Klimatyzator z funkcją grzania: jak wykorzystać klimatyzator do ogrzewania domu

2022-09-22 11:56
kilmatyzator
Autor: MITSUBISHI Klimatyzatorem można ogrzewać taniej niż grzejnikiem elektrycznym, ale nie warto całkiem rezygnować z instalacji grzewczej

Jak działa klimatyzator z funkcją grzania. Dzisiaj kupujący klimatyzator coraz częściej interesują się nie tylko zdolnością chłodzącą wybranego modelu, ale także jego możliwościami grzewczymi.

W tańszych modelach klimatyzatorów funkcja grzewcza może być (w bardzo ograniczonym stopniu) realizowana przez nagrzewnicę elektryczną. Droższe modele klimatyzatorów z funkcją grzania – zwykle stacjonarne, typu split – pracują jak rewersyjna pompa ciepła i jak typowa powietrzna pompa ciepła mają jednostki wewnętrzną i zewnętrzną połączone instalacją chłodniczą. W trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna jest źródłem chłodu, zewnętrzna – źródłem ciepła. W trybie grzania ich funkcje zostają odwrócone.

Klimatyzator: ograniczona moc grzewcza

Barierą działania powietrznych pomp ciepła jest zimą niska temperatura powietrza zewnętrznego. Podobnie jest w przypadku klimatyzatorów, których moc grzewcza spada wraz z obniżaniem się temperatury. Mimo to można nimi ogrzewać taniej niż typowymi grzejnikami elektrycznymi, a nawet kotłami na gaz płynny czy olej opałowy. Zazwyczaj ogrzewanie takie sprawdza się, gdy temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż -5oC, ale coraz częściej można znaleźć modele klimatyzatorów, rekomendowane przez ich producentów jako źródła ciepła, które są w stanie pracować przy temperaturze zewnętrznej do -15oC lub niższej.

Klimatyzator, czyli sposób na ogrzewanie wnętrza
klimatyzator
Autor: MITSUBISHI eśli chce się intensywnie wykorzystywać klimatyzator do ogrzewania można wybrać model do zainstalowania pod oknem, jak grzejnik

Klimatyzator z funkcją grzania: doskonały na jesień i zimę

Zasada jest prosta – im niższa jest temperatura na zewnątrz, tym klimatyzator słabiej grzeje. Najlepiej więc traktować go jako urządzenie do chłodzenia i ewentualnie jako dodatkowe źródło ciepła w okresach przejściowych, zanim wyłączy się lub włączy podstawowe źródło ogrzewania domu.

W domu całorocznym rezygnowanie z instalacji grzewczej na rzecz ogrzewania klimatyzatorem z funkcją pompy ciepła jest posunięciem dość ryzykownym. Ale już w domu letniskowym, z którego planuje się korzystać także zimą (jednak nie mieszka się w nim na stałe), klimatyzator na pewno się sprawdzi. Przyda się także jego wyjątkowa szybkość działania. Strumień ciepłego powietrza jest nawiewany do pomieszczenia mniej więcej po 5 minutach od włączenia urządzenia. Dodatkowo powietrze nawiewane przepływa przez system filtrów, więc – zależnie od ich rodzaju – jest wolne od kurzu, roztoczy, alergenów etc.

Przeczytaj też:

Klimatyzator split: montaż klimatyzacji w mieszkaniu krok po kroku >>>

Jeśli chce się korzystać z klimatyzatora z funkcją grzania, należy szukać modelu, który będzie mógł pracować w szerokim zakresie temperatury, zwłaszcza poniżej zera. Ważne też, żeby miał funkcję podtrzymania temperatury na określonym poziomie, na przykład 8-10oC. To zapobiegnie zamarzaniu rur lub wychładzaniu pomieszczenia. Niektóre klimatyzatory mają w jednostce zewnętrznej grzałkę, która włącza się w razie mrozów.

Klimatyzatory w wersji klasycznej działają w trybie on-off, czyli włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu wzrasta powyżej założonej wartości, a po osiągnięciu jej przestają chłodzić. Bardziej zaawansowane klimatyzatory – tak zwane inwerterowe, ze sprężarkami z płynną regulacja obrotów – są bardziej energooszczędne i utrzymują stabilniejszą temperaturę w pomieszczeniu (wahania nie przekraczają 1oC).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE