Ile waży pokrycie dachowe? Sprawdzamy ciężar dachówki, blachodachówki, gontów bitumicznych

2023-06-21 21:44

Sprawdź, ile waży pokrycie dachowe. W projekcie nowego domu przyjęty jest konkretny rodzaj pokrycia, a do niego dostosowana jest nośność więźby dachowej. Dopóki więc nie planujesz zmiany materiału na inny, nie musisz się martwić kwestią obciążenia konstrukcji.

Dachówki Roben
Autor: Röben Ile waży dachówka? A ile gont bitumiczny?

Gdy jednak chcesz wprowadzić modyfikacje do projektu lub gdy remontujesz dom i planujesz inne pokrycie dachowe, zastanów się, czy jego ciężar nie będzie nadmiernie duży, jak na możliwości więźby. Może się okazać, że trzeba ją będzie wzmocnić.

Ile waży dachówka?

Ile ważą dachówki ceramiczne lub dachówki cementowe? Pierwsze produkowane są z gliny, drugie z barwionego cementu. Mogą mieć różne kształty i warianty barwne. Przeważnie dzielimy je na płaskie (karpiówki lub płaskie zakładkowe) i profilowane – z pojedynczą lub podwójną falą lub innego rodzaju przetłoczeniem (esówki, podwójne esówki, marsylki). Większość dachówek to dachówki zakładkowe. Mają one na bokach wyprofilowane zaczepy, zwane zamkami, ułatwiające szczelne łączenie. Zamki umożliwiają również rozsuwanie dachówek między sobą – w pionie i w poziomie. Nadają się na wszystkie dachy, oczywiście, o ile te mają odpowiednio wytrzymałą więźbę.

  • Same dachówki ważą 30-70 kg/m2.
  • Ruszt z kontrłat i łat waży około 15 kg/m2

Łączne obciążenie więźby z dachówkami to 45-85 kg/m2.

Blachodachówka
Autor: BUDMAT Za najlżejsze z pokryć uchodzi blachodachówka, pod warunkiem, że montowana na podkonstrukcji z łat i kontrłat

Ile waży blachodachówka?

Blachodachówka to metalowa imitacja pokrycia z dachówek lub czasem też z gontów drewnianych. Blachodachówkę wytwarza się z ocynkowanej blachy stalowej lub aluminiowej. Dostępna jest w postaci dużych arkuszy odwzorowujących kilka rzędów dachówki lub oferowana jako panele o szerokości odpowiadającej co najwyżej dwóm ich rzędom (blachodachówka modułowa). Blacha jest powlekana materiałem ochronno-dekoracyjnym (poliestrem, puralem, plastizolem, tworzywem Prelaq) zapewniającym pokryciu kolor i fakturę. Oprócz arkuszy błyszczących są też półmatowe lub matowe, a nawet wykończone posypką mineralną bądź ceramiczną.

  • Blachodachówka waży zaledwie 2-6 kg/m2
  • Ruszt z kontrłat i łat waży około 15 kg/m2

Łączne obciążenie więźby z blachodachówką to ciężar 18-21 kg/m2.

Blacha płaska - sprawdzamy ciężar pokrycia dachowego

Stalowa, aluminiowa, cynkowo-tytanowa lub miedziana. Sprzedawana jest w formie taśmy szerokości 61-123 cm i długości od 2 do 8 m lub arkuszy (najczęściej 100x200 cm lub 150x800 cm). Od pewnego czasu dostępne są również panele z blachy płaskiej z fabrycznie przygotowanymi rąbkami. Tylko blacha stalowa bywa pokrywana powłoką ochronno-dekoracyjną. Pozostałe mają naturalny kolor metalu. Niektóre blachy cynkowo-tytanowe bywają sztucznie patynowane, czyli postarzane. Blachy miedziane pokrywają się z czasem zieloną patyną zwaną grynszpanem.

Tradycyjna blacha płaska waży jedynie 1,8-11 kg/m2.  Doliczyć należy jednak ciężar deskowania, wynoszący mniej więcej 27 kg/m2. Łączne obciążenie więźby z tradycyjną blachą płaską wynosi więc 28,8-38 kg/m2.

Panele z blachy płaskiej do łączenia na rąbek ważą 4,5-6 kg/m2, a układa się je na ruszcie z łat i kontrłat (około 15 kg/m2). Łączne obciążenie więźby z panelami z blachy na rąbek wynosi więc 19,5-21 kg/m2.

Gonty na sztywnym poszyciu
Autor: IKO Pokrycie z gontów nie jest ciężkie, ale musi być układane na dość masywnym poszyciu z desek lub płyt drewnopochodnycht

Ile waży m2 gontów bitumicznych?

Gonty bitumiczne budową przypominają wysokiej jakości papę zbrojoną siatką z włókna szklanego, ozdobioną kolorową posypką. Fabrykę opuszczają w postaci arkuszy długości 1 m zapakowanych w folię. Każdy arkusz ma wycięcia, dzięki czemu po ułożeniu na połaci powstaje wzór przypominający dachówkę płaską lub gonty drewniane. Gonty mogą być jednokolorowe lub cieniowane. Kolor zapewnia mineralna lub ceramiczna posypka. Najdroższe są powlekane miedzią lub stopem cynkowo-tytanowym. Pokrycie z gontów bitumicznych najlepiej pasuje do domów z elewacjami drewnianymi lub imitującymi drewno. Łatwo się je układa i naprawia lub wymienia w razie uszkodzenia.

  • Samo pokrycie z gontów to ciężar rzędu 8-11 kg/m2.
  • Musi być jednak układane na sztywnym poszyciu o wadze około 30 kg/m2.

Łączny ciężar to zatem 38-41 zł/m2.

Pokrycia dachowe – zanim umówisz dekarzy

Pytanie 1 z 10
Które listwy biegną równolegle do krokwi:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie