Projekt domu z drewna i kamienia
Dom zbudowany z drewna i kamienia stał się częścią przyrody nie tylko dzięki materiałom wtapiającym bryłę w pejzaż. Dom został tak zaprojektowany, by niemal z każdego miejsca jego wnętrza można było patrzeć na rzekę. Projekt domu z drewna i kamienia: zdjęcia i opis realizacji.
Autor: Małgorzata Góra
Od frontu bryła domu wygląda reprezentacyjnie - ma dwa skrzydła, a elewację wykańcza drewno i ułożony bezspoinowo kamień
Budynek z założenia miał być domem wakacyjnym. Jednak inwestorzy wiedzieli, że będą chcieli tu spedzać każdą wolną chwilę. Dlatego zdecydowali się na rozwiązania, które zapewniają im komfort niezależnie od temperatury na zewnątrz. Mają wentylację mechaniczną i gruntowy wymiennik ciepła. Jest tu także agregat prądotwórczy – na wypadek, gdyby były przerwy w dostawie prądu.
Projekt domu z drewna i kamienia - skąd pomysł
Najważniejsza jest tu rzeka. Rozumie się to szybko, już przed drzwiami wejściowymi. Przeszklenia na przestrzał bryły sprawiają, że architektura ustępuje miejsca naturze, wielkiej wodzie. Po przekroczeniu progu domu to wrażenie jest jeszcze silniejsze. Nie ma wiatrołapu – od razu znajdujemy się w przestronnej strefie dziennej z panoramicznym widokiem na Wisłę. Z każdego miejsca strefy dziennej możemy patrzeć na rzekę – mówi gospodarz. – Widzimy ją, gdy jemy, gotujemy, odpoczywamy i pracujemy. Taka właśnie miała być główna idea tego projektu domu.
Kiedy pan Eugeniusz przywiózł tu architekta, on też zakochał się w tym miejscu i... zaprojektował taki dom, który stał się częścią otoczenia. Płynąc Wisłą, trudno dostrzec ten budynek na brzegu. Niska drewniana bryła domu niknie między drzewami. To było główne zadanie architekta – zaprojektować dom, który idealnie wtopi się w pejzaż, stanie się jego naturalną częścią. Teraz nawet nowoczesna przeszklona ściana spełnia to zadanie, bo odbija trawę i drzewa. Nie ma sensu, aby architektura starała się dominować nad urodą takiego miejsca. Wystarczy, jeśli nie zaszkodzi krajobrazowi.
Projekt domu z drewna i kamienia - bryła budynku
Bryła domu nawiązuje do wiejskiej architektury. Oglądana od strony rzeki przywołuje skojarzenia z tradycyjnymi niskimi chałupami budowanymi na planie prostokąta i przekrytymi dwuspadowym dachem. Budynek wydaje się być nieduży, tymczasem wcale taki nie jest. Od frontu i ogrodu dom pokazuje nieco bardziej skomplikowane oblicze. Bryła ma dwa skrzydła zróżnicowane przez wnęki tarasowe zadaszone wysuniętymi okapami dachu. Także materiały elewacyjne są tam bardziej reprezentacyjne niż drewno oglądane od strony rzeki. Od frontu dom jest wykończony nie tylko drewnem, ale także kamieniem – granodiorytem. Pojawia się on na tej części bryły, w której są sypialnia i łazienka gospodarzy.
Sprawdź też:
Dobór barw oraz bezspoinowy sposób ułożenia kamienia (tak zwany mur chorwacki) sprawiają, że kompozycja jest naturalna i stonowana. Aby się taka stała, trzeba było precyzyjnie zsynchronizować tony kolorów materiałów elewacyjnych. Jeden z odcieni brązu w kamiennej części jest identyczny jak barwa drewna na elewacji i dzięki temu doskonale z nim zestrojony. Brąz na drewnianym fragmencie elewacji płynnie przechodzi w brązowo-piaskowo-szary kolor kamienia – granica między materiałami nie jest w żaden sposób podkreślona. Drewniane listewki zdają się wychodzić z kamiennej części. Całości dopełnia łupkowy, grafitowy dach. Oczywiście, aby dom stał się częścią pejzażu, wszystkie wykańczające go materiały musiały być naturalne. I są, a ich kolory to echo tych pojawiających się w ogrodzie.
Projekt domu z drewna i kamienia - konstrukcja
Dom ma konstrukcję słupową z bali okorowanych rozlokowanych co 2,3 m i spiętych podwójnymi belkami stropowymi, które usztywniają konstrukcję. Wyjątkiem od rytmicznego rozmieszczenia słupów jest otwarta strefa dzienna – tu jest ich mniej, bo funkcję konstrukcyjną częściowo przejęła usytuowana w jej centrum ściana kominowa. Z bali wykonana jest także masywna konstrukcja ścian zewnętrznych ocieplona 20-centymetrową warstwą wełny.
Sprawdź też:
Zewnętrzne poszycie zrobiono z płyt OSB wykończonych przybitymi do nich listwami drewnianymi. Szczeliny między nimi a poszyciem z płyt pozwalają na odprowadzenie wody pochodzącej z opadów. Jednak bale pełnią tu zadanie nie tylko praktyczne, ale także estetyczne. Architekt umieścił jeden z nich przy strefie wejścia, a sześć co 2,3 m na tarasie. W obu przypadkach o ich rozlokowaniu zdecydowały jedynie względy lekkie zadaszenia – drewniane w strefie wejścia i szklane nad tarasem.
Projekt domu z drewna i kamienia - wnętrze
W tym domu połączenie wnętrza z tym, co na zewnątrz, potraktowano niemal dosłownie. Główna ściana to pięć dużych okien tarasowych oddzielonych słupami - przeszklenia mają blisko 11 m długości. Poza tym w narożniku z prawej i lewej strony, są znowu duże okna (każde ma około 2 m długości). Dzięki temu przestrzeń wnętrza jest otwarta po horyzont. Jednak na tym połączenie domu z ogrodem się nie kończy. W kuchni nad blatem są dwa okna, w holu dwa sięgające ziemi portfenetry, takie same dwa w sypialni gospodarzy i jeden w łazience.
Sprawdź też:
Przewrotnie bryła domu, która z zewnątrz nawiązuje do tradycji, wewnątrz jest zaprojektowana na modernistycznym planie. We wnętrzu podziały zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Na parterze hol wejściowy płynnie łączy się z pokojem dziennym, jadalnią i kuchnią. Poza tym wysoka, dwukondygnacyjna część strefy dziennej – nad salonem i jadalnią – otwiera się na przestronną antresolę. W części mieszkalnej wydzielone są tylko sypialnia gospodarzy, łazienka i WC.