Nowy program Czyste powietrze od 12 grudnia! Kto może złożyć wniosek o dotację?
12 grudnia wystartowała specjalna edycja programu Czyste powietrze. Tym razem program nie jest skierowany do wszystkich, którzy termomodernizują swoje domy, czyli je ocieplają czy wymieniają kopciuchy. Z dofinansowania tej wersji Czystego powietrza mogą skorzystać poszkodowani przez powodzie, które nawiedziły Polskę we wrześniu br. Budżet programu to 300 mln zł.
Dla kogo Czyste powietrze od 12 grudnia?
Specjalna edycja programu dopłat skierowana jest do właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych uszkodzonych podczas wrześniowej powodzi.
– Co ważne, dotyczy on nieruchomości w województwach dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim. W ramach uproszczonej procedury beneficjenci mogą liczyć na szybkie rozpatrywanie wniosków – maksymalnie w ciągu 14 dni. Tak samo szybki będzie proces wypłaty środków po zatwierdzeniu dokumentacji. Warto podkreślić, że z podstawowego poziomu dofinansowania mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od dochodów – informuje Aleksandra Quirini, manager projektu Super OZE.
Na co można dostać dofinansowanie i ile?
Środki z programu mogą być przeznaczone na audyty energetyczne, wymianę źródeł ciepła, ocieplenie budynków oraz instalacje fotowoltaiczne. Dla najuboższych maksymalna kwota dotacji wynosi 136,2 tys. zł.
– Co istotne, pomoc w ramach „Czystego Powietrza dla Powodzian” można łączyć z zasiłkami remontowo-budowlanymi, jednak całkowita suma wsparcia nie może przekroczyć 100% kosztów inwestycji – podkreśla Aleksandra Quirini.
Aby ograniczyć ryzyko nadużyć w Czystym powietrzu, wprowadzono maksymalne limity kosztów kwalifikowanych oraz inne mechanizmy kontrolne. Program nie obejmuje jednak odbudowy domów w nowych lokalizacjach lub o innych wymiarach niż pierwotne.
Decyzja o włączeniu termomodernizacji do programu pomocowego ma strategiczne znaczenie. Dzięki temu mieszkańcy dotkniętych regionów mają szansę nie tylko odbudować swoje domy, ale również poprawić ich efektywność energetyczną. – Program łączy w sobie aspekt społeczny i środowiskowy. To przykład, jak działania rządu i instytucji publicznych mogą przyczynić się do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości – dodaje Aleksandra Quirini.
Czyste powietrze do zmiany
Uruchomienie „Czystego Powietrza dla Powodzian” to również zapowiedź szerszych zmian w głównym programie „Czyste Powietrze”. Nowe zasady, które mają wejść w życie wiosną, najpewniej w marcu 2025 roku, zapowiadają uproszczoną obsługę wniosków, centralny system informatyczny i lepszą kontrolę nad realizacją inwestycji remontowych.
Program dla powodzian pokazuje, że wsparcie proekologiczne może być realnym narzędziem odbudowy po katastrofach naturalnych. To również sygnał dla innych regionów, jak ważne jest inwestowanie w zrównoważone rozwiązania, które będą służyć zarówno ludziom, jak i środowisku.