Grzejnik elektryczny, termowentylator, agregat prądotwórczy - czego potrzebujesz na wypadek braku ogrzewania w domu? Ogrzewanie awaryjne

2022-08-10 13:06
koza ogrzewanie awaryjne
Autor: Jotul Żeliwna koza nie tylko ogrzeje spore pomieszczenie. Można na niej ugotować zupę lub herbatę

Sezon grzewczy 2022 budzi obawy co do kosztów ogrzewania i stabilności źródeł ciepła. Przed nami zima, podczas której może zabraknąć węgla, gazu lub prądu, czyli źródeł energii tradycyjnie stosowanych do ogrzewania domu. Jak się na przygotować na taką ewentualność? Co warto mieć w domu na wypadek braku ogrzewania?

Sezon grzewczy 2022 będzie trudny dla wielu osób. Opał bardzo podrożał i jest trudno dostępny. Rząd zaproponował pomoc dla osób ogrzewających domy różnymi paliwami. Mamy dodatek węglowy do węgla oraz dopłaty do ogrzewania do pelletów, oleju opałowego, gazu LPG. Czym ogrzewać dom w 2022 r., gdy zabraknie węgla, gazu lub prądu? Przedstawiamy, kilka podpowiedzi na ogrzewanie awaryjne.

W każdym domu mamy jedno główne źródło ogrzewania, które zapewnia nam ciepło w domu zimą oraz ciepłą wodę w kranach. To wystarczający wariant, gdy sytuacja jest stabilna. W tym roku zimą może się okazać, że zabraknie stosowanego przez nas opału lub paliwa lub będzie zbyt drogi! Żeby uniknąć takiej sytuacji, dobrze jest pomyśleć o drugim źródle ciepła, które można wykorzystać w nieprzewidzianej sytuacji. Ogrzewanie awaryjne ma na celu zapewnienie minimum komfortu mieszkańcom oraz ochronę domu przed awariami wynikającymi z niskiej temperatury, np. popękaniem rur.

Spis treści

  1. Ogrzewanie elektryczne, gdy zabraknie węgla lub gazu
  2. Agregat prądotwórczy
  3. Zasilacz awaryjny UPS do pieca c.o.
  4. Ogrzewanie drewnem, gdy zabraknie prądu
  5. Czy można dostawić komin po zbudowaniu domu

Ogrzewanie elektryczne, gdy zabraknie węgla lub gazu

Awaryjne ogrzewanie elektryczne jest najprostsze, ponieważ nie wymaga dodatkowych inwestycji w budynku. Można je zrealizować w razie zaistnienia takich okoliczności albo jako wariant dodatkowy już podczas budowy lub wykańczania domu.

Do ogrzania pojedynczego pomieszczenia wystarczy prosty termowentylator albo grzejnik elektryczny konwektorowy. Dają one szybki efekt ciepła, ale niestety zużywają dużo energii! Jeśli zajdzie potrzeba ogrzewania całego domu albo chociaż wybranych pomieszczeń, lepiej wykorzystać grzejniki olejowe. Podniosą temperaturę w pomieszczeniu wolniej, ale są zdecydowanie oszczędniejsze pod względem poboru prądu. Już rozgrzane mogą pracować z mniejszą mocą. Poza tym oddają ciepło jeszcze długo po wyłączeniu.

Grzejniki olejowe można ustawić w kilku pomieszczeniach. Dobrze jest przygotować je w liczbie odpowiadającej mniej więcej połowie mocy grzewczej przy standardowym zapotrzebowaniu. Powinny być wyposażone w termostat, który pozwoli na automatyczne włączenie, gdy temperatura spadnie poniżej zadanej.

Nowoczesne klimatyzatory mają funkcję grzania, więc jeśli będzie awaria gazu, można wtedy uruchomić klimatyzator w odwróconej funkcji działania.

Awaryjnym źródłem ogrzewania może być też dodatkowy kocioł elektryczny. Można go włączyć w obieg wodny, co zapewni nie tylko ciepłe grzejniki lub podłogówkę, lecz także wodę w kranie. Kocioł z dostępem do termostatu w wybranym pomieszczeniu będzie się włączał, gdy nastąpi spadek temperatury poniżej przez nas określonej.

Agregat prądotwórczy

Kocioł gazowy lub na pellety albo pompa ciepła nie będą działać w razie braku energii elektrycznej, bo do ich działania używane są sterowniki, które go potrzebują. Na wypadek braku prądu dobrze jest zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy, który pozwoli na ich awaryjne zasilanie.

