Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa

2019-09-25 13:20 Anna Kazimierowicz

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz identyczny wzór dają wrażenie harmonii i porządku na elewacji. W nowych domach to standard.

Jeśli chcesz kupić komplet złożony z drzwi wejściowych i bramy garażowej, najpierw wybierz bramę, bo liczba sposobów jej wykończenia, wzorów i kolorów jest mniejsza. Producenci mają przygotowane różne warianty bram i drzwi pasujących do siebie. Również producenci drzwi wejściowych w prowadzają na rynek wzory z przetłoczeniami takimi jak w bramach. Są to zwykle drzwi stalowe lub aluminiowe.

Najprostszy wybór

To decyzja, żeby w twoim domu zostały zamontowane gładka brama i gładkie drzwi pomalowane na kolor z palety RAL. Jeśli wybierzesz białe lub brązowe, zapłacisz najmniej. Każdy producent bram ma w swojej ofercie kilka-kilkanaście najpopularniejszych kolorów, które są w stałej sprzedaży, dlatego są tańsze. Do wielu z nich ma także dopasowane drzwi. Gdy chcesz zastosować produkty innego koloru, do wyboru jest ponad 200 barw z palety RAL, na które mogą być pomalowane drzwi i brama. Te muszą być robione na zamówienie.

Komplet - drzwi wejściowe i brama garażowa
Autor: Piotr Mastalerz Dopasowanie wzoru i barwy nie stanowi problemu, bo producenci bram i drzwi mają w ofercie takie komplety

Przetłoczenia w bramie garażowej i drzwiach wejściowych

Bramy garażowe mają płaszcz zbudowany z blachy stalowej, która może być płaska lub różnie wyprofilowana. W bramach uchylnych to najczęściej blacha trapezowa o przetłoczeniach w kształcie litery T i pionowym wzorze. Segmentowe mają poziome panele o szerokości mniej więcej 50 cm, które mogą mieć dodatkowe węższe poziome przetłoczenia. Są już bramy uchylne z poziomymi przetłoczeniami takimi samymi jak w segmentowych. W kolekcjach bram uchylnych i segmentowych są także wzory kasetonowe, czyli składające się z kilku powtarzalnych przetłoczeń w kształcie wypukłego prostokąta lub kwadratu. Wśród drzwi wejściowych znajdziesz takie z przetłoczeniami w poziome pasy jak w bramach segmentowych lub z kasetonami.

warto wiedzieć
Brama segmentowa Hormann

Autor: Hörmann

Dzięki zastosowaniu czujnika wilgotności, brama może się automatycznie uchylać w celu zapewnienia lepszej wentylacji.

Bramy segmentowe Hörmann

Regularne wietrzenie garażu jest szczególnie ważne w przypadku bram ocieplanych zamontowanych w niewłaściwie izolowanych garażach. Wybierając bramy segmentowe Hörmann, wentylacja garażu może odbywać się przez uchylenie najwyższego segmentu bramy (wyposażenie opcjonalne), co uniemożliwia przedostawanie się do garażu zanieczyszczeń, liści i małych zwierząt. Garaż można także wyposażyć w dodatkowy czujnik klimatyczny, który automatycznie reguluje wentylację.

Garaż i drzwi
Autor: Marcin Czechowicz | Projekt domu: Maciej Janeczek Ciemne bramy garażowe i drzwi wyraźnie odcinają się od bieli elewacji, przyciągając uwagę

Struktura

Blacha zastosowana w płaszczu bramy może mieć różną strukturę powierzchni: gładką, mikroprofilowaną lub naśladującą strukturę drewna czy innych materiałów (woodgrain, decograin, pearlgrain, silkgrain itp.). Blacha strukturyzowana nie jest używana przez producentów drzwi. Nieliczni producenci bram mają drzwi stalowe z blachy o strukturze piasku, na przykład decograin.

Garaż i drzwi
Autor: Piotr Mastalerz | Projekt domu: Katarzyna Słupeczanska Producenci często oferują drzwi garażowe dokładnie dopasowane odcieniem do drzwi wejściowych

Okleiny na drzwi i bramy

Gdy kupujesz drzwi i bramę u tego samego producenta, możesz wybrać modele pokryte modnymi obecnie okleinami, najczęściej drewnopodobnymi. Będą idealnie do siebie pasować. Folie do oklejania bram i drzwi produkuje wiele firm. Często mają w ofercie wzory o takiej samej nazwie. Ale popularne w tej chwili orzech, mahoń czy złoty dąb u producenta X wyglądają inaczej niż u producenta Y. Czasem te różnice mogą być minimalne. Jeśli jednak chciałbyś dokonać takiego wyboru, najlepiej sprawdzić nie tylko nazwę słowną, ale także oznaczenie cyfrowe i producenta okleiny. Wtedy będziesz mieć pewność, że wzór i kolor okleiny będą takie same. Warto zwrócić uwagę na pewien drobiazg. Okleiny na drzwiach są układane tak, że wzór jest pionowy. W bramach garażowych – odwrotnie – wzór jest poziomy.

Garaż i drzwi
Autor: Mirosław Krogulec Bramy i drzwi z drewnianej okładziny nie tracą na popularności

Pochwyty i naświetla

Na bramie garażowej nie mocuje się pochwytów. Zwykle jest tam tylko klamka do otwierania awaryjnego. Może ona mieć taki sam kolor jak ta w drzwiach wejściowych, ale nie kształt, bo są to zupełnie inne kolekcje wyposażenia. Trudno jest znaleźć takie same naświetla do bramy i drzwi. Ten element jest rzadko stosowany w bramach garażowych.

Zobacz też:

Warto wiedzieć
Brama drewniana

Autor: GettyImages

Bramy drewniane

Nieliczni producenci bram garażowych mają w swojej ofercie bramy segmentowe lub uchylne zbudowane z drewna. Są one najczęściej malowane lazurami, tak żeby wyeksponować strukturę drewna i usłojenie. Nie mają do nich jednak drzwi wejściowych, tylko techniczne. Próba dopasowania do nich drzwi kupionych w innej firmie lub zamówionych u stolarza może skończyć się niepowodzeniem. Drzwi drewniane są malowane farbami lub lazurami bądź okleinowane. Możesz zamówić drzwi z tego samego gatunku drewna, trudniej będzie z zabarwieniem. Chyba że od producenta bramy uzyskałbyś informacje o rodzaju zastosowanej lazury i byłaby ona dostępna na naszym rynku.

WIDEO: Nowoczesna brama garażowa

Nowoczesna brama garażowa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak wybrać solidną, bezpieczną i piękną bramę garażową?

Zakup dobrej bramy garażowej nie jest prosty. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, nie tylko dotyczących rozmiarów naszego domu i kosztów. Bramę wybieramy na lata, należy więc postawić na produkt, który będzie solidny, trwały, wygodny w użytkowaniu i dopasowany do architektury budynku.

Razem z firmą Hörmann przygotowaliśmy akcję redakcyjną: Wjedź na wyższy poziom! Zobacz kryteria, jakimi należy kierować się przy wyborze bramy oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupów, by przez lata cieszyć się bezpieczeństwem i pięknym wyglądem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE