Wyrzucanie śmieci do lasu – skutki. Jaka jest kara za wyrzucanie śmieci do lasu w 2024?
Jakie są skutki wyrzucania śmieci do lasu? Ile wynosi kara za wyrzucanie śmieci do lasu? Gdzie szukać przepisów aktualnych w 2024 roku i kiedy mogą się przydać? Dlaczego to temat ważny dla każdego? Ekologia jest na pierwszym miejscu, a do tego dochodzi ponoszenie kosztów za likwidację nielegalnych wysypisk.
Autor: GettyImages
Lasy są nie tylko nasze - to domy zwierząt, o które chcemy dbać
Spis treści
- Skutki wyrzucania śmieci do lasu
- Kary za wyrzucanie śmieci do lasu w roku 2024
- Gdy szkoda na rzecz środowiska staje się przestępstwem. Przykład
- Cudze wykroczenia i przestępstwa, za które płacimy wszyscy
- Gdzie zgłosić nielegalne śmietnisko lub wyrzucanie śmieci do lasu?
Skutki wyrzucania śmieci do lasu
Mówiąc o wyrzucaniu śmieci do lasu, koncentrujemy się zwykle na temacie wyrzucania większej ilości odpadów, np. wywożeniu ich z posesji lub placu budowy w zazielenione zakątki, by nie płacić firmie odbierającej śmieci. Jednak większość negatywnych skutków wyrzucania śmieci do lasu powoduje pozbywanie się drobiazgów przez pojedyncze osoby.
Oto najpoważniejsze skutki wyrzucania śmieci do lasu to:
- zanieczyszczanie środowiska samymi odpadami i substancjami, które z czasem mogą z nich powstać,
- zagrożenie dla zwierząt - zatrucia i inne problemy zdrowotne, zranienia, uszkodzenia ciała,
- negatywny wpływ na roślinność,
- powstawanie szkodliwych mikroorganizmów i bakterii oraz ich rozprzestrzenianie,
- pożary, które mogą być bardziej uciążliwe dla zwierząt i roślin niż np. ogień i dym z palących się gałęzi,
- degeneracja estetyki lasu, zwłaszcza zaułków blisko dróg.
Kary za wyrzucanie śmieci do lasu w roku 2024
Aktualne informacje na temat kar związanych z wyrzucaniem śmieci do lasu znajdziemy dziś w Ustawie z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej (Dz.U. poz 1726). Pobierzemy ją w całości z Internetowego Systemu Aktów Prawnych. Interesuje nas konkretnie artykuł, który otrzymał brzmienie:
Art. 162. § 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3. Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 lub 2 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
- Czytaj również: Za palenie śmieci w piecu grożą wysokie kary! Ile wynosi mandat za spalanie odpadów?
Gdy szkoda na rzecz środowiska staje się przestępstwem. Przykład
Należy mieć na uwadze, że wspomniana Ustawa zmieniła też niektóre przepisy w Kodeksie karnym. Dlatego więc, jeśli działania na szkodę środowiska mają już wymiar przestępstwa, kary mogą być znacznie wyższe. Artykuł 47 obowiązującego Kodeksu karnego wskazuje na przykład:
§ 2. W razie skazania sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku sąd orzeka, a w wypadku skazania sprawcy za nieumyślne przestępstwo przeciwko środowisku sąd może orzec, nawiązkę w wysokości od 10 000 do 10 000 000 złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Cudze wykroczenia i przestępstwa, za które płacimy wszyscy
Wyrzucanie śmieci do lasu i tworzenie nielegalnych wysypisk jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, fauny, flory, estetyki otoczenia. Usuwanie śmieci z miejsc, gdzie nie powinno ich być, to koszty w lokalnym budżecie. Wszyscy za to płacimy. Należy więc interweniować, gdy zauważymy niewłaściwe postępowanie.
- Czytaj również: Sprzątamy po budowie i remoncie. Gruz czysty, zmieszany, odpady pobudowlane i poremontowe, gabaryty
Gdzie zgłosić nielegalne śmietnisko lub wyrzucanie śmieci do lasu?
Aktualne informacje o tym, gdzie zgłosić nielegalne postępowanie z odpadami, znajdziemy zawsze na Rządowej Zakładce i bezpośrednio na Stronie Głównego Inspektoratu Środowiska. Klikając w zakładkę Zgłoś interwencję wchodzimy w prosty formularz do wypełnienia, gdzie można zgłosić na przykład:
- podrzucenie, nielegalne zdeponowanie, składowanie, zakopywanie odpadów,
- nielegalne przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie odpadów,
- nielegalny transport odpadów,
- zanieczyszczanie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancjami.
Należy wskazać miejsce i opisać sprawę, podając wszelkie dane, którymi dysponujemy - nie trzeba znać danych ew. uczestników procederu. W dodatku można zrobić to anonimowo. Jeżeli chcemy zadziałać lokalnie i szybko, możemy zapytać na pobliskim Komisariacie lub w jednostce Straży Miejskiej.