Przeczytaj też: Blackout już tej zimy? Czy grozi nam blackout? Jak się przygotować?

Ze względu na hałas i spaliny agregat prądotwórczy nie bardzo się nadaje do stałej pracy przez bardzo długi czas, ale umożliwia przetrwanie kryzysowej sytuacji.

Zasilacz awaryjny UPS do pieca c.o.

Cichszym i nowocześniejszym rozwiązaniem jest zasilacz awaryjny. Dotychczas popularne było wykorzystywanie takich urządzeń do zasilania komputerów czy telefonów. Teraz jest coraz więcej takich, które można wykorzystać do zasilania kotła centralnego ogrzewania. Zasilacz łączy kilka funkcji. Przede wszystkim jest to akumulator energii, który można zastosować także jako ładowarkę akumulatorową (prostownik). Przetwornica typu czysty sinus pozwala zmienić prąd stały 12 V w przemienny 230 V potrzebny do zasilania urządzeń domowych. Gdy napięcie jest w sieci, przetwornica dzięki wbudowanemu prostownikowi ładuje akumulator. Kiedy brakuje prądu z sieci, przetwornica zaczyna automatycznie zasilać kocioł. Kiedy napięcie w sieci się pojawi, przetwornica przejdzie w stan ładowania akumulatora.

Ogrzewania awaryjne
Autor: Green Cel Zasilacz awaryjny UPS Power Proof, który może zasilać w prąd np. kocioł gazowy
Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Ogrzewanie drewnem, gdy zabraknie prądu

W ostatnich latach odchodziliśmy od ogrzewania paliwami stałymi, jako nienowoczesnego i nieekologicznego. Wobec kryzysu energetycznego trzeba jednak pomyśleć o jakimś awaryjnym ogrzewaniu i w tej sytuacji za dobry pomysł można uznać wykorzystanie z kominka, piecyka lub kozy opalanych drewnem. Zastosowanie drewna opałowego lub pelletów, brykietów, zrębków drzewnych pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę w domu przy emisji mniejszej ilości szkodliwych dla zdrowia substancji niż w przypadku urządzeń węglowych.

Przeczytaj też: Jak dostać dopłatę do pelletu w wysokości 3000 zł

Są osoby, które zawczasu pomyślały o zbudowaniu kominka lub pieca wolnostojącego. Teraz wystarczy, że tylko zgromadzą drewno opałowe przed zimą. Choć z tym też jest obecnie problem. Drewna na opał brakuje i jest dość drogie, w nadleśnictwach tworzą się kolejki i listy oczekujących. Jeśli ktoś nie ma urządzenia opalanego drewnem, a jego dom jest już wykończony, również może jeszcze zastosować takie urządzenie grzewcze. Brak zbudowanego komina nie jest już przeszkodą. Obecnie istnieją gotowe zewnętrzne systemy kominowe, które pozwalają bez trudności zainstalować kominek lub piec na drewno w domu, w którym wcześniej nie były przewidziane.

Ekspert wyjaśnia

Czy można dostawić komin po zbudowaniu domu

Zewnętrzny komin systemowy to doskonała alternatywa dla tradycyjnych murowanych, a także idealna propozycja dla nowoczesnych domów, których projekty nie uwzględniły przewodów kominowych. To także świetna propozycja w sytuacji, gdy chcemy umieścić urządzenie grzewcze w miejscu, gdzie nie ma komina. Zewnętrzne systemy kominowe występują w wielu konfiguracjach, cechują się wysoką odpornością na działania agresywnych substancji, dzięki czemu mają niezwykle długą żywotność.

Zewnętrzny komin ze stali kwasoodpornej nadaje się do odprowadzenia spalin z różnego rodzaju kotłów, kominków oraz pieców wolnostojących. Dzięki szerokiej ofercie, bardzo łatwej i szybkiej instalacji oraz lekkiej konstrukcji, kominy zewnętrzne cieszą się coraz większą popularnością. Sam montaż takiego komina trwa zaledwie kilka godzin, nie ma obawy o zabrudzenia czy bałagan. Wycina się tylko jeden otwór w ścianie i montuje specjalne, izolowane przejście. Następnie za pomocą elementów składowych, m.in. rur, kolan, obejm czy wsporników, budujemy przewód kominowy, który wystarczy wyprowadzić ponad dach budynku. Gotowe! Wszystkie elementy systemu kominowego są świetnie wyizolowane, dzięki czemu nie ma mowy o jakichkolwiek stratach cieplnych czy nagrzewaniu się elementów kominowych.

Jakub Jaroszek, specjalista do spraw marketingu w firmie Kratki