Podwyżka cen gazu jeszcze w grudniu. Miliony Polaków zapłacą wyższe rachunki
20 grudnia 2024 r. w ramach europejskich sankcji zacznie obowiązywać embargo na dostawy płynnego gazu z Rosji. Zmiana kierunku dostaw oznacza podwyżkę cenę tego paliwa używanego w przemyśle, rolnictwie, motoryzacji i gospodarstwach domowych. Kto zapłaci wyższe rachunki?
Spis treści
Kończy się etap przejściowy w ramach eliminowania rosyjskiego paliwa LPG z polskiego i europejskiego rynku. Ten kto nie zrobił zakupów i nie napełnił zbiorników z pewnością zapłaci teraz więcej, gdyż gaz płynny z innych źródeł jest droższy. Kto zapłaci więcej?
Rosyjski gaz jest najtańszy, ale go nie kupimy
Popyt na LPG z Rosji pomimo nałożonych sankcji był bardzo duży ze względu na cenę, która była o 25% niższa od dostawców z innych krajów. W 2023 r. import wzrósł do 53% całości sprowadzanego gazu płynnego, ale już w 2024 r. ta tendencja zaczęła się zmieniać. W sierpniu jak podaje Polska Organizacja Gazu Płynnego dostawy z Rosji stanowiły już tylko 37,5%. W ostatnich miesiącach jest to ok. 25%. Do największych dostawców należy Szwecja, skąd nasz kraj sprowadza blisko 20% i Norwegia – 10%. Do Polski ten surowiec był sprowadzany także ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Krajowi producenci gazu płynnego są w stanie zaspokoić jedynie 20% zapotrzebowania. Co to oznacza po wprowadzeniu embarga? Nie uda się utrzymać cen LPG na dotychczasowym poziomie. Polaków czeka podwyżka.
Kto zapłaci więcej za gaz?
W Polsce gaz płynny to najbardziej atrakcyjne paliwo transportowe. Używają go firmy transportowe i osoby prywatne. Korzysta z niego 3 mln. polskich kierowców. LPG to także paliwo grzewcze szczególnie popularne na obszarach, gdzie nie ma sieci gazu ziemnego. Dodatkowo jest także paliwem stosowanym w kuchniach gazowych. Korzysta z niego ok. 5 mln. gospodarstw domowych. Jest także paliwem stosowanym m.in. w przemyśle ceramicznym, szklarskim i innych. Polska Organizacja Gazu Płynnego podaje, że rocznie w Polsce zużycie sięga 2500 tys. ton tego surowca.
O ile wzrośnie cena LPG?
Po zaprzestaniu dostaw z Rosji szacowany jest wzrost ceny gazu płynnego o 0,2 zł za litr. Paliwa nie powinno zabraknąć, ale jego cenna będzie z pewnością wyższa. Na jakim poziomie się ustali pokaże czas, ale sytuacja na rynku LPG jest stabilna a jego cena spowodowana zmniejszonym popytem w Chinach, największego jego odbiorcy na świecie systematycznie spada.
Domy Muratora do budowy etapami i z możliwością rozbudowy
Autor: Archiwum Muratora
Projekt domu C33g