez. W ten sposób możemy skonfigurować po kolei wszystkie okna z projektu i zorientować się, ile pieniędzy musimy na nie przyszykować.
Przeczytaj też:
Cennik okien. Ile kosztują okna do domu - liczymy koszty >>>>
Niestety, konfiguratory okien mają różne wady. Prawie żaden nie uwzględnia w specyfikacji tego, jaka będzie ostatecznie izolacyjność całego okna. Wiele z nich pomija też tak istotne kwestie jak rodzaj okuć, współczynnik przenikania ciepła przez szyby, modele klamek. Jak widać, konfigurator nie zastąpi handlowca, który służy radą oraz może zaproponować dodatkowe warianty, na przykład niestandardowy kształt okien, kolor z palety RAL, szyby, które trzeba sprowadzić na zamówienie. Z konfiguratorem nie zdołamy się też potargować, a ze sprzedawcą – tak.
Wycena okien w konfiguratorze: jak uniknąć okien za drogich?
Najcenniejszą informacją, jakiej oczekujemy po skonfigurowaniu okna, jest jego cena. Co zrobić, jeśli okna kosztują zbyt dużo? Na jakości, izolacyjności, funkcjonalności okien nie powinno się oszczędzać. Jak zatem odchudzić rachunek? Proponujemy zrezygnować z elementów przydatnych, ale nie zawsze potrzebnych. Przykładem mogą być szprosy. Nie dość że podnoszą koszt, to ograniczają przepływ światła. Służą wyłącznie ozdobie, a podnoszą cenę okna o kilkadziesiąt procent. Innym produktem nie każdemu potrzebnym jest klamka z zamkiem. Wyposażone powinny w nią być głównie okna antywłamaniowe i te zamontowane w pokojach małych dzieci. Nie chcąc nadwerężyć budżetu, strzeżmy się jak ognia okien o nietypowych kształtach – wszelkie owale, trójkąty lub elipsy kosztują niemal 70% więcej niż przeszklenia prostokątne. Każdy kolor inny niż biały wymaga dopłaty. Jeśli zatem barwa ram nie będzie miała znaczenia dla stylistycznego wyrazu elewacji, pozostańmy przy bieli. W innym razie cena za każde okno wzrośnie o 10-20%, a gdy zechcemy mieć inny kolor na zewnątrz, a inny od środka – spodziewajmy się dopłaty bliskiej 30%.